ROG STRIX B550-XE alınır mı?

OverFireable

Kilopat
Makaleler
10
Yer
Karabük
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus TUF 6900XT OC Edition / AMD Ryzen 7 5800x3D / Kingston Fury Renegade RGB 2x16 3600Mhz CL16 / Asus ROG STRIX B550-XE / Samsung 980 Pro / Hikvision E100 1TB / Phanteks P600s / Corsair RM850x 850 watt 80+ gold / Arctic Liquid Freezer II 360
İşlemci
5800x3D
STRIX X570-F'yi gönderdim dün. Değişip gelirse yeni geleni kullanacağım tamir edilirse satıp B550-XE almayı düşünüyorum. Sizce alınır mı?

Her ne kadar ayrı ayrı hem ASUS fanı hem de ROG STRIX fanı olsam da gerçekten overpriced. Anakartın kendisi, VRM'i ve kutu içeriği ne kadar tatlı olsa bile gerçekten 6300 ₺ verilmesini mantıklı bulmuyorum. Bir de o kadar para verip en azından bir tık daha iyi bir I/O port seçeneği isterdim.

Maddi durumun nasıl bilmiyorum ama yeni şeyler denemek istiyorsan ve bunu yaparken paranın gitmesini takmıyorsan yapılabilir. Onun haricinde ROG STRIX X570-F GAMING de çok tatlı, kalabilir.

AM4 platformuna yatırım yapmak mantıksız. Çoklu M.2 portuna vs. ihtiyacın yoksa, standart kullanıcıysan oldukça gereksiz bir anakart. OC bakımından da mantıksız, çünkü AM4 işlemciler zaten gerek RAM gerek işlemci bakımından o kadar OC'a yatkın değiller. Intel'de pahalı anakart fark ediyor ama AMD'de etmiyor.

Uygun fiyatlı bir B550 alıp yoluna bakabilirsin.

AM4 platformuna yatırım yapmak mantıksız. Çoklu M.2 portuna vs. ihtiyacın yoksa, standart kullanıcıysan oldukça gereksiz bir anakart. OC bakımından da mantıksız, çünkü AM4 işlemciler zaten gerek RAM gerek işlemci bakımından o kadar OC'a yatkın değiller. Intel'de pahalı anakart fark ediyor ama AMD'de etmiyor.

Uygun fiyatlı bir B550 alıp yoluna bakabilirsin.
Hocam ben zaten yeni işlemci alana kadar AM6 falan çıkar. (2030 gibi çok uzak tarihler söz konusu) bende diyorum almışken kaliteli alayım uzun süre kalitesini kullanırım.
Her ne kadar ayrı ayrı hem ASUS fanı hem de ROG STRIX fanı olsam da gerçekten overpriced. Anakartın kendisi, VRM'i ve kutu içeriği ne kadar tatlı olsa bile gerçekten 6300 ₺ verilmesini mantıklı bulmuyorum. Bir de o kadar para verip en azından bir tık daha iyi bir I/O port seçeneği isterdim.

Maddi durumun nasıl bilmiyorum ama yeni şeyler denemek istiyorsan ve bunu yaparken paranın gitmesini takmıyorsan yapılabilir. Onun haricinde ROG STRIX X570-F GAMING de çok tatlı, kalabilir.
Tamirli anakartların yanma riski fazlaymış ondan riske atmak istemiyorum.

Hocam ben zaten yeni işlemci alana kadar AM6 falan çıkar. (2030 gibi çok uzak tarihler söz konusu) ben de diyorum almışken kaliteli alayım uzun süre kalitesini kullanırım.
Gerek yok ki. Kaliteli bir anakart istiyorsan illa kesenin ağzını o kadar açmana gerek yok.

Eğer kullanacağın kulaklık 3.5mm olmayacaksa bu anakart seni fazlasıyla götürür zaten.
Kötü gözüküyor diyorsan bu var;
Yine ASUS devam etmek istiyorum diyorsan da bu var. Ses yongası diğer iki anakarta göre belirgin şekilde daha iyi ancak Type-C header yok. Kasanın ön girişlerinde Type-C yoksa önemsiz tabii.

Bunların ötesindeki bütün anakartlar gereksiz yatırım.

Tabii ki sıfırı dururken ben de tamirli anakart kullanmak istemem ama dünyanın da sonu değil.
Neyi bozuldu? Özellikle neresi tamir edildi?
Daha bugün ellerine gitti neresi tamir edilcek veya değişecek mi bilemiyorum. Anakarta güç gidiyor ama componentlere gitmiyordu.

Gerek yok ki. Kaliteli bir anakart istiyorsan illa kesenin ağzını o kadar açmana gerek yok.

Eğer kullanacağın kulaklık 3.5mm olmayacaksa bu anakart seni fazlasıyla götürür zaten.
Kötü gözüküyor diyorsan bu var;
Yine ASUS devam etmek istiyorum diyorsan da bu var. Ses yongası diğer iki anakarta göre belirgin şekilde daha iyi ancak Type-C header yok. Kasanın ön girişlerinde Type-C yoksa önemsiz tabii.

Bunların ötesindeki bütün anakartlar gereksiz yatırım.
3.5MM kulaklık kullanıyorum ve Type c lazım.

3.5mm kulaklık kullanıyorum ve Type-C lazım.

O zaman şuna bakabilirsin. Ses yongası iyi, Type-C header var ancak 10 Gbps yerine 5 Gbps hızında çalışıyor ancak hız değeri önemsizse sadece varlığı yetiyorsa alabilirsin. Type-C header, bir anakarta ilave 1000 TL veya 2000 TL verilecek bir özellik değil.

O zaman şuna bakabilirsin. Ses yongası iyi, Type-C header var ancak 10 Gbps yerine 5 Gbps hızında çalışıyor ancak hız değeri önemsizse sadece varlığı yetiyorsa alabilirsin. Type-C header, bir anakarta ilave 1000 TL veya 2000 TL verilecek bir özellik değil.
Zaten B550-XE'nin indirimi bitmiş.

5700'e düşmüş.

5700'ken alınır mı @BerkayZ87

Geri
Yukarı