ROM Portlamak Nedir?

Exinie

Kilopat
Duyduğum kadarıyla farklı bir cihazın Stock ROM unu farklı bir telefona kurabilmek. Eğer böyle değil ise doğrusu nedir? Eğer öyle ise nasıl yaparım?

Başka cihazın yazılımını kendi cihazınıza uyarlamak diyebiliriz basitçe. Profesyonel bir şekilde yapılması lazım, öyle çok kolay bir iş değil. Zamanında Mediatek işlemciler arasında ROM portlamak çok kolaydı fakat Snapdragon cihazlar arasında ROM portlamak tecrübe ve zaman gerektiriyor. Herkesin yapabileceği bir iş değil, bilen birinin yapması lazım. Ben GM Discovery için portladığım ROM’u yüklediğimde cihazım brick olmuştu, zor kurtarmıştım.
Her cihazın yazılımı da birbirine uymaz zaten. Aynı işlemciye sahip GM 5 Plus ile HTC One A9 arasında ROM portlama yapamamıştık mesela. İkisinde de Snapdragon 617 olmasına rağmen.

Mevcutda kulandığın cihaza göre modifiyeli farklı çeşitli ROM'lar var. Örnek olarak ben Lenovo telefon kulandım. Bu telefona Lenovo'ya özel yapılmış HTC ROM, Samsung ROM, kurdum kullandım. Bu rom ,yazılım atma vs işlemlerini bilmiyorsanız bulaşmamanızı tavsiye ederim. Elinizdeki cihazı bozabilirsiniz. Romlara yani yazılımlarla ilgili site xda linkden inceleyebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı