Root atmanın zararları nedir?

Peki ben daha önce Kingo ile yapmıştım. Ondan sonra güvenli olmadığını filan duydum. Onu tekrar kullansan sorun olur mu? Başka uygulama olarak en güvenli ne var?
O tarz uygulamalar yerine Magisk kullanın derim, çok daha iyi. Garanti gitmesi dışında zararı olmayacaktır, bazı uygulamalarda güvenlik uyarısı verebilir, bunları ise Magisk hide yaparak çalıştırabilirsiniz.

O tarz uygulamalar yerine Magisk kullanın derim, çok daha iyi. Garanti gitmesi dışında zararı olmayacaktır, bazı uygulamalarda güvenlik uyarısı verebilir, bunları ise Magisk hide yaparak çalıştırabilirsiniz.
Tamam teşekkürler.

Rootla alakalı değil ancak telefonda ne kullanıyorsunuz program olarak hani termux vb demişsiniz, merak ettim. Benim de rootlu ve merak ediyorum daha fazla ne kullanabilirim diye. Paylaşırsanız sevinirim^^

Rootla alakalı değil ancak telefonda ne kullanıyorsunuz program olarak hani termux vb demişsiniz, merak ettim. Benim de rootlu ve merak ediyorum daha fazla ne kullanabilirim diye. Paylaşırsanız sevinirim^^
Şöyle söyleyeyim: Termux üzerinde mesela bettercap veya aircrack kullanmak için root gerekiyor bana. Yani Termux üzerinde çalışamlar için root atmayı düşünüyorum.

Rootun zararı tabi ki vardır, sonuçta telefona yasal olmayan bir yöntemle müdahale ediliyor. Güvenlik açığı artıyor. Ama bu ne kadar risklidir? Önemli risk bankacılık uygulamalarında olursa olur. Günümüzde artık telefon, online bankalıcılığın anahtarını cep şubeye verdiler. Yani buralarda dolaşmak için bile cep şubesi programına ihtiyaç duyuluyor. Benim gördüğüm tek zararı bu kanadın zayıflaması.

Güvenlik açığının olmasının nedeni aslında kullanıcının bilgi yetersizliği. Nasıl root atılırdan sonraki adım , bilgilerimi nasıl güvende tutarım , ne yaparsam riske girerim vs diye öğrenmesi gerekir. Deneyimli ve bu konuda bilgili birisi zaten önlemini alır o şekilde kullanır, mesela yetki gerekmeyen bir uygulamaya, bilinçsiz kullanıcı yetki verip riske girebilir ve bunun farkında olmayabilir vs vs. Zamanla deneyimleyip öğrenmek, o şekilde hareket etmek gerekiyor. Yoksa mesela ben şuan telefonu rootlu ve romlu kullanıyorum. Xiaomi'nin stock romuna göre xiaomi.eu romu daha stabil, gereksiz uygulamalar, ayarlar yok.

Mesela Windows sürümü olarak genelde home ve pro kullanılır. Bir de iş için geliştirdikleri ltsc sürümü var windows 10'un. Daha arındırılmış. Yine lüzumsuz uygulamalar vs yok. Gibi gibi.

Lafın özü, bilgi ve deneyim arttıkça aslında bu, daha güvenilir oluyor. Hatta bana göre , fabrika çıkışlı alınan halinden daha temiz ve güvenli yapma olanağı sunduğunu düşünüyorum..

Bazen riske girmek gerekiyor. Telefonu fastboot modunda bırakmıştım rom atayım derken. Forumda sordum, baya konuştuk vs hem nasıl atıldığını, ne yaparsam bozulacağını, yapmam ve yapmamam gereken şeyleri öğrenmiş oldum ve hala da öğrenmeye devam ediyorum. (Öğrendikçe de, bilgim dahilinde ben de kullanıcılara yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu çok güzel bir his.)

Bunu, bu konuda bilgilenmek ve öğrenmek isteyen kişiler bence denemeli. Ancak tam merakı olmayan kişiler, riske girmemeli kanaatindeyim. Uzun oldu ama umarım aciklayabilmisimdir. :)

Zaten bankacılık gibi uygulamalar yok. Bir tek Hopi var o tarzda. Ondan da sorun çıkacağını düşünmüyorum.
Tek yapman gereken Magisk kullanmak, Magisk diğer uygulamalardan Root'u gizleyebiliyor, ayrıca bir çok modüle sahip, böylecede güvenlik sıkıntınız olmaz.

Geri
Yukarı