Rootkit nasıl temizlenir?

lakebodom

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ana kartım MBR bir BIOS'a sahip rootkit bulaşmış ESET denedim ama o sadece UEFI temizliyordu ne yapmam gerekiyor antivirüs öneriniz var mı? Bilgisayar içerisinden, bilgisayara format atmadan USB içine yazdırılan BIOS Update dosyası ile BIOS'u flashlasam sorunum çözülür mü?

Antivirüs önerisi falan yok, format direkt.

Zaten formatladım dün bilgisayarı ben eğer anakart içerisinde varsa ve bu formatladığım bilgisayar üzerinden anakarta format atsam çözülür mü onu soruyorum.

Arkadaşlar formatladığım bilgisayar üzerinden Anakart format USB'si hazırlayıp formatladım anakartı düzeldi ama korkum tekrar pc üzerinden bulaşma ihtimali olur mu? Cevaplarsanız çok sevinirim

BIOS'u da flaşla, sanmıyorum tekrar geleceğini. O rootkiti nasıl yedin onu da merak etmiyor değilim.
Evet flaşladım zaten.Nasıl yediğim konusuna gelecek olursak hep korsan indirdiğim bi sitenin saldırıya uğraması ile oldu

BIOS'u da flaşla, sanmıyorum tekrar geleceğini. O rootkiti nasıl yedin onu da merak etmiyor değilim.
Yaptığım işlemler:
Dün bilgisayara format attım
Bugün ise BIOS flashladım

Benim endişelendiğim şey Flashlamadan önce Anakarttan tekrar bilgisayarıma ve USB diskime bulaşmış olması var mı sizce böyle bir ihtimal ve nasıl anlarım.

Var, anlayamayabilirsin. Temiz USB'ler ile format ve flash dosyalarını hazırla. Önce BIOS flaşla sonra PC formatla. Bunla düşük ihtimaller ama risk almaya değmez
Dün işletim sistemini yüklediğim USB acil durum USB'si idi zaten format için kullanıyorum temiz kısaca,dediğim gibi endişelendiğim durum ben tamamen temiz format attım bilgisayarıma ama Anakartta kalan virüsün tekrar bilgisayara önceden virüs bulaştırmış olma ihtimali.Flash işe yaradı zaten GTA 5 55FPS verirken 75FPS vermeye başladı şu an yok yani virüs ama tekrar gelir mi acaba HDD içine bulaştı mı ondan korkuyorum.

Var, anlayamayabilirsin. Temiz USB'ler ile format ve flash dosyalarını hazırla. Önce BIOS flaşla sonra PC formatla. Bunla düşük ihtimaller ama risk almaya değmez.
Ama dostum şöyle bi teorim daha var şimdi bu virüsler anakarta sızmak için depolama birimini kullanıyor ve sen depolama birimine format atarsan o virüs yok olacak ve tekrar anakarta erişim sağlayamaz mantıken BIOS'a da Flash atınca yok olur diye düsünüyorum.Bilemedim ama ya dün yeni formatta attım bugün BIOS flashladim gitmiştir umarım

Çok içinde kaldıysa low-level format at hdd'ye de. Ama hepsini birlikte yapmalıydın.
Bilgisayar sadece NTFS görüyor Asus EZ-Flash ise FAT32 İşletim sistemini Flash öncesi kuramazdım o yüzden

Ama dostum şöyle bir teorim daha var şimdi bu virüsler anakarta sızmak için depolama birimini kullanıyor ve sen depolama birimine format atarsan o virüs yok olacak ve tekrar anakarta erişim sağlayamaz mantıken BIOS'a da flash atınca yok olur diye düsünüyorum. Bilemedim ama ya dün yeni formatta attım bugün BIOS flashladim gitmiştir umarım.
Çok derin konular bunlar, her şeyin ihtimali var bu alanda. Ekran kartında bile gizlenebiliyor. Umarım gitmiştir sendeki.

Geri
Yukarı