Rootkitler nasıl temizlenir?

captainarelin

Hectopat
Daha fazla  
Görünüşe göre bir rootkit sorunu ile karşı karşıyayım. Kaspersky tarafından yayınlanan makaleye göre bilgisayarım rootkit içeriyor. 2 farklı belirtiyi gösterdi. Format atınca gitmiyor gibi görünüyor. Bu sorunu nasıl hallederim?

Malwarebytes yükleyip rootkit taraması yapabilirsiniz veya KVRT yükleyip onunla da tarama yapabilirsiniz. Ben birinciyi öneririm. Bu tür zararlılar format sonrası gitmesi gerekli formatı yanlış atmış olabilir misiniz?

Belirtiden ziyade doğrudan tespit önemli, hızlıca tarama yapalım, tespit bulunmazsa sırayla diğer araçlara geçin.

Malwarebytes ayarlarını aşağıdaki gibi ayarlayıp tarama yapın.

Malwarebytes yükleyip rootkit taraması yapabilirsiniz veya KVRT yükleyip onunla da tarama yapabilirsiniz. Ben birinciyi öneririm. Bu tür zararlılar format sonrası gitmesi gerekli formatı yanlış atmış olabilir misiniz?
Sanırım Kaspersky'nin Rootkit için özel aracı var. Hangisi daha etkilidir biliyor musunuz?

Fark etmez ikisi de kaliteli yazılımlardır. Ben Malwarebytes öneririm.

Yazılım kullanmadan kaldırmanın yolu var mı?

Malwarebytes ayarlarını aşağıdaki gibi ayarlayıp tarama yapın.

Rootkit virüsleri antivirüsleri bozabiliyor diye biliyorum. Ondan dolayı rootkit kaldırmak için olmayan araçlar muhtemelen işe yaramaz.

Böyle bir şey olduğunu sanmıyorum. Zaten bahsettiğiniz zararlı normal bir zararlı değil biraz daha ciddi bir durum söz konusu.

Bahsettiğiniz programların bulamama ihtimali bulunmata mı? Normal antivirüsler tüm virüsleri bulamıyor -bu sadece rootkitlere özel değil- ama bu durum rootkit kaldırıcı programlardada vardır illaki. Peki bulamazsa, silemezse ne yapabilirim?

Bazı rootkitler format sonrası gitmez. Bunu biraz araştırarak sorunun rootkit virüsü olduğunu öğrendim. Bu konuda geç cevap verdim özür dilerim. Nasıl sorunu çözeceğimle ilgili pek bilgi bulamadım ama.

Bahsettiğiniz programların bulamama ihtimali bulunmata mı? Normal antivirüsler tüm virüsleri bulamıyor -bu sadece rootkitlere özel değil- ama bu durum rootkit kaldırıcı programlardada vardır illaki. Peki bulamazsa, silemezse ne yapabilirim?

Bazı rootkitler format sonrası gitmez. Bunu biraz araştırarak sorunun rootkit virüsü olduğunu öğrendim. Bu konuda geç cevap verdim özür dilerim. Nasıl sorunu çözeceğimle ilgili pek bilgi bulamadım ama.

Her zaman dediğiniz ihtimal mevcut ama bu çok nadiren olur. Önerdiğim programlar zararlıyı bulacaktır. Konuda sizden kullanmanızı istediğimiz yazılımları deneyin. Diyelim dediğiniz gibi oldu av tespit edemedi veya silemedi buraya yazın yardımcı olmaya çalışırız.

Yeni konular

Geri
Yukarı