Rehber Rootlu Android Cihazınızı USB Klavyeye Çevirin

Not: Eğer cihazınıza bir zarar verirseniz sorumluluk kabul etmiyorum, her ne kadar basit bir işlem de olsa her şey sizin sorumluluğunuzda, bunu göz önünde bulundurarak talimatları uygulayın.
Gereksinimler:
Android cihaz
Root
3.19 veya daha yüksek Android kernel sürümü
Kernel'de ConfigFS desteği
Termux uygulaması (F-Droid üzerinden indirin)
Not: Termux için gereksinimleri şu komutu kopyalayarak indirebilirsiniz;

Bash:
pkg install tsu gcc

Eğer cihazınız gereksinimleri karşılıyor ise işlemlere başlayabiliriz.
İlk olarak aşağıdaki link üzerinden USB Gadget Tool uygulamasını indiriyoruz. Bizim için cihazımızı bilgisayarımıza bir HID cihazı olarak tanımlayan uygulama bu.

USB Gadget Tool APK
Uygulamayı indirdikten sonra uygulamaya girin ve Root yetkilerini onaylayın. Device info kısmına gelip aşağıdaki değerleri kontrol edin;

kernelkontrol.png

configfskontrol.png

hidkontrol.png

Root yetkileri onaylandıktan sonra sağ üst köşedeki '+' butonuna basarak klavye-mouse ekleyin.

eklemebutonu.png

Açılan pencerede "Mouse & Keyboard" seşeneğini seçin ardından "Gadgets" sekmesine dönün.

keyboardsecimi.png

HID Gadgetini sağ altındaki butona dokunarak aktifleştirin.

hidaktiflestirme.png

Not: Buradan HID Gadgetini etkinleştirdikten sonra MTP gibi diğer özellikleri kullanamazsınız. Tekrar eski haline döndürmek için en çok fonksiyona sahip olan gadgeti tekrar etkinleştirmeniz lazım.
Burada USB Gadget Tool ile işimiz bitti. Termux uygulamasını açıyoruz ve aşağıdaki komutu kullanarak GitHub üzerinden düzenleyerek rakamları eklediğim "hid" dosyasını indiriyoruz.

Bash:
wget https://github.com/V6lhost/hid-gadget-shell/blob/master/hid

Ardından dosyayı Termux'un /bin dizinine kopyalayıp çalıştırma yetkisi veriyoruz.

Bash:
wget https://github.com/V6lhost/hid-gadget-shell/blob/master/hid

Bash:
chmod +x /data/data/com.termux/files/usr/bin/hid

Eğer isterseniz kolaylık olması için root yetkilerini kullanarak şimdiden sistem dosyalarındaki /bin içerisine kopyalayabilirsiniz. Çünkü bu dosyayı çalıştırırken root yetkilerine sahip olmamız gerekecek.
Bu kadar. Şimdi cihazınızı bir bilgisayara bağlayarak test edebilirsiniz. Bilgisayarınıza bağladıktan sonra aşağıdaki kodu yazarak seçenekleri kullanabilirsiniz.
Klavye için:

Bash:
sudo hid /dev/hidg0 keyboard

Burada kullanabileceğiniz tuşların bir listesi bulunuyor. Ek olarak İngilizce harfleri direkt olarak yazarak gönderebilirsiniz. İki tuşa aynı anda basmak için ikisini yan yana arasında bir boşluk olacak şekilde yazın.
Fare için:

Bash:
sudo hid /dev/hidg1 mouse

Fare imlecini kullanmak için

Kod:
--b1 {dikey px sayısı} {yatay px sayısı}

Şeklinde yazıp gönderin.

BIOS üzerinde de çalışıyor, rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ben sadece bir Micro USB portu olan tabletime Linux kurarken kullandım. Eğer klavye ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız kullanabilirsiniz.

Düzenle seçeneğini göremedim. Md formatındaki notumdan aktarırken kopyalama komutunu yanlış yerleştirmişim, kusura bakmayın. Doğrusu

Bash:
cp hid /data/data/com.termux/files/usr/bin

Olacak. Yönetimdeki arkadaşlardan biri düzeltebilirse memnun olurum.

Son düzenleme:
en sondaki komutlarda ne tepki vermesi gerekiyor?

bu komutu sudo değil de su ile yazınca kabul ediyor ama herhangi bir aksiyon olmuyor. ben bunu biosta sadece rakam yazmak için istiyorum.

En sondaki komutlarda ne tepki vermesi gerekiyor?
Sudo hid /dev/hidg0 keyboard

Bu komutu sudo değil de su ile yazınca kabul ediyor ama herhangi bir aksiyon olmuyor. Ben bunu BIOS'ta sadece rakam yazmak için istiyorum.

Su ile yazamazsınız diye biliyorum. Sudo ile yazınca verdiği çıktıyı atar mısınız?

Video çekmek benim için zor maalesef. İlk rehberim olduğu için birkaç hata yaptım ve onları alta eklemiştim. İsterseniz buraya yazarsanız yardımcı olabilirim.
en sondaki komutlarda ne tepki vermesi gerekiyor?

bu komutu sudo değil de su ile yazınca kabul ediyor ama herhangi bir aksiyon olmuyor. ben bunu biosta sadece rakam yazmak için istiyorum.
Su ile yazamazsınız diye biliyorum. Sudo ile yazınca verdiği çıktıyı atar mısınız?
sudo yüklü değil yazıyor. tsu yükleyin diyor. tsu yükleyip yazınca bu sefer su binary bulunamadı. rootlu olduğuna emin misin diyor

En sondaki komutlarda ne tepki vermesi gerekiyor?
Sudo hid /dev/hidg0 keyboard

Bu komutu sudo değil de su ile yazınca kabul ediyor ama herhangi bir aksiyon olmuyor. Ben bunu BIOS'ta sadece rakam yazmak için istiyorum.

Sudo yüklü değil yazıyor. Tsu yükleyin diyor. Tsu yükleyip yazınca bu sefer su binary bulunamadı. Rootlu olduğuna emin misin diyor

Telefonunuzdaki root yöntemi nedir? Magisk veya SuperSU mu?

En sondaki komutu yazınca yazabileceğin parametreleri ekrana yazdırıp girdi istemesi gerekiyor.

Yanlış hatırlamıyorsam root repolarını aktif etmeniz gerekiyor da olabilir.
pkg install root-repo

Telefonunuzdaki root yöntemi nedir? Magisk veya SuperSU mu?

En sondaki komutu yazınca yazabileceğin parametreleri ekrana yazdırıp girdi istemesi gerekiyor.

Yanlış hatırlamıyorsam root repolarını aktif etmeniz gerekiyor da olabilir.
pkg install root-repo
magisk kitsune.
sondaki komut dediğim gibi...
epey kurcaladım. root repoyu da yüklemiştim. termuxun root izni de aktif. hangi uygulama için tekrar root isteyip bulamıyor acaba?

Magisk kitsune.
Sondaki komut dediğim gibi...
Epey kurcaladım. Root repoyu da yüklemiştim. Termux'un root izni de aktif. Hangi uygulama için tekrar root isteyip bulamıyor acaba?

Termux-API için root istiyor olabilir. Magisk ayarlarından kapalıysa aktif etmeyi dener misiniz? Bir de çıktıyı anlatmak yerine kopyala yapıştır yaparsanız çözmemiz daha kolay olur.

root görmemeyi çözdüm sanırım. ama komutu yazınca yine tepki yok.

Dosya Ekleri

• 1705939137677.jpg
    1705939137677.jpg
    190,6 KB · Görüntüleme: 17

Geri
Yukarı