Rootlu telefonda bankacılık işlemleri

BulletBill5.55

Centipat
Yer
Ordu/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Yeniyetme bile olmayan bilgisayar mühendisi öğrencisi
İyi geceler arkadaşlar telefonumu rootlayalı 2 gün oldu ve bir şey duydum ki rootlu telefonda banka uygulaması kullanmak çok tehlikeliymiş bilgiler hızlıca çalınabiliyormuş. Ama ilginçtir ki telefon safetynet testinden geçiyor. Yani bu, banka uygulaması kurabileceğimi gösterir mi? Öyle sağdan soldan uygulama indirme alışkanlığım ypktur. Acaba Play Store'e harici hiçbir yerden uygulamları indirmezsem bu telefonda bankacılık uygulamalarını güvenli bir şekilde kullanabilir miyim? Eğer gerçekten çok riskliyse stock ROM yüklerim gibi duruyor ama J4 Plus'un Android sürümünü One UI 2.0 arayüzüyle root sayesinde yükselttim ve çok güzel duruyor çok fazşa özellik eklendi bu ROM sayesinde. Sizce ne yapmalıyım? Mümkünse sen yine tedbirini al, kesin bir şey diyenem tarzında şeylerle gelmeyin bana.

İyi geceler arkadaşlar telefonumu rootlayalı 2 gün oldu ve bir şey duydum ki rootlu telefonda banka uygulaması kullanmak çok tehlikeliymiş bilgiler hızlıca çalınabiliyormuş. Ama ilginçtir ki telefon safetynet testinden geçiyor. Yani bu, banka uygulaması kurabileceğimi gösterir mi? Öyle sağdan soldan uygulama indirme alışkanlığım ypktur. Acaba Play Store'e harici hiçbir yerden uygulamları indirmezsem bu telefonda bankacılık uygulamalarını güvenli bir şekilde kullanabilir miyim? Eğer gerçekten çok riskliyse stock ROM yüklerim gibi duruyor ama J4 Plus'un Android sürümünü One UI 2.0 arayüzüyle root sayesinde yükselttim ve çok güzel duruyor çok fazşa özellik eklendi bu ROM sayesinde. Sizce ne yapmalıyım? Mümkünse sen yine tedbirini al, kesin bir şey diyenem tarzında şeylerle gelmeyin bana.

Custom ROM güvenilir tanınan bir firmaysa (Oxygen gibi) sıkıntı yaşamazsınız ama böyle değilse yine de tedbirli olun.

Bu kadar temkinli olduğunuza göre telefona root atmanızın nedeni nedir? Üçüncü parti bir işlem olduğu için güvenlik açıkları içerebilir.

Zaten bankacilik uygulamalarina giriş yaparken seni uyarıyor bazıları giriş yapmıyor bazıları uyariyor.
Zaten bankacilik uygulamalarina giriş yaparken seni uyarıyor bazıları giriş yapmıyor bazıları uyariyor.

Şu an telefonunuza cok rahat virus girer guvenlik kilidini açtınız.

Şu an telefonunuza cok rahat virus girer guvenlik kilidini açtınız.

Yanlış bilgi vermeyelim, arkadaş Play Store dışında paket kurmadığını söylemiş. Play Store'dan bilinmedik bir uygulama yüklerken biraz araştırmanız yeterli, Magisk zaten güvenli bir şey olmaz. Ayrıca izin vermediğiniz uygulamalar kök yetkisi alamadığından virüs girse bile en fazla ekranda reklam çıkar onun da root ile alakası yok.

Yanlış bilgi vermeyelim, arkadaş Play Store'e dışında paket kurmadığını söylemiş. Play Store'dan bilinmedik bir uygulama yüklerken biraz araştırmanız yeterli, Magisk zaten güvenli bir şey olmaz. Ayrıca izin vermediğiniz uygulamalar kök yetkisi alamadığından virüs girse bile en fazla ekranda reklam çıkar onun da root ile alakası yok.

Yanlış bilgi degil girecegin sitelerde reklamli virusler oluyor Play Store'e demedim zaten.

Yıllarca ROM işleriyle uğraşır dururum böyle bir sorun yaşayanı duymadım. Ha yaşamazsın demiyorum risk her zaman için vardır. Misal halka açık Wi-Fi'ya bağlandığında dahi verilerin çalınabilir. Yani Bluetooth Wi-Fi açık gezmek bile riskli. Cüzdanı montun cebine koyup pazara girmek gibi düşün. Ama Show TV'ye çıkmalık ekstrem olaylar bunlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı