Rotring 300 vs 500

Aktif olarak rotring 500 kalemini kullanmaktayım, kalem ağırlığını hissettiriyor ve kalitesini size yansıtıyor. Tek üzücü tarafı kalem darbelere karşı uç çıkış kısmını koruyamadığı için yere düşme sonrası ucunun bükülmesi riskine sahip. Bu yüzden kaleme iyi bakmak gerekir.

Ben bükmüştüm okulda, sonradan babam tamir etti.

Aralarında kaldım. Tombow monograph vs. alırken rotringde alayım dedim ama bu ikisi zorladı. Rotring 300 ve 500 arasında 40-60TL fark var. Okul için kullanıcam, dandik olmamasını ve sağlam olmasını istiyorum.

Hangisini tercih etmeliyim?
Gece 1'de açılacak en iyi konu :))
Daha önce 300 kullandım ve geçen sene kaybetmeseydim kullanmaya devam edecektim. İkisi de güzel, Rotring 500 daha güzel. Düşme olayı da aslında biraz zor hocam, dik düşmesi lazım çünkü. 3 sene gibi bir sürede galiba 1 kez öyle düştü ve onda da ucu bükülmedi benimkinin. Bence keyfinize göre ikisinden birini tercih edebilirsiniz ama 500'ün kasasından dolayı daha sağlam olması gibi artıları var. Bence 500 alın.

Daha önce 300 kullandım ve geçen sene kaybetmeseydim kullanmaya devam edecektim. İkisi de güzel, Rotring 500 daha güzel. Düşme olayı da aslında biraz zor hocam, dik düşmesi lazım çünkü. 3 sene gibi bir sürede galiba 1 kez öyle düştü ve onda da ucu bükülmedi benimkinin. Bence keyfinize göre ikisinden birini tercih edebilirsiniz ama 500'ün kasasından dolayı daha sağlam olması gibi artıları var. Bence 500 alın.
Aradaki fiyat farkına değermi? İlk defa kullanıcam umarım sevdirir.

500 kullandım bir dönem ucundaki yerlere toz falan giriyor ve çıkmıyor. Daha rahat kalemlere bakmanızı öneririm, 500 pek rahat değil uzun yazılarda. Mesela Pentel PG 1000 serisine bakabilirsiniz oldukça rahat ve kaliteli kalemdir.

Okulda haftada en az bir kez düşeceğini garantileyebilirim. Bende aynı şekilde 500 kullanıyordum düştü ve çöp oldu 😀 Artık içine uç alırken bol bol toz çıkarıyor.

Rotring 300,500,600 ve 800 hepsini kullanma fırsatı yakaladım. Küçük bir koleksiyonum bile var 😁
300:Tamamen plastik, performans ürünü. Hafiftir, kalem takıntısı olmayanlar için bire bir.
500: Parmaklarının temas ettiği yer dışında çoğu kısmı plastik, kalite-performas arası bir ürün. Kalem de biraz kalite arayanlar için uygun.
600: Tamamen metal bir ürün. Kalite ürünü.
Ağırlığıyla ortaya çıkar. Profesyonellik arayanlar için bir ürün
Ve 800: O da tamamıyla metal. Kaleme hiç sahip olmadım çünkü gereksiz olduğunu düşünüyorum biraz. 600 ile olan tek farkı uçtaki o çıkıntının içe girebilmesi. Zamanla bozulduğunu ve yazarken rahatsız ettiğinden bahsediyorlar.

800 dışındaki her kalemi uzun süre kullandım. Favorim 600 siyah ve yeşil olmak üzere ikisine sahibim :D.

Sorunuza gelirsekde kesinlikle 500 alın geçin derim. Ama biraz özenli kullanmanız lazım düşürmeyin

Kararımı verdim rotring 500 alıcam. Kalemde resim çizmekmi yazı yazmakmı daha rahat hissettirir?
El yapınıza göre değişir. Mesela ben Rotring 500 ile 1 saat aralıksız yazı yazabiliyorken bir arkadaşım 30 dakika sonra elinin ve parmaklarının çok uyuştuğunu söylüyordu. Çizim yapmanın daha rahat olacağını düşünmekteyim. Sonuçta yazı yazarken kalemi daha sıkı bir şekilde tuttuğumuz için elimiz daha çok yorulur resim çizmeye göre.

Geri
Yukarı