Rotring Rapid kalem 37 TL

Önerin için teşekkürler hocam. Eskiden kalemlerin rahatlığı pek umursamazdım şimdilerde biraz paraya kıyıp iyi bir şeyler alalım dedik umarım üzülmeyiz. Faber-Castelin Grip modelini alacaktım ama eski kalitesi yokmuş ve tutma yeri değişmiş ondan Rotring gözüme çarptı bakalım gelince deneyimleyeceğiz :)
Eğer derdin rahatlıksa uç da çok önemli. Eğer paran varsa Pentel Ain Stein, ucuz istiyorsan Tombow Mono Lead almanı tavsiye ederim.

Ben de şunu koyayım, set olarak olmasına rağmen ucuza geliyor. Yıllarca kullanmıştım, çok dayanıklı ama biraz ağır. Mavi olanından bahsediyorum.
https://www.hepsiburada.com/scrikss-versatil-kalem-graph-x-0-7-mat-siyah-3-lu-set-p-hbv0000032vsc
Bu kalemi denedim. Ucu ha bire çıkıyor. Arka kapağı düşüp kayboldu ve ben kalemlerimde çok titiz biriyim. Böyle bir şey ilk kez bu kalemde oldu. Hayatımda kalem kapağı kaybetmedim. Muhtemelen kapağında sorun var ve bu yüzden çok kolay düştü ve ben farketmedim. Olumsuz yanlarına gelirsek, kullanırken elin terliyor ve metal gövdesi elini çok kötü kokutuyor. Ayrıca üstündeki kaplama bir kaç aya kalmadan soyulmaya başlıyor. Kalemin kendisi ağır. Bu ağırlık yazarken çok hafif yazmanı ve kaleme ayrı bir kontrol kazanmanı sağlasa da uzun yazışlarda bileğini ağrıtabiliyor. Şahsen Tombow Mono Graph gibi bir şeyi buna tercih ederim. Yaklaşık aynı fiyattalar. Üstelik Tombow'un pastel renkleri şirin duruyor :)

Tikky ile farkı nedir bunun? Ben bunu okuduğum zamanlarda 3 TL gibi bir fiyata alıyordum. Ne ara bu kadar fırlamış bu ürünlerin fiyatı anlamıyorum.
Tikky oldukça sağlam bir kalem ama standart bir kalem. Rapid pro'nun olayı ucunun içeri saklanabilmesi. Mekanizmaları farklı. Ayrıca Rapid Pro'nun biraz daha ergonomik olduğunu da düşünüyorum ama bu biraz kişiye göre değişecek bir şey.

Geri
Yukarı