Router, ADSL, WAN, WLAN, WPS Nedir?

onurr

Hectopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, başlıktanda anlaşabildiği gibi Router, ADSL ve WAN'ın ne işe yaradığını bilmiyorum. Ben Superonline kullanıyorum. Modeme internetin geldiği kablonun girişinde WAN yazıyor. Fakat bazılarında ADSL yazıyor. Bunların aralarında fark var mı? Yoksa amaçları mı? Farklı. Ayrıcan WLAN WPS nedir? Router nedir? Gerekli midir? Ayrıca Firmware nedir? Nasıl yapılır? Sanırım WLAN Wireless LAN oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Router, yönlendiricidir. Aldığı trafiği yönlendirir. Mesela bir ADSL Router, hem ADSL bağlantısını destekler hem de Router modunu desteklediği için ADSL bağlantısı olmasa dahi, WAN portuna gelen interneti üzerindeki diğer LAN portlarına yönlendirebilir ve kablosuz olarak bunu yayabilir.
  • ADSL, Asimetrik, yani indirme hızı ile gönderme hızı eşit olmayan, dijital abone hattıdır. Ülkemizdeki en yaygın bağlantı tipidir ve en yüksek erişilebilir hızı ADSL2+ ile birlikte 24 Mbit'tir.
  • WAN, Wide Area Network, Geniş Alan Ağı'dır. Modem arabiriminde, internet WAN olarak gösterilir zira internette bir geniş alan ağıdır.
  • WLAN, Wireless LAN, yani kablosuz ağın kısaltmasıdır.
  • WPS, Wi-Fi Protected Setup. Tek tuşa basarak, kablosuz ağ cihazlarının şifre girmeden iletişim kurmasını sağlayan kolay kablosuz ağ kurulum teknolojisidir.
  • Firmware, modemin içinde çalışan Linux tabanlı yazılımdır. Nasıl ki PC'mizi Windows ile kullanıyoruz, modemler de Linux ile çalışırlar.

hocam kendimize wps ayarladıktan sonra modem resetlenirse ayarlar sıfırlanırmı? modem resetlemeyi engelleyecek bir şey varmı (küçük kardeşim resetlemeyi öğrenmiş sürekli resetliyor)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı