Router mi almalı modem mi?

prisoner627

Femtopat
Daha fazla  
Hocam şimdi bizde internete giren cihaz çok ve modemimiz daha 1 yıllık Tenda AC1200 V12 modeli. Modem ancak internette sorun yaşayabiliyoruz çünkü 10'dan cihaz bağlı genelde. İnternete Wi-Fi 6 teknolojisi de tam bizim soruna çözüm gibi. Ancak sadece Keenetic hooper DSL var ve fiyatı bir tık uçuk ancak Wi-Fi 6 ya sahip router modelleri var ve daha uyguna router alsam, bütün cihazları ona bağlasam, sorunumu çözer mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam şimdi bizde internete giren cihaz çok ve modemimiz daha 1 yıllık Tenda AC1200 V12 modeli. Modem ancak internette sorun yaşayabiliyoruz çünkü 10'dan cihaz bağlı genelde. İnternete Wi-Fi 6 teknolojisi de tam bizim soruna çözüm gibi. Ancak sadece Keenetic hooper DSL var ve fiyatı bir tık uçuk ancak Wi-Fi 6 ya sahip router modelleri var ve daha uyguna router alsam, bütün cihazları ona bağlasam, sorunumu çözer mi? Yardımcı olursanız sevinirim.
Hocam internet genişletici alın, birkaçınız ona bağlanın birkaçınız normal modeme bağlanın.

Modemde sorun varsa router düzgün hız veremeyecek bu da yine sorun olmasına sebep olur güzel bir modem alırsanız hem router gerek kalmaz.

Sorunu tam bilmiyorsak risk almaya gerek yok bence bir daha ücret vermeye.
Hocam eğer isp'si ücretsiz modem vermeyecekse o şekilde de para gidecek. Şahsen ben evimde Vodafone kullanıyorum ve verdikleri modem evin neredeyse diğer ucunda. Bende de önceki evimde aldığım router vardı, gittim bir tane 15 metrelik ethernet kablosu aldım ve o şekilde kullanıyorum şu an. Hem oradaki modemin Wi-fi vs. özellikleri açık hem de router'in ve hiç hız kaybı olmadı. Hem kullanacak cihazlar için de rahatlık olur çünkü 2 tane Wi-fi olacak evde bu şekilde fakat haklısınız eğer modemin ethernet portu da bozuksa bu yöntem işe yaramayacaktır. Arkadaş bence Ethernet çekme ihtimali varsa çekip bilgisayarında bir test etmeli modemini.

Hocam eğer ISP'si ücretsiz modem vermeyecekse o şekilde de para gidecek. Şahsen ben evimde Vodafone kullanıyorum ve verdikleri modem evin neredeyse diğer ucunda. Bende de önceki evimde aldığım router vardı, gittim bir tane 15 metrelik Ethernet kablosu aldım ve o şekilde kullanıyorum şu an. Hem oradaki modemin Wi-Fi vs. özellikleri açık hem de Router'in ve hiç hız kaybı olmadı. Hem kullanacak cihazlar için de rahatlık olur çünkü 2 tane Wi-Fi olacak evde bu şekilde fakat haklısınız eğer modemin Ethernet portu da bozuksa bu yöntem işe yaramayacaktır. Arkadaş bence Ethernet çekme ihtimali varsa çekip bilgisayarında bir test etmeli modemini.

Üst kata zor olur kablo çekmek ayrıca modemim sağlam ancak yoğun kullanımdan dolayı oyunlarda ping artışı oluyor bufferbloat oluyor Wi-Fi 6 özellikli ve QoS ayarlı router almayı düşündüm bende hem benim PC'ye daha yüksek kalite internet sağlar hem de QoS ayarlarından bufferbloat sorununu azaltırım diye düşündüm.

Hocam sorun aslında şu, modem sağlam ancak evde internete bağlı cihaz sayısı yüksek ve benim PC modeme uzak, kablo bağlayamam ancak PC modemin üst odasında olduğu için sinyal kuvvetli bende araştırdım Wi-Fi 6 daha iyi bir Wi-Fi versiyonu olduğu için Wi-Fi 6 ya sahip bir modem veya router mı alsam diye sizlere danışmak istedim modem ve router arasında kalma sebebim ise modem pahalı sorunu router alarak çözebilir miyim bu yüzden sizlere danışmak istedim.

Hocam şimdi router aldığınızda onu direkt internet kablosuna (fiber ya da DSL) mı takacaksınız yoksa modemden Ethernet çekerek mi kullanacaksınız?

Modemden Ethernet çekerek.

Son düzenleme:
Üst kata zor olur kablo çekmek ayrıca modemim sağlam ancak yoğun kullanımdan dolayı oyunlarda ping artışı oluyor bufferbloat oluyor Wi-Fi 6 özellikli ve QoS ayarlı router almayı düşündüm bende hem benim PC'ye daha yüksek kalite internet sağlar hem de QoS ayarlarından bufferbloat sorununu azaltırım diye düşündüm.

Hocam sorun aslında şu, modem sağlam ancak evde internete bağlı cihaz sayısı yüksek ve benim PC modeme uzak, kablo bağlayamam ancak PC modemin üst odasında olduğu için sinyal kuvvetli bende araştırdım Wi-Fi 6 daha iyi bir Wi-Fi versiyonu olduğu için Wi-Fi 6 ya sahip bir modem veya router mı alsam diye sizlere danışmak istedim modem ve router arasında kalma sebebim ise modem pahalı sorunu router alarak çözebilir miyim bu yüzden sizlere danışmak istedim.

Hocam şimdi cihazların Wi-fi 6 desteklemesi de önemli, eğer desteklemiyorlarsa Wi-fi 5 kullanmaya devam edersiniz. Bence Router almalısınız, yani ben aldım ve kafam gayet rahat. Öyle interneti çok kullanan kişi yok bizde hani en yoğun zamanda bile salondaki Vodafone'nin modemini max 4, routeri de bilgisayar dahil max 3 kişi kullanır ama evin iki ucunda da internet var öyle düşünün. Karşı komşumuzun evinde çok rahat çekiyor, alt ve alt çapraz komşularımızda da rahat rahat çekiyor yani en azından 1 modem çekiyor. Router önerisi için ayrı konu açabilirsiniz fakat ben buraya not düşeyim; bende TpLink Archer Ax53 mevcut ve gerçekten kaliteli bir router, fiyatı çok zam yemediyse ve hala f/p ise tercih edebilirsiniz (bütçeyi aşmıyorsa tabii).

Ben yazmayı unutmuşum ama internet altyapın ve hızın ne kadar? Bu da önemli bir etken.

Hocam şimdi cihazların Wi-Fi 6 desteklemesi de önemli, eğer desteklemiyorlarsa Wi-Fi 5 kullanmaya devam edersiniz. Bence router almalısınız, yani ben aldım ve kafam gayet rahat. Öyle interneti çok kullanan kişi yok bizde hani en yoğun zamanda bile salondaki Vodafone'nin modemini Max 4, routeri de bilgisayar dahil Max 3 kişi kullanır ama evin iki ucunda da internet var öyle düşünün. Karşı komşumuzun evinde çok rahat çekiyor, alt ve alt çapraz komşularımızda da rahat rahat çekiyor yani en azından 1 modem çekiyor. Router önerisi için ayrı konu açabilirsiniz fakat ben buraya not düşeyim; bende TP-Link Archer AX53 mevcut ve gerçekten kaliteli bir router, fiyatı çok zam yemediyse ve hala F/P ise tercih edebilirsiniz (bütçeyi aşmıyorsa tabii).

Ben yazmayı unutmuşum ama internet altyapın ve hızın ne kadar? Bu da önemli bir etken.

Hocam şimdi cihazların Wi-Fi 6 desteklemesi de önemli, eğer desteklemiyorlarsa Wi-Fi 5 kullanmaya devam edersiniz. Bence router almalısınız, yani ben aldım ve kafam gayet rahat. Öyle interneti çok kullanan kişi yok bizde hani en yoğun zamanda bile salondaki Vodafone'nin modemini Max 4, routeri de bilgisayar dahil Max 3 kişi kullanır ama evin iki ucunda da internet var öyle düşünün. Karşı komşumuzun evinde çok rahat çekiyor, alt ve alt çapraz komşularımızda da rahat rahat çekiyor yani en azından 1 modem çekiyor. Router önerisi için ayrı konu açabilirsiniz fakat ben buraya not düşeyim; bende TP-Link Archer AX53 mevcut ve gerçekten kaliteli bir router, fiyatı çok zam yemediyse ve hala F/P ise tercih edebilirsiniz (bütçeyi aşmıyorsa tabii).

Türk Telekom 50 Mbps download 5 Mbps upload hocam VDSL hat değerlerim çok iyi ancak bu kadar kullanıma internet hızı zayıf kalabilir diye.

AX23 düşünmüştüm bende.

Yeni konular

Geri
Yukarı