RSR vs FSR

Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Sapphire RX 6650 XT 8Gb Gaming Nitro OC+ // i5 11400F (Stok fan) // Msı B560M Pro-E // Kıoxıa Excerıa G2 (1TB) // GF SERIES GF600 // Msı Vampiric 100R // Lenovo D24-20 // SteelSeries Prime // Xrades 80x30 MaousePad // Windows 11 Pro
Arkadaşlar RSR ve FSR nedir, aralarında ne fark var, ne işe yarar, nasıl açılır konusunda kısaca anlatabilecek var mı?

RSR düşük çözünürlükte oynarken sana yüksek çözünürlükte oynuyormuşsun gibi görüntü vermeye çalışır ama ciddi ölçüde görüntü kalitesinden kayıp yaşarsın, tavsiye edilmez. Tüm oyunlarda çalışır. FSR ise desteklenen oyunlarda Var olan görüntüyü örn. 1080p, 720p olarak sana yansıtır. Bu sayede FPS artışı yaşarsın ama görüntü kalitesinden az derecede kayıp yaşarsın. FSR destekleyen bir oyunda RSR değil, FSR açılmalı yani. Oyunların genellikle Video ayarları kısmında AMD FSR seçeneği olur.

Radeon Super Resolution(RSR)

Sürücü üzerinden çalışan bu teknoloji oyunda monitörünüzün doğal çözünürlüğünden düşürerek ve düşük olan çözünürlükten bir sonraki çözünürlüğe, Upscale(Yükseltme yapıyor.) Yani Monitör çözünürlüğünü düşürmek diyebiliriz özetle. Biraz görüntü üstünde efek uygulayıp biraz daha iyi gözükmesini sağlıyor RSR açık olduğu zaman.

RSR her oyunda açabilirsin.

FidelityFX Super Resolotion(FSR)

AMD FSR, kare hızlarını artırmak ve bunu yaparken yine de yüksek kaliteli, yüksek çözünürlüklü oyun deneyimleri sunmak için tasarlanmış, açık kaynaklı, platformlar arası bir teknolojidir.

Bunun şu an 3 sürümü bulunmakta. FSR 1 FSR 2 ve FSR 3.

FSR 1 aynı RSR gibi işler. Oyunda bu ayar vardır ve oyunda Grafik ayarı gibi modları vardır. (Kalite- Dengeli- Performans gibi) Oyun çözünürlüğünü arka planda düşürüp doğal çözünürlüğe yükseltme yapar.

FSR 3 ise Frame Generation dediğimiz bir özellik ile geliyor. FPS'yi 2 katına çıkarıyorsunuz bu teknoloji ile.

FSR teknolojisinin çalışması için ilk önce oyunun bunu desteklemesi lazım. Her oyunda istediğiniz gibi bu özellikleri açamazsınız. Oyunun bunu desteklemesi lazım.

Son düzenleme:
RSR düşük çözünürlükte oynarken sana yüksek çözünürlükte oynuyormuşsun gibi görüntü vermeye çalışır ama ciddi ölçüde görüntü kalitesinden kayıp yaşarsın, tavsiye edilmez. Tüm oyunlarda çalışır. FSR ise desteklenen oyunlarda var olan görüntüyü örneğin. 1080p, 720p olarak sana yansıtır. Bu sayede FPS artışı yaşarsın ama görüntü kalitesinden az derecede kayıp yaşarsın. FSR destekleyen bir oyunda RSR değil, FSR açılmalı yani. Oyunların genellikle video ayarları kısmında AMD FSR seçeneği olur.

Hocam kullandığım kart Sapphire RX 6650 XT bu kartta FSR nasıl açılıyor bir uygulama, eklenti veya oyun ayarlarından mı açılıyor şu an oynadığım çoğu oyunda göremedim FSR ben Fortnite CS2 PUBG gibi oynlar oynuyorum bu oyunlarda FSR desteği var mı ve nasıl açabilirim?

Hocam kullandığım kart Sapphire RX 6650 XT bu kartta FSR nasıl açılıyor bir uygulama, eklenti veya oyun ayarlarından mı açılıyor şu an oynadığım çoğu oyunda göremedim FSR ben Fortnite CS2 PUBG gibi oynlar oynuyorum bu oyunlarda FSR desteği var mı ve nasıl açabilirim?
Benim oynadığım oyunlar değil, pel bilgim yok ama rekabetçi oyunlarda ekran kartından çok işlemci rol oynar. FSR'a gerek kalmıyor çoğu koşulda.

2k monitörün var diyelim, RSR açtığında görüntüyü 1080p’de işleyip, 2k’ya ölçeklendirebilirsin. Yani gerçekte ekran kartın 1080p işliyor gözükürken, sanal olarak 2k çözünürlük sağlıyor. Darboğaz yoksa kullanılması tavsiye edilmez.

FSR’de monitörün doğal çözünürlüğünü değiştirmeden, oyunun işleniş çözünürlüğünü değiştirip RSR’nin yaptığını yapıyor.

Radeon Super Resolution(RSR)

Sürücü üzerinden çalışan bu teknoloji oyunda monitörünüzün doğal çözünürlüğünden düşürerek ve düşük olan çözünürlükten bir sonraki çözünürlüğe, upscale(yükseltme yapıyor.) Yani monitör çözünürlüğünü düşürmek diyebiliriz özetle. Biraz görüntü üstünde efek uygulayıp biraz daha iyi gözükmesini sağlıyor RSR açık olduğu zaman.

FidelityFX super resolotion(FSR)

AMD FSR, kare hızlarını artırmak ve bunu yaparken yine de yüksek kaliteli, yüksek çözünürlüklü oyun deneyimleri sunmak için tasarlanmış, açık kaynaklı, platformlar arası bir teknolojidir.

Bunun şu an 3 sürümü bulunmakta. FSR 1 FSR 2 ve FSR 3.

FSR 1 aynı RSR gibi işler. Oyunda bu ayar vardır ve oyunda grafik ayarı gibi modları vardır. (kalite- dengeli- performans gibi) oyun çözünürlüğünü arka planda düşürüp doğal çözünürlüğe yükseltme yapar.

FSR 3 ise frame generation dediğimiz bir özellik ile geliyor. FPS'yi 2 katına çıkarıyorsunuz bu teknoloji ile.

FSR teknolojisinin çalışması için ilk önce oyunun bunu desteklemesi lazım. Her oyunda istediğiniz gibi bu özellikleri açamazsınız. Oyunun bunu desteklemesi lazım.

Hocam benim ekran kartım FSR3 de zorlanırmı veya açar mı benim oynadığım oyunlarda FSR 3.0 desteği var mı veya herhangi bir FSR desteği var mı?

Hocalarım peki bu FSR nasıl açılıyor?

Geri
Yukarı