RTX 20-30 serisinde nasıl DLSS 3.0 kullanılır?

King Of Legends

Decapat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba portal with RTX indirdim 3050 Ti var lakin şöyle bir durum oldu oyun bana direkt olarak DLSS 3.0 kullandırmaya başladı. Ve hakikaten de DLSS 3.0 çıkmadan öncesinde girdiğim oyun şeklinden 15-20 FPS fazla aldım fakat şöyle bir durum var DLSS 3.0 sadece RTX 40 serisi için geldi diyorlar. Fakat buradaki arkadaşta oyunlarda ki dosyaları bızdıklayarak kullanabiliyor ve o Cyberpunk 2077 de 80 FPS'e varan artışlar yaşamış ve tecrübe etmiş. Benim sorum şu ben kendi kartımda bu dosyaları arkadaş gibi bızdıklayarak DLSS 3.0'ı açsam karta donanımsal olarak bir sorun yaratır mıyım?

Edit:Başlık bana ait değildir ben nasıl kullanılır diye sormadım kullanırsam sıkıntı olur mu diye sordum.

Son düzenleme:
Bende Hogwarts Legacy oynarken RTX 2060 kartımla DLSS dosyasında değişiklik yaparak DLSS 3.0 açmayı denemiştim. Önceki sürümlere göre FPS farklılık göstermedi.

DLSS 3.0 donanım bazlı çalışsa da iddialara göre(Denemediğim için kesin yargıya varamıyorum) yazılım yoluyla RTX20 ve 30 serisi kartlarda da çalışıyormuş. Fakat donanım bazlı teknolojiyi yazılım yoluyla çalıştırınca bırak FPS artışını kayıp bile yaşarsın. Bunun en iyi örneği Intel XeSS teknoloji. XeSS teknolojisi donanım bazlı olmasına rağmen insanlara tanıtmak amaçlı yazılım yoluyla NVIDIA ve AMD kartlara da geldi ve 50 FPS aldığın oyunda XeSS açınca 10- 20 FPS alır hâle geliyordun. Fakat Intel kartlarda gerekli donanım olduğu için FPS artışı alıyordun. RTX 20 ve 30 serisi kartlarda DLSS 3 açmaya çalışmakta aynı hesaba gelebilir. Yani açsan da FPS kaybı yaşayabilirsin.
Bu arada Portal with RTX'te DLSS 3 açmışsın gibi gözükse de aslında DLSS 2 açılıyor. Yapımcı firma oradaki yazının ekran kartına göre değişmesini ayarlamadığı için RTX 3050'de de DLSS 3 yazıyor 4090'da da. Fakat aslında 3050'de DLSS 2, 4090'da DLSS 3 açılıyor.

DLSS 3.0 donanımsal olarak desteklenmiyor 3000 serisinde. İnanmayın yani gördüğünüz herşeye. 2.0 kullanın geçin.
Oynadım işte sıkıntı orada Portal a girince DLSS 3.0 kullanabiliyorum eskiden girince 15-20 FPS alıyordum şu an tekrar deneyince de 30-50 FPS arası alıyorum. Benim amacım yukarıda ki linkte arkadaşın yaptığı gibi yaparsam donanımda bir sıkıntı olur mu onu merak ediyorum.
Bende Hogwarts Legacy oynarken RTX 2060 kartımla DLSS dosyasında değişiklik yaparak DLSS 3.0 açmayı denemiştim. Önceki sürümlere göre FPS farklılık göstermedi.
Portal oyununda bende bayağı fark aldım başka oyunları denemedim fakat şöyle bir şey var her oyunda fark yaratır mı onu bilmiyorum.
DLSS 3.0 donanım bazlı çalışsa da iddialara göre(Denemediğim için kesin yargıya varamıyorum) yazılım yoluyla RTX20 ve 30 serisi kartlarda da çalışıyormuş. Fakat donanım bazlı teknolojiyi yazılım yoluyla çalıştırınca bırak FPS artışını kayıp bile yaşarsın. Bunun en iyi örneği Intel XeSS teknoloji. XeSS teknolojisi donanım bazlı olmasına rağmen insanlara tanıtmak amaçlı yazılım yoluyla NVIDIA ve AMD kartlara da geldi ve 50 FPS aldığın oyunda XeSS açınca 10- 20 FPS alır hâle geliyordun. Fakat Intel kartlarda gerekli donanım olduğu için FPS artışı alıyordun. RTX 20 ve 30 serisi kartlarda DLSS 3 açmaya çalışmakta aynı hesaba gelebilir. Yani açsan da FPS kaybı yaşayabilirsin.
Bu arada Portal with RTX'te DLSS 3 açmışsın gibi gözükse de aslında DLSS 2 açılıyor. Yapımcı firma oradaki yazının ekran kartına göre değişmesini ayarlamadığı için RTX 3050'de de DLSS 3 yazıyor 4090'da da. Fakat aslında 3050'de DLSS 2, 4090'da DLSS 3 açılıyor.
Bak bende onu gördüm benim merak ettiğim durum şu neden birden 15-20 FPS görüyorken şimdi 30-50 FPS arası görüyorum.

DLSS 3.0 açabilirsin ama 4000 serisindeki performansı bekleme.

DLSS 3.0'ın esprisi Frame Generation denilen olay. Yapay zeka, üretilen karelere bakarak bu karelerin arasına yapay kareler yerleştiriyor, bu da kartlardaki Optical Flow dediğimiz donanımla oluyor. 4000 önceki kartlarda da bu donanım mevcut ama Ada Lovelance mimarisindekinin yanında tırt kalıyorlar, yalnızca belirli hesaplamalara destek amacıyla varlıklarını sürdürüyorlar.

DLSS 3.0 açabilirsin ama 4000 serisindeki performansı bekleme.

DLSS 3.0'ın esprisi Frame Generation denilen olay. Yapay zeka, üretilen karelere bakarak bu karelerin arasına yapay kareler yerleştiriyor, bu da kartlardaki Optical Flow dediğimiz donanımla oluyor. 4000 önceki kartlarda da bu donanım mevcut ama Ada Lovelance mimarisindekinin yanında tırt kalıyorlar, yalnızca belirli hesaplamalara destek amacıyla varlıklarını sürdürüyorlar.
Peki donanımsal olarak karta zarar gelir mi?

Yok maksadım denemek eğer yukarıda ki arkadaşta da olduğu gibi 70-80 FPS alıyorken 100-160 FPS alsam kâfi.
Şunu demek istiyorum:
DLSS 3.0'ı donanımsal olarak besleyemeyeceğin için 2.0'dan farksız olacak. Hatta donanımın yetmediği için kimi durumda performans kaybı da yaşayacaksın. Oyunda DLSS 3.0 dışında seçenek yoksa tamam, ama 2.0 varsa vakit harcamaya değmez.

Hatta şöyle diyeyim, DLSS 3.0'ı DLSS'i açtıktan sonra altında çıkan Frame Generation ayarını aktif ederek etkin hale getiriyorsunuz. Çünkü aralarındaki tek fark gerçekten bu. Tek fark bu ama donanımdaki ciddi farktan dolayı büyük bir farka dönüşüyor.

1679344125455.png

1679344151357.png

Geri
Yukarı