RTX 2000 ve 3000 Serisi Kartlara Kare Oluşturma Ekleme Rehberi

Hemen kendim denedim, RTX 3060 ve Alan Wake 2 de gayet güzel çalıştı. Gamepad'le oynadığım içindir belki ama gecikme hissetmedim. Ghosting vardı, ama beni o kadar rahatsız etmedi.

3060 Ti ile Ratchet & Clank: Ayrı dünyalar ile denedim fakat yazılar ve göstergeler hareket edince bozuluyor ve büyük oranda ghosting vardı bunu nasıl düzeltebilirim.

Bunu 40xx serisinde yukleyip Hem AMD'nin hem de NVIDIA'nin Frame Gen'ini kullanirsak ne olur?

Öyle bir şey olacak olsa (mümkünlüğü tartışılır), NVIDIA RTX 5000 serisine RTX 3050 gücünde kartlarla DLSS 4.0 + FG Plus ile 4x kare kazanımı getirirdi.

Lakin her kare başına 4 adet kopya kare oluşturmak kaliteyi ve gecikmeyi saçmalatır. İmkansız değil ama güncel teknoloji ile sıkıntılı. En fazla olacak şey 1 kare başına 2.5 kare olabilir, eğer NVIDIA optik akış güçlendiricileri adam edip algoritmayı da toparlarsa.

3060 Ti ile Ratchet & Clank: Ayrı dünyalar ile denedim fakat yazılar ve göstergeler hareket edince bozuluyor ve büyük oranda ghosting vardı bunu nasıl düzeltebilirim?

Bunu mod yapımcısı düzetmesi lazım. Çoğu kişide bu sorun var. Beklemek lazım.

Öyle bir şey olacak olsa (mümkünlüğü tartışılır), NVIDIA RTX 5000 serisine RTX 3050 gücünde kartlarla DLSS 4.0 + FG Plus ile 4X kare kazanımı getirirdi.

Lakin her kare başına 4 adet kopya kare oluşturmak kaliteyi ve gecikmeyi saçmalatır. İmkansız değil ama güncel teknoloji ile sıkıntılı. En fazla olacak şey 1 kare başına 2.5 kare olabilir, eğer NVIDIA optik akış güçlendiricileri adam edip algoritmayı da toparlarsa.

Şu altyapısını ve algoritmayı oturttuğu zaman neden olmasın. Neler imkansız geliyor da olmuyor?

Şu altyapısını ve algoritmayı oturttuğu zaman neden olmasın. Neler imkansız geliyor da olmuyor?

Şimdi biliyorsun her kare arasına bir tane kopya kare yerleştirilerek performans artıyor. Bu sayıyı artırmak motion blur, ghosting, gecikmeyi kat kat yükseltmeye başlar.

Düşün 1 adet kare için bile çözülmesi gereken kaç tane sorun çıktı, üzerine 1 adet daha koymaya çalışmak bu sorunların çözümünü ilkinden bile zor hale getirir. Kaya kaya oyun oynarsın gecikmeyi sıfırlasan dahi, testlerin verdiği gecikme değeri ile gerçek gecikme "hissi" arasında farklar olur.

Önemli olan karelerin sayısından çok görüntü ve deneyim kalitesi. 1-2 sene daha onlara ayar çeksinler adam etmek için belki daha sonra 1 kare daha eklemek için çalışma yapabilirler.

Şimdi biliyorsun her kare arasına bir tane kopya kare yerleştirilerek performans artıyor. Bu sayıyı artırmak Motion blur, ghosting, gecikmeyi kat kat yükseltmeye başlar.

Düşün 1 adet kare için bile çözülmesi gereken kaç tane sorun çıktı, üzerine 1 adet daha koymaya çalışmak bu sorunların çözümünü ilkinden bile zor hale getirir. Kaya kaya oyun oynarsın gecikmeyi sıfırlasan dahi, testlerin verdiği gecikme değeri ile gerçek gecikme "hissi" arasında farklar olur.

Önemli olan karelerin sayısından çok görüntü ve deneyim kalitesi. 1-2 sene daha onlara ayar çeksinler adam etmek için belki daha sonra 1 kare daha eklemek için çalışma yapabilirler.

Şimdi bile sorunlu. DLSS 3 ve FSR 3 deyip geçmemek lazım. Belirli bir FPS altında bunu açtığın zaman FG ile gecikme çok artıyor. İsterse 150 FPS al sana sanki 60-70 FPS hissi sunuyor gecikmeden dolayı.

Oyunda bir ağır his oluyor. Bunu açacaksan yüksek FPS alman lazım ki gecikmeyi örtsün ve daha akıcı gözüksün oyun. Tabii bu oyundan oyuna değişiyor hocam. FG açtığın ve hızlı hareket ettiğin oyunlarda bulanıklık vs gibi olaylar çok oluyor.

Bu gecikme işini Intel çözecek gibi. Ekstrapolasyon yani tek kareyi baz alarak kare üretecek. Bu da gecikme olmamasını sağlıyor.

Yapaylık olursa nasıl bir etki yaratacak tartışılır.

Bu gecikme işini Intel çözecek gibi. Ekstrapolasyon yani tek kareyi baz alarak kare üretecek. Bu da gecikme olmamasını sağlıyor.

Çözebilir. Süre ve yapılan işe baktığımızda Intel hepsinden daha hızlı yol katetti ilginç bir şekilde. NVIDIA bile DLSS'i adam etmek için kaç sene harcadı, ki sanki mucizeymiş gibi tanıttıkları ilk DLSS sürümü çöpten farksızdı.

Yeni konular

Geri
Yukarı