RTX 2060 6 GB gereksiz fazla VRAM kullanımı

İşletim sistemi
Windows 10
Daha fazla  
Merhabalar öncelikle biliyorsunuz Star Wars: Battlefront 2 Epic'te ücretsiz oldu ve bende indirip oynamaya karar verdim. Fakat DX12'yi açtığımda oyunda VRAM kullanımının 6 GB VRAM'imi aştığını görüntüledi bu yüzden 40 50 FPS'lik bir performans alıyorum. YouTube da test videolarına baktım DX12 açık bir şekilde ve RX580 bile sabit 60 FPS üzeri alıyorken bu kartla 40 FPS almam saçma geldi RTX 2060 testlerine baktığımda da sonuç aynı. Son olarak şunu belirteyim ayarlarını testlerdekilerle aynı ayar yaptım ve testlerde Max 4 GB VRAM kullanırken bende 6 GB VRAM'i aşıyor.

MSAA gibi ayarları kontrol edin. Çok fazla VRAM harcıyorlar. Nvidia Geforce Experience üzerinden optimize edip girerek deneyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Böyle bir video var baya izlenmiş. Ayarlarını buna göre değiştirmeyi dene birde. DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi bununla kaldır sürücünü sonra en son uygun sürücüyü indir yayınlanan. Bu arada işlemci darboğazı falan olabilir mi FPS`i düşük alman.

DX11 de bir sıkıntı yok fakat DX12'in görüntü kalitesi daha güzel. RTX 2060 bu ayarlarda rahatlıkla 80 90 FPS alır diye düşünüyorum fakat FPS DX12 alınca yerlerde çünkü aşırı fazla VRAM kullanıyor sadece VRAM de değil RAM'i de çok kullanıyor bu hatayı sadece Battlefront 2 de alıyorum. Örnek olarak Cyberpunk testi yaptım Ultra ayarlarda DLSS kalitede 1080p çözünürlükte ortalama 70 FPS alabiliyorum. DDU ile driver kaldırıp tekrar temiz bir şekilde yükledim güncel driveri fakat sorun hala aynı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Böyle bir video var bayağı izlenmiş. Ayarlarını buna göre değiştirmeyi dene bir de. DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi bununla kaldır sürücünü sonra en son uygun sürücüyü indir yayınlanan. Bu arada işlemci darboğazı falan olabilir mi FPS'i düşük alman.

Bunu da cevaplamak istiyorum dediklerinizi tabii ki de yaptım fakat maalesef sorun devam ediyor oyun dosyalarında bir sıkıntı olabilir mi diye dosyaları da repairledim maalesef yine aynı sonucu aldım. Darboğaz olamaz Ryzen5 3600 işlemci kullanıyorum. Yine de ona da baktım fakat %40ı ile ekran kartını %100 besliyor zaten orada da bir sıkıntı yok.

Geri
Yukarı