Çözüldü RTX 2060 %99 kullanımda çöküyor

• Konuyu başlatan Pxn
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 22
  • Görüntüleme 924
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Pxn

Hectopat
Makaleler
5
Daha fazla  
RAM
İRDM PRO Black 8X2 GB 3600Mhz CL18 Micron
Ekran kartı
MSI RTX 2060 Ventus o.c 6gb
Anakart
Gigabyte B450m2sh 3600mhz
İşlemci
Ryzen 5 1600 14nm 3.77ghz
Rotr ve GTA V'de sıklıkla yaşıyorum, oyun en yüksek ayarlarda %99 GPU kullanımında en fazla 5 dakika dayanıyor.
Rotr'da bazen 7-8 dakika kadar sürüyor fakat ilk ara sahnede tak diye çöküyor.

DDU ile sürücüleri en sonundan tutunda 22H2'ye çıkan ilk yamaya kadar denedim. Aynı şekilde DirectX ve MC visiual sürümleri vs.
bu neden oluyor hiç anlayamadım, %70-98 GPU kullanımı ile Uncharted'i 25 saat kadar oynadım. Aynı şekilde, oyunlara darboğaz yapıp GPU kullanımını düşürürsem oyun çökmüyor.

Çözüm
GPU hataları RAM veya anakart kaynaklı da olabilir hocam. Bunlar birbiriyle bağlantılı çalışan parçalar. Ancak ben ilk şüphelinin PSU olduğuna kanaat getirdim. Bazı PSU'lar vadettikleri deperde enerjiyi karşılayamaz veya uzun süre belirli yük altında çalıştıktan sonra verimlilik kaybından dolayı baştaki gücü veremez. Kaliteli bir PSU da olsa arıza yapma olasılığı da geçerli. Ancak sizin durumunuzda kesin bir teşhise ulaşmak zor olduğundan servis yolu görünüyor sanırım.

Anakartı kontrol ettim ve RAM'i tek kanal çalıştırdığımda hata almamaya başladığımı fark ettim ve yeniden çift kanal takıp frekansı 3200'den 3000'e çektim sorunum çözüldü.
İşlemcim Ryzen 5 1600 AE modeli 3200MHz çift kanal RAM'i dahi kaldıramıyor. Sorunun kaynağı işlemci ve anakart kalitesi diyebiliriz.
Evet gerekli testleri detaylıca yapıyorum fakat sorun bulamıyorum.
CPU+GPU tam yük testinde GPU 170W CPU 100W civarı çekiyor 1.37v voltaj ile.
PSU gücü rahatlıkla kaldırıyor, anakart konusunda hangi testler yapılır bilmiyorum.

Hocam sıcaklıklar fazla geldi bana fakat o sıcaklıklarda sistem kapanmaz.
Güç kaynağı yeterli.
Darboğaz yok.
Geriye sadece anakart ve RAM kaldı elinizde farklı RAM'lar var ise değiştirip deneyebilirsiniz eğer sorun anakart ise tek çare anakart değişimi.
Bu sorun önceden oluyor muydu?

Hocam sıcaklıklar fazla geldi bana fakat o sıcaklıklarda sistem kapanmaz.
Güç kaynağı yeterli.
Darboğaz yok.
Geriye sadece anakart ve RAM kaldı elinizde farklı RAM'lar var ise değiştirip deneyebilirsiniz eğer sorun anakart ise tek çare anakart değişimi.
Bu sorun önceden oluyor muydu?

Hayır önceden yoktu, anakart veya RAM kaynaklı olduğunu düşünmüyorum çünkü GPU ile alakalı hata alıyorum.
ERR_GFX_D3D_INIT - dxgı_erpr_devıce_hung. Oyunlar GPU yüzünden kapanıyor, anakart veya RAM kaynaklı olsaydı gerekli raporlarda belli oluyor olurdu.
Kartı sıfır olarak 3-4 ay önce aldım, aldığımdan beridir yaşıyorum diyebilirim. 2-3 defa yeni Windows kurdum denerken. Ve eski Patriot 8 GB RAM yerine 2 adet yeni irdm Pro RAM aldım.

Hayır önceden yoktu, anakart veya RAM kaynaklı olduğunu düşünmüyorum çünkü GPU ile alakalı hata alıyorum.
ERR_GFX_D3D_INIT - dxgı_erpr_devıce_hung. Oyunlar GPU yüzünden kapanıyor, anakart veya RAM kaynaklı olsaydı gerekli raporlarda belli oluyor olurdu.
Kartı sıfır olarak 3-4 ay önce aldım, aldığımdan beridir yaşıyorum diyebilirim. 2-3 defa yeni Windows kurdum denerken. Ve eski Patriot 8 GB RAM yerine 2 adet yeni irdm Pro RAM aldım.
GPU hataları RAM veya anakart kaynaklı da olabilir hocam. Bunlar birbiriyle bağlantılı çalışan parçalar. Ancak ben ilk şüphelinin PSU olduğuna kanaat getirdim. Bazı PSU'lar vaat ettikleri deperde enerjiyi karşılayamaz veya uzun süre belirli yük altında çalıştıktan sonra verimlilik kaybından dolayı baştaki gücü veremez. Kaliteli bir PSU da olsa arıza yapma olasılığı da geçerli. Ancak sizin durumunuzda kesin bir teşhise ulaşmak zor olduğundan servis yolu görünüyor sanırım.

GPU hataları RAM veya anakart kaynaklı da olabilir hocam. Bunlar birbiriyle bağlantılı çalışan parçalar. Ancak ben ilk şüphelinin PSU olduğuna kanaat getirdim. Bazı PSU'lar vadettikleri deperde enerjiyi karşılayamaz veya uzun süre belirli yük altında çalıştıktan sonra verimlilik kaybından dolayı baştaki gücü veremez. Kaliteli bir PSU da olsa arıza yapma olasılığı da geçerli. Ancak sizin durumunuzda kesin bir teşhise ulaşmak zor olduğundan servis yolu görünüyor sanırım.

Anakartı kontrol ettim ve RAM'i tek kanal çalıştırdığımda hata almamaya başladığımı fark ettim ve yeniden çift kanal takıp frekansı 3200'den 3000'e çektim sorunum çözüldü.
İşlemcim Ryzen 5 1600 AE modeli 3200MHz çift kanal RAM'i dahi kaldıramıyor. Sorunun kaynağı işlemci ve anakart kalitesi diyebiliriz.

Çözüm
İşlemci ve anakart kalitesinden ziyade 1.Nesil işlemciler 3000MHz üstünde sorun yaşayabiliyor. Zaten 200MHz’nin farkını hissedemezsin.

Siz yine de tam emin olmadan önce sistemi biraz sıkıştırıp yük altında test edin. Sistem kalitesinden ziyade RAM sticklerinden biri 3200'i kaldıramıyor da olabilir. Bu durumda ikisini de eşitlemek zorunda kalırsınız, yaptığınız gibi. RAM'ler farklı hızda çalışmaz, eşit olmaları lazım. RAM hızlarını düşürdüğünüz halde sorun tekrar ederse bence PSU'yu bir kontrol ettirin derim nacizane. İyi bilişimler dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı