RTX 2060 düşük FPS problemi

GPU %40 kullanımda ise zaten sorun var demektir. V-Sync'i kapatıp, Metro Exodusta test yapın. Bu arada GPU-Z gibi bir program ile log tutun. Bunları yapmadan önce Nvidia Experience'ı silin bilgisayardan. Bazen bu tip sorunlara yol açabiliyor.

Şuanlık buna erişebiliyorum sadece. Forza Horizon 4'ün demosunda afterburner kullanabiliyormuş. Demoyu indirdikten sonra senin ile Afterburner sonuçlarını paylaşacağım.
Pekala bekliyorum. Dual Channel orada bir sıkıntı yok. Dediğim gibi ekran kartını DDU ile silip tekrar yüklemeyi unutmayın.

Öncelikle laptopu şarja takılı kullanın, pili çıkıyorsa çıkarabilirsiniz size kalmış orası. Ayarlar sonda değilse sona çekin, işlemciden yükü kaldırın. Pil seçeneklerinden yüksek performans moduna alın bilgisayarı. Daha sonra gerekiyorsa işlemcinin dahili GPU’sunun driverini silin sadece RTX 2060’ın kalsın. Son önerdiğim işlemi yapmak zorunda değilsiniz ama bazı oyunlarda güç tasarrufu için dahili GPU’yu kullanabiliyor laptoplar. Bu durumda olup olmadığını garanti altına almak için önerdim.
Şöyle söyleyeyim, garip bir şekilde Ultra ve Very Low ayarlar arasında FPS farkı yok. Mesela Ultra da 40 FPS alıyorsam, Very Low da 35 FPS alıyorum. Bilgisayarın mümkün olan her detayını yüksek performansa ayarladım. Araştırmalar yaptığımda insanlar Intel'in dahili ekran kartını 'devre dışı' bırakın dediler, ama silmemem çok önemliymiş. Yaptım, ve ardından bakayım Forza Horizon 4 ne alemde diye bir test yapmak istedim. Yükleme ekranında 144 FPS alıyorken, dahili kartı devre dışı bıraktıktan sonra yükleme ekranında sadece 4 FPS alabildim. Evet sadece 4. Oyunun introsu bile yüklenmedi desem yalan söylemiş olamam. Anlamadığım bir şekilde RTX ekran kartı yok sayılıyor oyunlarda.

Bunları yap.
Ekran Görüntüsü (10)_LI.jpg
Ekran Görüntüsü (11)_LI.jpg

Merhabalar öncelikle sorunu çözebileceğimize inanıyorum bu yüzden moral bozmayın.
Sürücüleri silip yükleme konusunda haklılar. Fakat bunu DDU ile yapmanızı öneririm.
Şimdi oyun sırasındaki değerleri Afterburner ile kaydedip paylaşabilir misiniz? (CPU-GPU frekans+kullanım+sıcaklık)
16 GB RAM çift kanal mı yoksa tek kanal mı? CPU-Z indirip memory kısmından channel'da yazanı söyleyin bize lütfen.
Testleri yaptım, maalesef Forza Horizon 4 oyununda hiçbir şekilde Afterburner açamadım. Microsoft Windows oyunlarda otomatik reddediliyormuş. Şimdi testlere geçelim;
Oyun: Forza Horizon 4.
Ayarlar: Ultra.
2 Tane test yaptım, birisi şarja takılıyken, diğeri ise takılı değilken yapılan testler. Bu resimde oyunda PC şarja takılı değilken 27 FPS alıyorum, ekran kartımın %90'i kadar kullanılmakta.

3A20B858-6EBD-4EB3-B0F0-377A1A09C8A7.jpeg

Oyun: Forza Horizon 4.
PC bu kez şarja takılı ve ekran kartımın sadece %20 civarlarında kullanıldığını görüyoruz. Alınan FPS değeri ise 29.
BA5244F4-1684-40A3-B7F3-8FA898C2AF1E.jpeg

Forza Horizon 4 Ultra ayarlar Benchmark sonucu:
3118EFD3-43B7-452C-8D7E-BB48A4542072.jpeg

Oyun: Mafia III.
Ayarlar: High (en yüksek)
Oyun gayet akıcı, FPS değeri ara ara 80’in üstüne çıkıyor, ve ekran kartımın neredeyse tamamı kullanımda. (%98)
26447E56-F679-4F2B-A51D-BE5E24238C60.jpeg

Oyun: PUBG.
Oyun gayet akıcı, oyun içinde ortalama 70 FPS alıyorum, ekran kartımın neredeyse tamamı kullanılmakta.
DEE4A64E-CCF0-4DAB-9FFC-EA510DA6ADF0.jpeg

PUBG oynarken CPU-Z memory kısmı ise bu şekildeydi;
6642AD9B-1D6D-4482-B7E2-3D4AD104803E.jpeg

Şunu söylemek istiyorum, RTX 2060 yeni ve güçlü bir ekran kartı. PUBG’de, Mafia'da Ultra ayarlarda 70-80 FPS güzel, ama daha iyisini verebilecek güçte bir kart bu. YouTube'da Benchmark'larda insanlar +100FPS alıyorlar. Ve ayrıca Metro Exodus'da var, Microsoft store’dan aldım onu da ve o da maksimum 50 FPS veriyor, fakat hissedilen 30 FPS. Acaba Microsoft oyunları RTX ile uyumlu değiller mi? Ya da benim mi gözümden kaçırdığım bir şeyler var? Uyumlu olmasaydı diğer insanlar 100 FPS'lere çıkamazdı herhalde. Umarım sayenizde sorunum çözülür.

Son düzenleyen: Moderatör:
Testleri yaptım, maalesef Forza Horizon 4 oyununda hiç bir şekilde Afterburner açamadım. Microsoft Windows oyunlarda otomatik reddediliyormuş. Şimdi testlere geçelim;
Oyun: Forza Horizon 4
Ayarlar: Ultra
2 tane test yaptım, birisi şarja takılıyken, diğeri ise takılı değilken yapılan testler. Bu resimde oyunda PC şarja takılı değilken 27 FPS alıyorum, ekran kartımın %90 i kadar kullanılmakta.

Eki Görüntüle 442906
—————
Oyun: Forza Horizon 4
PC bu kez şarja takılı ve ekran kartımın sadece %20 civarlarında kullanıldığını görüyoruz. Alınan FPS değeri ise 29.
Eki Görüntüle 442908
————
Forza Horizon 4 Ultra ayarlar benchmark sonucu:
Eki Görüntüle 442909
————
Oyun: Mafia III
Ayarlar: High (en yüksek)
Oyun gayet akıcı, FPS değeri ara ara 80’in üstüne çıkıyor, ve ekran kartımın neredeyse tamamı kullanımda (%98)
Eki Görüntüle 442910
————
Oyun: PUBG
Oyun gayet akıcı, oyun içinde ortalama 70 FPS alıyorum, ekran kartımın neredeyse tamamıkullanılmakta.
Eki Görüntüle 442911

PUBG oynarken CPU-Z Memory kısmı ise bu şekildeydi;Eki Görüntüle 442912

Şunu söylemek istiyorum, RTX 2060 yeni ve güçlü bir ekran kartı. PUBG’de, Mafia da Ultra ayarlarda 70-80 FPS güzel, ama daha iyisini verebilecek güçte bir kart bu. Youtube da benchmarklarda insanlar +100FPS alıyorlar. Ve ayrıca Metro Exodus da var, Microsoft Store’dan aldım onuda ve o da maksimum 50 FPS veriyor, fakat hissedilen 30 FPS. Acaba Microsoft oyunları RTX ile uyumlu değiller mi? Ya da benim mi gözümden kaçırdığım bir şeyler var? Uyumlu olmasaydı diğer insanlar 100 FPSlere çıkamazdı herhalde. Umarım sayenizde sorunum çözülür.
Laptoptaki karti umarim dogrudan desktop ile karsilastirmiyorsunuzdur. Laptoptaki kartlar fiziksel olarak ayni olsa bile iclerine ozel BIOS'lar konuluyor. Tabi bire bir laptop ile karsilastiriyorsaniz ve fark bu ise umarim sorununuz cozulur.

Merhabalar. Yaklaşık 1 hafta önce büyük umutlar ile sipariş ettiğim MSI GL73-9SEK model bilgisayar maalesef dün elime geçti, geçmez olaydı. Keşke yolda kaybolsaydı da daha az üzüleyseydim. İçinde RTX 2060 6G, i7-9750H, 16 GB DDR4 2666 bulunduran bilgisayarda ilk işim ekran kartını ve sistemi güncellemek oldu. Her şeyi tamamladıktan sonra Microsoft Game Pass satın aldım ve ilk oyunumu indirmeye hazırdım; Forza Horizon 4. Oyun 30 FPS ile başladı, biraz ilerledikten sonra düzelir dedim fakat nafile. Very Low ayarlarda bile 40 FPS’in üzerine çıkamıyordum. Ultra ayarlar ile 35 FPS ancak alabiliyordum. Ardından klasik Türk sözü olan; “Oyun bozuktur abi” cümlesini de kurduktan sonra Metro Exodus indirmeye karar verdim, GamePass’e dahil olduğundan dolayı. Ne yazık ki en üst ayarlar da 50 FPS alabilidim maksimum. Fakat kağıt üzerinde 50 FPS, hissedilen kesinlikle 30 FPS’den fazla değildir. Youtube’da ki benchmark testlerine baktığımda insanlar Forza da 90 FPS, Metro da ise 80 FPS alıyorlardı RTX 2060 ile, ama ben 30 ve 40’tan sonrasını göremiyorum. MSI teknik destek ile konuştum ve benden ekran kartının güncellemesini silip, GeForce Experience ile yeniden yüklememi istediler, güya çözümü kendilerince bulmuşlardı. Maalesef işe yaramadı. Bir arkadaşım GTX 1660Ti ile çoğu oyunu ultra ayarlarda 70-80FPS ile oynayabiliyorken benim RTX 2060 ile maalesef sadece Apex ve PUBG de başarıya ulaşmam çok can sıkıcı bir durum. $1300 para verdiğim sistem maalesef sadece internette dolaşırken hızlı.

Not: Forza Horizon 4 Benchmark sonuçları ise:
GPU Avarage: 110 FPS
CPU Avarage: 39 FPS
General Avarage: 37 FPS

Yani çoğu oyunda bilgisayar RTX 2060’ı tanımıyor. NVIDIA Kontrol Panel’den gerekli dokunuşları yaptım. Bknz: maksimum performans, vsycn: off. Ve NVIDIA Ekran Kartını önerilen kart olarak seçtim, hiç bir sonuç elde etmedim. Yardımınıza ihtiyacım var. 2 hafta önce GTX 1060’lı bir sistemi beğenmediğim için geri iade etmek zorunda kalmıştım. Bunu da iade etmek istemiyorum. Vakit ayıran herkese teşekkürle
Bence leptobun ısınıyor belkide dusuk guc performamsinda cunku youtubedekiler reklam yapiyorlar o fps beklemen biraz yanlis olur ama gozle gorulur kasman varsa servise ucretsiz gonderiyorsun hemde kargonkapina kadar gelip aliyor

Laptoptaki karti umarim dogrudan desktop ile karsilastirmiyorsunuzdur. Laptoptaki kartlar fiziksel olarak ayni olsa bile iclerine ozel BIOS'lar konuluyor. Tabi bire bir laptop ile karsilastiriyorsaniz ve fark bu ise umarim sorununuz cozulur.
Desktop bilgisayar da 120 FPS alınıyorsa, Laptop da da 90-100 FPS alınılır, maalesef 25 değil. Ana temayı kaçırmışsınız gibi.

@hasras00 Merhaba Mafia 3 için sorun gözükmüyor, Pubg için ise biraz düşük kalmış, belki undervolting cpu yardımcı olabilir. Notebook 2060 sandığınız gibi Metro ultrada çok yüksek FPS'ler veremez.
Buyurun buradan değerleri kontrol edebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Tek sorun Forza'da gibi görünüyor. Şu ayarları yapmanı rica edeceğim.
Forza SS.png
-Frame Rate unlocked variable olsun.
-Vertical S. OFF olsun
-Full Screen on dene sonrasında borderless window seçeneği varsa onu kullan.

dostlar bu game passten mi kaynaklanıyor bilmiyorum ama gamepass ten aldığım oyunların hiçbirinde 60fps nin üzerini göremedim, Katana Zero'da 60fps alarak bitirdim Ori and the blind forest ı 51 fps alarak oynuyorum. steamden veya başka bir yerden aldığım herhangi bir oyunda bu sorun yok. Hadeste de bu sorunu yaşamıştım vsync yi kapattım 51 fps den 600 fps ye fırladı oyun. hani kötü bir ekran kartım da yok cillop gibi RTX 2060'ım var. game pass ten dolayı mı sizce benim gibi aynı sorunu yaşayan var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı