RTX 2060 düşük performans veriyor

Duployt

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle ortalama 1 aydır elimde olan sistemim başlarda kendin kapatıp açıyordu, içindeki tüm donanımına baktırdık ve herhangi bir sıkıntı çıkmadı. Fakat bu olay tekrarlayınca bir daha götürdük ve "BIOS ayarı yapılmamıştı onu yaptık" denilerek elime geri verildi ve sonuç olarak kapanıp açılma sorunum çözüldü.
Fakat konumuz bu değil, bilgisayar ilk geldiğinden sonraki 3. haftasında (ilk hissettiğim yer olan) Overwatch'ta FPS'in fazlasıyla dalgalandığını, karakteri seçerken ufak donmalar yaşadığımı fark ettim. Bu kapanıp açılmadan sonra da aynı sorun devam etti, PSU ve güç konusunda bir sıkıntı çektiğini düşünmüyorum.

Sistem özelliklerim;
AMD Ryzen 5 3500X 3.6GHz 6 Çekirdek 35MB Soket AM4 Fan İşlemci
Asus TUF B450-M Plus AM4 DDR4 4400(OC)MHz mATX Anakart
2x Adata XPG Gammix D30 8GB DDR4 3000MHz RAM
Asus Dual RTX 2060 EVO 6GB GDDR6 192Bit Ekran kartı
Adata SU630 480GB 520MB-450MB/s SATA3 SSD
WD Blue WD10EZEX 1TB SATA3 7200 RPM 64MB Harddisk
650w+80 Bronz PSU
FurMark test sonucu;

1610393745903.png

Şu anlık oynadığım oyunlar için sıkıntı çıkarmıyor fakat 250FPS'ten bir anda 80FPS'e inince insan bir tedirgin oluyor. (250-80-160-200-250 gibi oluyor ve sürekli tekrarlanıyor)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bu arada helal olsun her şeyi düzgün yazmışsınız.
Çok teşekkürler <3
Ben problemin SSD veya PSU kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
PSU'mu en az 2 kez kontrol ettirdim hatta ve hatta elektrik işleriyle uğraşan bir tanıdığa bile götürdük herhangi bir sıkıntı olduğunu söylemediler. SSD'de ne tür bir sıkıntı olabilir? Konuyu açabilir misiniz?

Dostum sisteminde sıkıntı yok. Ani dalgalanmalar işlemcilerin tekli çekirdek performansının stabil olmamasından kaynaklanır. Özellikle amd işlemcilerde görülür ( yeni nesiller dahil değil ). Bios güncellemesi yaptırdıysan xnp profill açılmamış olabilir yani ramlerin stok hızda çalışıyor olabilir. Ama genel olarak sistemin de bir sorun yok ssd hdd ya da psu fps düşmesine yükselmesine sebep olmaz.

Dostum sisteminde sıkıntı yok. Ani dalgalanmalar işlemcilerin tekli çekirdek performansının stabil olmamasından kaynaklanır. Özellikle amd işlemcilerde görülür ( yeni nesiller dahil değil ). Bios güncellemesi yaptırdıysan xnp profill açılmamış olabilir yani ramlerin stok hızda çalışıyor olabilir. Ama genel olarak sistemin de bir sorun yok ssd hdd ya da psu fps düşmesine yükselmesine sebep olmaz.
Çok sağolun kontrol edip size döneceğim.
1610397837536.png

BIOS'ta DOCP seçiliydi ve hız olarak böyle gösteriyor Görev Yöneticisinde.
Ek olarak, tüm sürücü ve bios güncellemelerimi yapmış bulunmaktayım.

Son düzenleme:
Çok sağolun kontrol edip size döneceğim.

Eki Görüntüle 830800
BIOS'ta DOCP seçiliydi ve hız olarak böyle gösteriyor Görev Yöneticisinde.
Ek olarak, tüm sürücü ve bios güncellemelerimi yapmış bulunmaktayım.
O zaman hiç kafaya takmadan sistemini kullanmaya devam et :) Çünkü bazı oyunlarda ani fps düşüşleri yaşaman normal optimizasyon sorunları nedeniyle. Çokta takılmana gerek yok yani

O zaman hiç kafaya takmadan sistemini kullanmaya devam et :) Çünkü bazı oyunlarda ani fps düşüşleri yaşaman normal optimizasyon sorunları nedeniyle. Çokta takılmana gerek yok yani
Yok asıl mesele oyunlardan düşük FPS almak değil öncelikle UserBenchMarkta %'lik bir dilime girememek ve FurMark'ta da ekran kartımın potansiyelinin altında FPS alıyorum. Yani ortalama bir şekilde ekran kartımın düzgün çalışmıyor kanısına varıyorum...

Geri
Yukarı