RTX 2060 GPU kullanımı düşük

Deniz Tultak

Hectopat
Yer
İskenderun/Hatay
Daha fazla  
Sistemimde RTX 2060, i7 6700 ve 2133MHz 2x8 16 GB DDR4 RAM var. Örnek olarak GTA 5'te bazen GPU kullanımı %50'lere düşüyor ve 45 FPS görüyorum. Bu durumu nasıl düzeltebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğaz var demişler de, attığın görselde işlemci kullanımı yok. Nereden vardılar bu kanıya?

İşlemci kullanımını da işaretleyip atar mısın? Ayrıca R3 1200 bırakın RTX 2060'ı, RX 570'i zar zor besliyor.

1600AF öneren de kendi kafasına göre ezberden önermiş, R5 1600AF stokları tükendi ve satılmıyor, anca hazır sistemlerde var. Satan da gidip 1500-1600'e satıyor. Şu yorumlara aldanmayın. Ezberci zihniyet, iki şey okuyorlar araştırmadan ezbere her yere onu yazıyorlar. Kaldı ki anakartın R5 1600 AF dahi desteklemiyor. Böyleler işte, AMD nasıl kafalarını bulandırdıysa artık...

Hayır kardeşim herkesin söylediğine kulak asma. İşlemcin iyi darboğaz değildir.
hocam sorun ne olabilir o zaman
Darboğaz var demişler de, attığın görselde işlemci kullanımı yok. Nereden vardılar bu kanıya?

İşlemci kullanımını da işaretleyip atar mısın? Ayrıca R3 1200 bırakın RTX 2060'ı, RX 570'i zar zor besliyor.

1600AF öneren de kendi kafasına göre ezberden önermiş, R5 1600AF stokları tükendi ve satılmıyor, anca hazır sistemlerde var. Satan da gidip 1500-1600'e satıyor. Şu yorumlara aldanmayın. Ezberci zihniyet, iki şey okuyorlar araştırmadan ezbere her yere onu yazıyorlar. Kaldı ki anakartın R5 1600 AF dahi desteklemiyor. Böyleler işte, AMD nasıl kafalarını bulandırdıysa artık...
Reis ben zaten mecburen anakart da değiştireceğim ve eğer ryzene geçersem r5 3600 almayı düşünüyorum.

GTA 5 oynuyorsan FPS olarak sıkıntı olacağını sanmıyorum ama bu değerler GTA Online ise FPS düşüşleri normal. Oyunun Online kısmında sıkıntıları var. Saat ile alaklaı FPS düşüşleri olduğunu bile hatırlıyorum. Diğer oyunlarda bu tarz sıkıntılar yaşamıyorsan değiştirmene gerek yok. Darboğaz yazmışlar ancak CPU kullanımınıda açarsan olup olmadığı anlaşılır.

Edit: R5 3600 iyi bir işlemci ancak yine de GTA Online konusunda garanti veremiyorum. İkisi arasındaki ekran kartı farkına yorum yapamayacağım çünkü Intel kullanıcısı değilim.

Hocam bu Shadow of the Tomb Raider'dan bir görüntü oyun içi.

Dosya Ekleri

• asd.png
    asd.png
    3,8 KB · Görüntüleme: 60
Darboğaz'ın analizi hakkında bir bilgim yok o yüzden bu yorumumu pek dikkate alma ancak bir darboğaz olduğunu sanmıyorum. Bir de önceki attığın fotoğraf GTA 5 mi yoksa GTA Online mı?

Darboğaz sanmadığımın sebebi ise işlemciden gelen bilgileri ekran kartı sonuna kadar işliyor ve FPS'de bir düşüş olmuyor.. Eğer ekran kartın %100 olup FPS'de bir düşüş olsaydı bu durumda darboğaz yaşanmış olurdu. Ancak daha bilgili bir insanın yorum yapması doğru olur.

Offline modda olması problem değil. Eğer oyuna GTA 5 değil Online olarak giriyorsan bütün sıkıntıları yaşıyorsun. Bekleme olarak FPS düşüşü olarak. O yüzden o değerleri çok ciddiye alma. Onun yerine GTA 5 deneyip sonuçlara göz atabilirsin. Bende kendi dizdiğim sistemi internetten oyun performanslarına bakmıştım. GTA 5'te 120 FPS 100 FPS Ultra ayarlarda sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Ancak ben GTA 5'e bakıp Online oynamıştım ve hayal kırıklığı olmuştu. Daha sonraki araştırmalarda FPS düşüşü genel olarak oyun ile alakalı olduğunu anladım. Bunu en iyi FiveM sunucularına girerek anlayabilirsin. Eğer sorunun GTA 5'te devam ediyorsa ısınma değerlerini kontrol et. Ekran kartın ve işlemcin 80 derece 90 dereceleri görmesin, belki bundan kaynaklanabilir.

Edit: Şimdi ısı değerlerine baktım ancak herhangi bir sorun yok gayet normal.

Yeni konular

Geri
Yukarı