RTX 2060 GTA 5 düşük GPU kullanımı

İşletim sistemi
Windows 10

druggercat

Centipat
GTA 5 Online'da GPU kullanımım Very High 1080P ayarlarda %50 civarlarında ve bu yüzden 55 65 arası FPS alıyorum bunun çözümü var mı? Gelişmiş grafikleri yükselttiğimde ekran kartı zorlandığı için FPS düşüyor. V-Sync kapalı. Sürücüler güncel.

Sistemim:
RTX 2060 6 GB.
Ryzen 5 2600.
2x8 16 GB 2400MHz RAM.
650Watt PSU.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (1212).png
    Ekran Görüntüsü (1212).png
    1,1 MB · Görüntüleme: 82
Son düzenleme:
Tamamda resim atıyorum hala olmaz diyorsunuz :) neyin inadındasınız anlayamadım. Çıkmamış 3 serisini dahi biliyor olsanız demek ki bilmediğiniz şeyler olabilir. Sabit 99 demedim zaten değişiyor. Genellikle 95 - 99 arası. İyi akşamlar size tartışmaya gerek yok belki benim kartımda sorun vardır.

Siz yazdıklarımı idrak edemeyip, neye ikna olmadığımı anlayamadıysanız zaten fazla söze gerek yok, size de iyi akşamlar. O yaptığınız ayar değişikliğinde elde etmiş olduğunuz deneyiminize de ayrıca saygı gösterdiğimi ifade ettim, RAM ve VRAM kullanımının yüksek olduğunu gördükten sonra 2K da mı oynuyorsunuz dedim, cevap yok, MSAA açık mı dedim cevap yok, ben niye uğraşıyorum ki zaten sizle, anlayışlı olup söylediklerimi dikkate alacak birisi zannediyordum sizi. Bu arada ben 1060 6 GB ile GTA V'te ortalama 100-110 FPS alıyorum, eğer 1080p çözünürlükte o SS'teki değerleri alıyorsanız, sistemden aldığınız verim oldukça düşük benden söylemesi.

Bir şey atıp yüklemenize gerek yok, neyin ne olduğunu biliyorum ben zaten, GTX 550 Ti'ndan 2070 Super'ine kadar zibilyon tane kartla oyun oynadım, 2060'ın potansiyelinin de ne olduğunu ve hangi oyunlarda nasıl tepki vereceğini de iyi bilirim, farazi konuştuğum bir durum yok, ben de deneyimlerime göre konuşuyorum, ayrıca gerçekten MSAA ve Advanced ayar açmadan 1080p çözünürlükte GTA V'te sabit %99 GPU kullanımı gözlemlediğinizi söylüyorsanız kusura bakmayın, inanılacak bir durum yok, ama GPU kullanımında, Nvidia denetim masasından yaptığınız bir değişikliğin gerçekten kullanım oranına etki etmesi ilginç bir durum, bu konudaki deneyiminize saygı gösteriyorum yanlış anlamayın, işe yaradıysa yaratmıştır zaten, bu noktada kafadan sallayıp nasıl olabilir böyle bir şey ya da demem zaten, ama ilk defa böyle bir şey duyunca tepki mahiyetinde bana gerçekçi gelmiyor dedim. Umarım burada anlaşabilmişizdir.

@paraksiteles, 2K'da mı oynuyorsunuz? Yoksa 1080p ayar bandındaysanız almış olduğunuz FPS değerleri 2060 için düşük.
1080p de oynuyorum. 2k monitörüm yok zaten. FPS değerleri 60 70 80 gidip geliyor.

Dosya Ekleri

• gta55555.jpg
    gta55555.jpg
    116,9 KB · Görüntüleme: 20
Bu şekilde oyunu açtığımda GPU kullanımı 60 65'lerdeydi. NVIDIA'dan ayarları kalite olarak seçtiğimde şu an 95-99 arası kullanım alıyorum Advanced ayarlar kapalı olmasına rağmen.
Siz sadece GPU kullanımını arttırmışsınız karta iyice yüklenerek. Çözüm sayılmaz bu. 2/4 i3 koy, o da %99 ile besler o FPS bandında.

1080p de oynuyorum. 2k monitörüm yok zaten. FPS değerleri 60 70 80 gidip geliyor.

MSAA ayarı x8 modda ve genişletilmiş uzaklık ölçeklendirme ayarınız full kapasite çalışıyor, bu durumda elde etmiş olduğunuz performans değerleri gayet normal gözüküyor, sisteminizde herhangi bir sıkıntı yok, benim sadece demek istediğim şey, bu ayarları sıfırlayıp kapadıktan sonra GPU kullanımının hiçbir şekilde %99 seviyelerine ulaşamayacağıydı. Bu arada niyetim kırıcı olup bir şeyleri inat etme çabasına girmek değildi, eğer alındığınız bir nokta olduysa da kusuruma bakmayın, iyi akşamlar.

Siz yazdıklarımı idrak edemeyip, neye ikna olmadığımı anlayamadıysanız zaten fazla söze gerek yok, size de iyi akşamlar. O yaptığınız ayar değişikliğinde elde etmiş olduğunuz deneyiminize de ayrıca saygı gösterdiğimi ifade ettim, RAM ve VRAM kullanımının yüksek olduğunu gördükten sonra 2K'da mı oynuyorsunuz dedim, cevap yok, MSAA açık mı dedim cevap yok, ben niye uğraşıyorum ki zaten sizle, anlayışlı olup söylediklerimi dikkate alacak birisi zannediyordum sizi. Bu arada ben 1060 6 GB ile GTA V'te ortalama 100-110 FPS alıyorum, eğer 1080P çözünürlükte o SS'teki değerleri alıyorsanız, sistemden aldığınız verim oldukça düşük benden söylemesi.

Advanced Graphics off ta idi ancak MSAA açıktı. MSAA'yı kapatınca kullanım oranı düştü ama FPS artmadı.

Arkadaslar, GTA 5 dediginiz oyunda optimizasyon denen bir sey yok, bende sahsen MSAA FXAA hepsi acik. Yer yer 100% kullaniyor. Senin kartta sorun yok korkma yani. Klasik rockstar oyunu.

MSAA ayarı X8 modda ve genişletilmiş uzaklık ölçeklendirme ayarınız Full kapasite çalışıyor, bu durumda elde etmiş olduğunuz performans değerleri gayet normal gözüküyor, sisteminizde herhangi bir sıkıntı yok, benim sadece demek istediğim şey, bu ayarları sıfırlayıp kapadıktan sonra GPU kullanımının hiçbir şekilde %99 seviyelerine ulaşamayacağıydı. Bu arada niyetim kırıcı olup bir şeyleri inat etme çabasına girmek değildi, eğer alındığınız bir nokta olduysa da kusuruma bakmayın, iyi akşamlar.

Benim de niyetim kırıcı olamk değildi ama benim kartımda sorun olabilir belirttiğim gibi. Çünkü düşük FPS sorununu mordhau adlı oyunda da yaşıyorum. GTX 1660 Ti ile yayın yapan bir yayıncı izliyordum aynı ayarları yapmama rağmen ve kendisi yayında olmasına rağmen benden 20 FPS yüksek alıyordu. Şu an siz söyleyince YouTube üzerinden testlere baktım Ryzen 5 2600 ve RTX 2060 benim ile aynı sistem hemen hemen 100 + FPS'lerde bende ise 70 80'lerde nedense.

Benim de niyetim kırıcı olamk değildi ama benim kartımda sorun olabilir belirttiğim gibi. Çünkü düşük FPS sorununu mordhau adlı oyunda da yaşıyorum. GTX 1660 Ti ile yayın yapan bir yayıncı izliyordum aynı ayarları yapmama rağmen ve kendisi yayında olmasına rağmen benden 20 FPS yüksek alıyordu. Şu an siz söyleyince YouTube üzerinden testlere baktım Ryzen 5 2600 ve RTX 2060 benim ile aynı sistem hemen hemen 100 + FPS'lerde bende ise 70 80'lerde nedense.

Gönderdiğiniz SS'lerdeki MSAA x8'i off yapıp, Advanced ayarların olduğu bölümdeki extended distance scale uzamsal ayarını da klavyenin sol yön tuşuyla kapamanız FPS değerlerinizde büyük bir artışa katkıda bulunacaktır, Mordhau için de bir şey söyleyemeyeceğim maalesef, en son Kingdom Come Deliverance gibi bir optimizasyon sorunlu oyun olduğunu duymuştum, belki işlemci gücüne önem veren ağır bir oyundur, o yayıncının da tek çekirdek performansı yüksek üst seviye bir işlemcisi olduğu için durumu kompanse etmiş olabilir, ama 20 FPS yine de az buz bir fark değil, hele ki 1660 Ti ile. Diğer oyunlarda performans anlamında bir probleminiz yoksa sorun teşkil edecek bir durum yoktur zaten.

Neden yalan atayım. Kendim Ultra ayarlarda oynuyorum ve NVIDIA denetim masasında kaliteye çekmeden önce 60 - 65'lerde olan GPU kullanımı 99 98 97 seviyelerine ulaşıyor artık ve yaklaşık 15 20 FPS'te artış oldu.

NVIDIA denetim masasından görüntü ayarlarını önayarla yap bölümünde benim tercihlerimi kullan ve şunlara önem ver kısmında kaliteye çektim. Oyunda Ultra ayarlarda gelişmiş ayarları açmadan 95-99 GPU kullanımı oluyor artık.

Zaten hem kaliteye hem Ultra ayarlara ayarlı MSAA dışında ama ona rağmen %90 civarı bile değil.

Geri
Yukarı