RTX 2060 GTA 5 düşük GPU kullanımı

İşletim sistemi
Windows 10

druggercat

Centipat
GTA 5 Online'da GPU kullanımım Very High 1080P ayarlarda %50 civarlarında ve bu yüzden 55 65 arası FPS alıyorum bunun çözümü var mı? Gelişmiş grafikleri yükselttiğimde ekran kartı zorlandığı için FPS düşüyor. V-Sync kapalı. Sürücüler güncel.

Sistemim:
RTX 2060 6 GB.
Ryzen 5 2600.
2x8 16 GB 2400MHz RAM.
650Watt PSU.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (1212).png
    Ekran Görüntüsü (1212).png
    1,1 MB · Görüntüleme: 82
Son düzenleme:
RTX 2060 gibi bir kartta MSAA ve Advanced ayarlar açılmadığı sürece GPU kullanımı %99'lara ulaşmaz zaten, kullanıcının sorunu büyük ihtimal düşük frekans bellek kullanması.

Neden yalan atayım. Kendim Ultra ayarlarda oynuyorum ve NVIDIA denetim masasında kaliteye çekmeden önce 60 - 65'lerde olan GPU kullanımı 99 98 97 seviyelerine ulaşıyor artık ve yaklaşık 15 20 FPS'te artış oldu.
NVIDIA ayarlarından tam olarak ne yaptığınızı anlayamadım. İzah eder misiniz?

NVIDIA denetim masasından görüntü ayarlarını önayarla yap bölümünde benim tercihlerimi kullan ve şunlara önem ver kısmında kaliteye çektim. Oyunda Ultra ayarlarda gelişmiş ayarları açmadan 95-99 GPU kullanımı oluyor artık.

Neden yalan atayım. Kendim Ultra ayarlarda oynuyorum ve NVIDIA denetim masasında kaliteye çekmeden önce 60 - 65'lerde olan GPU kullanımı 99 98 97 seviyelerine ulaşıyor artık ve yaklaşık 15 20 FPS'te artış oldu.

Yalan attığınızı iddia ettiğimiz bir durum yok, en azından ben öyle bir şey demedim. Ayrıca yine söylüyorum, alıntılamış olduğunuz cümlemde geçen MSAA ve Advanced ayarları yine açmadığınız sürece 2060 %98-99 kullanıma asla ulaşamaz, salt preseti ultraya almanız kartın bütün potansiyelini ortaya koyması için yeterli değil, bu kadar açık ve net. 2015 çıkışlı bir oyuna göre zaten güçlü bir kart 2060, extreme derecede ayar açılmadığı sürece tamamını kullanmak için efor falan sarf etmez, bunu anlayabiliyorsanız zaten sorun yok. Ayrıca Nvidia denetim masasından yapılan bir değişiklikle GPU kullanımının arttığını söyleyen ilk kişi olabilirsiniz bu forumda, söyledikleriniz gerçekçi gelmiyor.

Yalan attığınızı iddia ettiğimiz bir durum yok, en azından ben öyle bir şey demedim. Ayrıca yine söylüyorum, alıntılamış olduğunuz cümlemde geçen MSAA ve Advanced ayarları yine açmadığınız sürece 2060 %98-99 kullanıma asla ulaşamaz, salt preseti Ultra'ya almanız kartın bütün potansiyelini ortaya koyması için yeterli değil, bu kadar açık ve net. 2015 çıkışlı bir oyuna göre zaten güçlü bir kart 2060, Extreme derecede ayar açılmadığı sürece tamamını kullanmak için efor falan sarf etmez, bunu anlayabiliyorsanız zaten sorun yok. Ayrıca NVIDIA denetim masasından yapılan bir değişiklikle GPU kullanımının arttığını söyleyen ilk kişi olabilirsiniz bu forumda, söyledikleriniz gerçekçi gelmiyor.

Her şeyin bir ilki vardır. Kendi tecrübemi paylaştım. NVIDIA denetim masasında ayarlarımı gelişmiş 3D görüntü ayarları kullan seçeneğinde kullanıyordum ve kişiselleştirmiştim performans artışı için. Bu şekilde oyunu açtığımda GPU kullanımı 60 65 lerdeydi. NVIDIA'dan ayarları kalite olarak seçtiğimde şu an 95-99 arası kullanım alıyorum Advanced ayarlar kapalı olmasına rağmen. Ben yaptım ve olanı söylüyorum siz ise olmaz, kullanmaz, 2015 oyun falan diyorsunuz ayrıca sizde bu forumda NVIDIA denetim masasından yapılan bir değişikle GPU kullanımının artmadığını ima eden ilk kişi olabilirsiniz. Ben tecrübelerimi yazıyorum siz farazi konuşuyorsunuz. Oyuna girip resim yüklediğimde içiniz rahatlayacaksa onu da yapabilirim.
Yalan attığınızı iddia ettiğimiz bir durum yok, en azından ben öyle bir şey demedim. Ayrıca yine söylüyorum, alıntılamış olduğunuz cümlemde geçen MSAA ve Advanced ayarları yine açmadığınız sürece 2060 %98-99 kullanıma asla ulaşamaz, salt preseti Ultra'ya almanız kartın bütün potansiyelini ortaya koyması için yeterli değil, bu kadar açık ve net. 2015 çıkışlı bir oyuna göre zaten güçlü bir kart 2060, Extreme derecede ayar açılmadığı sürece tamamını kullanmak için efor falan sarf etmez, bunu anlayabiliyorsanız zaten sorun yok. Ayrıca NVIDIA denetim masasından yapılan bir değişiklikle GPU kullanımının arttığını söyleyen ilk kişi olabilirsiniz bu forumda, söyledikleriniz gerçekçi gelmiyor.

Yani bilemiyorum belki bende sorun vardır bu kadar yüksek kullanıyor diye.

Dosya Ekleri

• gta5.jpg
    gta5.jpg
    150,7 KB · Görüntüleme: 26
  • gta55.jpg
    gta55.jpg
    200,3 KB · Görüntüleme: 27
  • ekran.jpg
    ekran.jpg
    45,2 KB · Görüntüleme: 26
  • gta555.jpg
    gta555.jpg
    183,9 KB · Görüntüleme: 31
  • gta5555.jpg
    gta5555.jpg
    243,8 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
Her şeyin bir ilki vardır. Kendi tecrübemi paylaştım. NVIDIA denetim masasında ayarlarımı gelişmiş 3D görüntü ayarları kullan seçeneğinde kullanıyordum ve kişiselleştirmiştim performans artışı için. Bu şekilde oyunu açtığımda GPU kullanımı 60 65 lerdeydi. NVIDIA'dan ayarları kalite olarak seçtiğimde şu an 95-99 arası kullanım alıyorum Advanced ayarlar kapalı olmasına rağmen. Ben yaptım ve olanı söylüyorum siz ise olmaz, kullanmaz, 2015 oyun falan diyorsunuz ayrıca sizde bu forumda NVIDIA denetim masasından yapılan bir değişikle GPU kullanımının artmadığını ima eden ilk kişi olabilirsiniz. Ben tecrübelerimi yazıyorum siz farazi konuşuyorsunuz. Oyuna girip resim yüklediğimde içiniz rahatlayacaksa onu da yapabilirim.

Bir şey atıp yüklemenize gerek yok, neyin ne olduğunu biliyorum ben zaten, GTX 550 Ti'ndan 2070 Super'ine kadar zibilyon tane kartla oyun oynadım, 2060'ın potansiyelinin de ne olduğunu ve hangi oyunlarda nasıl tepki vereceğini de iyi bilirim, farazi konuştuğum bir durum yok, ben de deneyimlerime göre konuşuyorum, ayrıca gerçekten MSAA ve Advanced ayar açmadan 1080p çözünürlükte GTA V'te sabit %99 GPU kullanımı gözlemlediğinizi söylüyorsanız kusura bakmayın, inanılacak bir durum yok, ama GPU kullanımında, Nvidia denetim masasından yaptığınız bir değişikliğin gerçekten kullanım oranına etki etmesi ilginç bir durum, bu konudaki deneyiminize saygı gösteriyorum yanlış anlamayın, işe yaradıysa yaratmıştır zaten, bu noktada kafadan sallayıp nasıl olabilir böyle bir şey ya da demem zaten, ama ilk defa böyle bir şey duyunca tepki mahiyetinde bana gerçekçi gelmiyor dedim. Umarım burada anlaşabilmişizdir.

@paraksiteles, 2K'da mı oynuyorsunuz? Yoksa 1080p ayar bandındaysanız almış olduğunuz FPS değerleri 2060 için düşük.

Son düzenleme:
Bir şey atıp yüklemenize gerek yok, neyin ne olduğunu biliyorum ben zaten, GTX 550 Ti'ndan 2070 Super'ine kadar zibilyon tane kartla oyun oynadım, 2060'ın potansiyelinin de ne olduğunu ve hangi oyunlarda nasıl tepki vereceğini de iyi bilirim, farazi konuştuğum bir durum yok, bende deneyimlerime göre konuşuyorum, ayrıca gerçekten MSAA ve Advanced ayar açmadan 1080P çözünürlükte GTA V'te sabit %99 GPU kullanımı gözlemlediğinizi söylüyorsanız kusura bakmayın, inanılacak bir durum yok, ama GPU kullanımında, NVIDIA denetim masasından yaptığınız bir değişikliğin gerçekten kullanım oranına etki etmesi ilginç bir durum, bu konudaki deneyiminize saygı gösteriyorum yanlış anlamayın, işe yaradıysa yaratmıştır zaten, bu noktada kafadan sallayıp nasıl olabilir böyle bir şey ya da demem zaten, ama ilk defa böyle bir şey duyunca tepki mahiyetinde bana gerçekçi gelmiyor dedim. Umarım burada anlaşabilmişizdir.

Tamamda resim atıyorum hala olmaz diyorsunuz :) neyin inadındasınız anlayamadım. Çıkmamış 3 serisini dahi biliyor olsanız demek ki bilmediğiniz şeyler olabilir. Sabit 99 demedim zaten değişiyor. Genellikle 95 - 99 arası. İyi akşamlar size tartışmaya gerek yok belki benim kartımda sorun vardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı