RTX 2060 kaç sene daha akıcı oyun oynatır?

terileptil

Kilopat
Yer
Ankara
Geçen sene yaz tatilinde RTX 2060 ve Ryzen 2600 içeren bir sistem toplamıştım. Bu sene ise RTX 3000 serisi kartlar duyuruldu. 3000 serisinin giriş seviye kartının bile 2080 Ti'dan daha güçlü olduğu söylendi. Benim ise kafamda direkt olarak "acaba benim kart tahmini kaç sene beni götürür?" Sorusu belirdi.

Tabi kesin bir zaman söylemek mümkün değil bu konuda ama sizce RTX 2060 ekran kartı "tahmini" olarak kaç sene daha oyunları akıcı oynatır? Akıcıdan kastım 1080P 60FPS. Hatta 45-50 FPS bile makul. Dediğim gibi kimseden kesin bir tarih veya kesin bir bilgi vermesini beklemiyorum. Aklıma geldi tartışma konusu olarak açmak istedim. :)

Ekran kartları için standartın 5 yıl olduğunu düşünüyorum ancak işlemciler çabuk eskiyor. 3 yıldır GTX 1060 kullanıyorum oynayamadığım oyun olmadı şu ana kadar yeni nesil oyunlarda önerilen olarak 1060 istiyor. 2 yıl daha oynatacağını tahmin ediyorum. RTX 2060'da aynı giriş segmentinde olduğu için böyle tahmin ediyorum.

Ekran kartları için standartın 5 yıl olduğunu düşünüyorum ancak işlemciler çabuk eskiyor. 3 yıldır GTX 1060 kullanıyorum oynayamadığım oyun olmadı şu ana kadar yeni nesil oyunlarda önerilen olarak 1060 istiyor. 2 yıl daha oynatacağını tahmin ediyorum. RTX 2060'da aynı giriş segmentinde olduğu için böyle tahmin ediyorum.

Ben de kendimce yorum yaparken 1060'ı referans aldım. O ekran kartı 4 yıllık olmasına rağmen hala yeni nesil oyunların çoğunu ultra ayarlarda oynatıyor. Hatta 60 FPS üzeri oynattığı oyun sayısı da fazla. Örnek olarak Resident Evil 3, Death Stranding, Star Wars Jedi Fallen Order, DOOM Eternal gibi optimizasyonu da iyi olan oyunları verebilirim. 1060 gibi düşünürsek, 2060'ın ben de en az 3 yıl yüksek ayarlarda götüreceğini düşünüyorum. İşlemci eskidiği zaman onu yükseltebilirim belki ama bu ülke şartlarında ekran kartı yükseltmek çok göz korkutucu olduğu için özellikle onu merak ettim.

Ultra ayarlarda tahminimce 3 yıl götürür sana bağlı olarak düşük ayarlarda 7-8 yıl bile gider.
Ultra-yüksek ayar olarak 2-3 yıl götürür, onun haricinde ayar kısa kısa sizi uzun yıllar götürecektir.
Avrupa standartları her teknolojik ürün için 3 yıl ömür biçiyor diye biliyorum.
Ama zamanla en düşüğe doğru gideceksek bir 5-6 yılı var herhalde.
Oyun sektörü çok hızlı ilerliyor.

Medium ayarlara kadar 40-45 FPS üzeri oynatması benim için yeterli olur sanıyorum. Benim tahminim de yüksek ayarlarda en az 2-3 sene, ayar düşürerek de 5-6 sene daha götüreceğinden yana.

Keşke daha uzun süre gitseler ama oyunların gelişme hızına ve ekran kartlarının performans artışına bakınca içimi umutsuzluk kaplıyor. :D Daha 1 sene önce aldığım kart gözüme eski gibi gelmeye başladı 3000 serisi duyrulunca. Ben 2060'ı bayılarak kullanıp "canavar gibi kart be!" derken adamların duyurduğu kart serisinin giriş seviyesi 2080TI'dan daha güçlü çıktı.

Neyse belki 4-5 seneye kadar Geforce NOW tarzı hizmetler daha çok tercih edilmeye başlar. Daha stabil hale gelir ve belki de binlerce TL harcayıp sistem dizmek zorunda kalmayız. Şu anda bile yeterince iyi çalışıyor diye biliyorum.

Geçen sene yaz tatilinde RTX 2060 ve Ryzen 2600 içeren bir sistem toplamıştım. Bu sene ise RTX 3000 serisi kartlar duyuruldu. 3000 serisinin giriş seviye kartının bile 2080 Ti'dan daha güçlü olduğu söylendi. Benim ise kafamda direkt olarak "acaba benim kart tahmini kaç sene beni götürür?" Sorusu belirdi.

Tabi kesin bir zaman söylemek mümkün değil bu konuda ama sizce RTX 2060 ekran kartı "tahmini" olarak kaç sene daha oyunları akıcı oynatır? Akıcıdan kastım 1080P 60FPS. Hatta 45-50 FPS bile makul. Dediğim gibi kimseden kesin bir tarih veya kesin bir bilgi vermesini beklemiyorum. Aklıma geldi tartışma konusu olarak açmak istedim. :)
hocam memnunmusun alınırmı ya

hocam memnunmusun alınırmı ya

RTX 2060 mı? Valla dördüncü seneye girdim hala çoğu oyunu high-ultra arası 50 FPS üzeri oynuyorum 1080P'de. Ryzen 2600 son çıkan oyunlarda biraz darboğaz yapmaya başlamıştı zaten işlemci değiştirme planım da vardı 5600'e yükselttim darboğaz falan da kalmadı. Ekran kartından hala memnunum ben. En son çıkan oyunlardan Hogwarts Legacy'yi oynuyorum high ayarlarda 50-70 FPS arası alıyorum. Oyunda optimizasyon sorunları var muhtemelen ondan kaynaklı ama zaman zaman ani düşüşler oluyor 20 FPS civarına. Onun dışında dediğim gibi high ayarlarda 60 FPS'i görebiliyorum hatta Hogwarts'ta bazı yerlerde 130 FPS'e bile çıktığı oldu. Medium ayarlara düşene kadar en az 2 sene daha götürecek gibi 3 seneyi de çıkartabilir DLSS sayesinde. Bu arada tüm oyunlarda DLSS Quality'de oynuyorum. Optimizasyon sorunu olmayan her oyunu rahat oynatıyor en az high ayarlarda.

Geri
Yukarı