Rehber RTX 2060 laptopa BIOS flashlayarak TDP değiştirme

Öncelikle işlemi tamamen aynı şekilde gerçekleştirseniz bile GPU'nun olması gerektiği gibi çalışacağının garantisinin olmadığını belirterek başlamak isterim. NVIDIA'da değiştirilen BIOS'u imzalamanın veya NVFlash yazılımındaki imza kontrolünü atlatmanın bir yolu olmadığı için (henüz) başka bir laptopa ait GPU BIOS'unu flashlamamız gerek. Ayrıca laptop soğutmasının ve adaptörün artan gücü besleyebileceğinin de garantisi yok. Sonuçta tasarımına aykırı müdahale ediyoruz. Son olarak da TechPowerUp'ta bulunan BIOS'ların neredeyse hiçbirinin resmi olarak doğrulanmadığını da ekleyeyim. Başınıza gelecek her türlü olaydan Google Play Store sorumlu değildir, hatırlatmak isterim 😁

Bu yöntem 2060 dışındaki GPU'larda da çalışacaktır muhtemelen ama denemedim, araştırmadım. Deneyen olursa buraya yazabilir🙂

ÖNEMLİ NOT: 115W flashlayacak kişilerin GPU'su refresh model olmalı yoksa çalışmaz diyenler var yabancı forumlarda. Kendim denemedim, herhangi bir garanti veremem ancak böyle bir ihtimal var!

Öncelikle herhangi bir sorun olma ihtimaline karşı GPU-Z indirip şu anki BIOS'umuzu kaydedelim. Bunun için görselde sarıyla işaretli oka basıp kayıt etmek istediğiniz yeri seçmeniz yeterli.

BIOS_kayıt.PNG

Sonraki adımda NVFlash'ın BIOS ID kontrolü atlatılmış versiyonunu indirmemiz gerekiyor. Hemen alttaki linkten indirebilirsiniz.

Yine aynı siteden istediğiniz BIOS'u seçip indirin. Güç limiti maalesef yazmıyor, onu tahmin etmeniz gerekli. Boost hızı 1560 MHz olanlar 115W, 1350/1335 MHz olanlar ise 80-90W'dır muhtemelen.

Hazırlık evresinin son adımında ise aygıt yöneticisinden harici GPU'yu devre dışı bırakalım. Görselde sarıyla işaretli butona basabilir veya GPU'ya sağ tıklayıp "devre dışı bırak" diyebilirsiniz. İşlem bittiğinde aynı şekilde aktif edebilirsiniz.

GPU_devredışı.PNG

Şimdi geldik flashlama evresine🙂 Öncelikle indirdiğiniz .RAR içindeki .exe şeklinde NVFlash programını doğrudan Yerel Disk C'nin altına oluşturacağınız "nvflash" isimli klasörün içine çıkartın. Yine indirdiğiniz .ROM dosyasını da aynı klasöre atın. Bu şekilde olsun:
klasör_ismi.PNG

Bu adım zorunlu değil ancak bize kolaylık sağlayacağından dolayı böyle kullanıyorum ben.

Sonra sol alttaki arama çubuğuna CMD yazıp yönetici olarak çalıştırın, alttaki komutlarla oluşturduğumuz nvflash klasörünü seçin.

• cd/nvflash
Şimdi nvflash klasörü içindeyiz. Korumayı kapatmakla başlayalım.
  • nvflash --protectoff
Komutunu çalıştırmak yeterli olmalı. En son ekran bu şekilde olacaktır:
komutlar.PNG

Son olarak da,
  • nvflash -6 (indirdiğiniz BIOS dosyasının adı).rom
    • Örneğin "nvflash -6 232273.rom"
Komutuyla flashlamaya başlayalım. Size emin olup olmadığınızı soracak program, "y"ye basıp enterlayın. Emin olmak için bir kez daha sorabilir, yine "y" deyin. Sanırım bazı PC'lerde "y" yerine "YES" yazmanız isteniyor. Size söyler zaten program ne yazmanız gerektiğini.

İşlem tamamlandığında "Firmware image has been updated ..." ve "a reboot is required ..." şeklinde iki mesaj çıkacaktır. Veya successful tarzı mesaj çıkacaktır. Başarılı veya başarısız olduğunu size söyler, merak etmeyin. Maalesef bu son adım için görsel yok elimde.

Sistemi yeniden başlatın, yeni BIOS'un tadını çıkarın. Herhangi bir sorun olursa yine aynı adımları takip edip ilk başta yedeklediğimiz orijinal BIOS'u flashlamayı deneyin. Intel HD Graphics üzerinden görüntü alabilirsiniz 2060'ta sorun çıkarsa.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam yük altında gpu kullanımı %99 msi afterburner ile baktıgımda 115 watt ı verdiği gösteriyor.
Mevcut adaptör hiçbir sorun çıkarmadı gayet iyi besliyor.
Sıcaklıklar oyunlara göre 83-84 bile oluyor. Cpu dan işlemciyi 3700mhz e limitleme yapmama ragmen. Örnegin cpu 79 gpu 84 felan oluyor normalda (90w iken) gpu 74-75 derecelerde geziyor.
Garanti konusunda birşey söyleyemem sonuçta risk ama vbios update yapıp brick olduğunu belirtmeden anlamaları zor gibi geliyor.
Sonuçta ben 90w ile 115 w arasında çok fazla bir performans farkı hissedemedim.
Oynadıgım oyunlar pubg ve warzone zaten espor ayarlarında oynuyorum.
Bu sıcaklıklar tatmin etmedi ve bana biraz fazla geldi sanırım 90w bios a geri dönüş yapıcam.

(Hdmi dan tv ye bağladığımda herhangi bir sorun oluşmadı)
Tam da öğrenmek istediğim detayları belirtmişsiniz teşekkür ediyorum tekrardan zaman ayırdığınız için.
Ben de bugün güncellemeyi denedim. İşlemi gerçekleştirdim ama güncelleme bitince ekran karardı. Galiba başarısız oldum diye düşündüm ama yavaşça tekrar aydınlandı ekran. Bu sefer de parlaklıkla ilgili sorun oluştu. Anlık olarak düşüp çıkan, mouse hareketlerine göre veya sayfa değiştirmeye göre değişen bir parlaklık vardı ekranda (göz kırpar gibi). Bir süre kullandım ama düzelmedi bu durum. Riske atmak istemeyip 90W BIOS'a geri yükleme yaptım.
Siz güncelleme yapmanız akabinde benzer durum yaşandı mı ?

Tam da öğrenmek istediğim detayları belirtmişsiniz teşekkür ediyorum tekrardan zaman ayırdığınız için.
Ben de bugün güncellemeyi denedim. İşlemi gerçekleştirdim ama güncelleme bitince ekran karardı. Galiba başarısız oldum diye düşündüm ama yavaşça tekrar aydınlandı ekran. Bu sefer de parlaklıkla ilgili sorun oluştu. Anlık olarak düşüp çıkan, mouse hareketlerine göre veya sayfa değiştirmeye göre değişen bir parlaklık vardı ekranda (göz kırpar gibi). Bir süre kullandım ama düzelmedi bu durum. Riske atmak istemeyip 90W BIOS'a geri yükleme yaptım.
Siz güncelleme yapmanız akabinde benzer durum yaşandı mı ?
Herhangi bir sorun yaşamadım.
Adımları dikkatli takip etmeniz lazım hybrid modunda olmanız lazım ve aygıt yöneticisinden nvidia ekran kartını devre dışı bırakmak lazım. Dgpu da yapmamak lazım.
İşlemlerden sonra tekrar nvidia yı etkinleştirip dgpu yapabilirsiniz.

Herhangi bir sorun yaşamadım.
Adımları dikkatli takip etmeniz lazım hybrid modunda olmanız lazım ve aygıt yöneticisinden nvidia ekran kartını devre dışı bırakmak lazım. Dgpu da yapmamak lazım.
İşlemlerden sonra tekrar nvidia yı etkinleştirip dgpu yapabilirsiniz.
Anladım, BIOS'da Switchable Graphics ayarı MsHybrid modunda. Yükleme yaparken ona dikkat ettim. Yine belirttiğiniz gibi yüklemeden önce ekran kartını aygıt yöneticisinden de devre dışı bıraktım onun akabinde yüklemeyi gerçekleştirdim. Rehberdeki adımları eksiksiz ve sırayla uyguladım ama fayda etmedi maalesef. Nvidia ekran kartını kullanan bir uygulama açıldığında örneğin oyuna girince veya MSI Afterburner'ı çalıştırınca ekran parlaklığı direkt azalıyor ilginç şekilde. Yine Nvidia ekran kartını kullanan uygulamayı kapatınca yani ekran kartı boşa çıkınca parlaklık yerine geliyor. Konuyu biraz araştırdım sürücüler ile ilgili silip kurmayı önerenler vardı. Onu da denedim hem Intel hem de Nvidia için ama yine de değişen bir şey olmadı. Aynı modelde sizde sorun olmayıp bende bu sorunu yaşatması da ilginç. Uyumsuzluk durumunun bilgisayarın kendi BIOS sürümü ile de ilgili olabileceğini düşünüyorum.
Siz rehberde belirtilen adımların haricinde bir işlem uygulamadınız değil mi ?

Uygulamadım. Monster v20.2 nin en son güncel bios u var sadece.

n.1.1.14 versiyonu.
Evet muhtemelen sebebi bu çünkü benim BIOS sürümü eski sürüm. N 1.08 sürümü mevcut bende.
Sizi de çok uğraştırıyor muyum diye tereddüt de ediyorum ama BIOS dosyanız ve BIOS yükleme yönergesiyle ilgili bir bilgi verme imkanınız var mı ? Yardımlarınız için tekrardan teşekkür ediyorum uzun süredir araştırdığım bir konu bu çözmeden de içim rahat edecek gibi durmuyor. 😁

Evet muhtemelen sebebi bu çünkü benim BIOS sürümü eski sürüm. N 1.08 sürümü mevcut bende.
Sizi de çok uğraştırıyor muyum diye tereddüt de ediyorum ama BIOS dosyanız ve BIOS yükleme yönergesiyle ilgili bir bilgi verme imkanınız var mı ? Yardımlarınız için tekrardan teşekkür ediyorum uzun süredir araştırdığım bir konu bu çözmeden de içim rahat edecek gibi durmuyor. 😁
Monsterda bios update biraz sıkıntılı donanimhaberde konusu vardı ordan bakıp yaptım.
İlk klasordeki bios ve ec yi update yapıcaksın. Bu işlemlerden sonra bilgisayar ismi abra oluyor.
Düzeltmek için 2.klasordeki dosyaları usb boot yapıp yükliceksin.

Monsterda bios update biraz sıkıntılı donanimhaberde konusu vardı ordan bakıp yaptım.
İlk klasordeki bios ve ec yi update yapıcaksın. Bu işlemlerden sonra bilgisayar ismi abra oluyor.
Düzeltmek için 2.klasordeki dosyaları usb boot yapıp yükliceksin.
Tamamdır anladım, işlemler biraz da karmaşık geldi açıkcası. Bu durumu biraz araştırıp yapmakta fayda var. Bahsettiğiniz konuda galiba referans alınan model aslı Clevo bir Abra modeli ama T7 V20.2 ise Tongfang'ın bir modeli. Burada biraz kafam karıştı uyum durumları işlem adımları vs derken. Konuyla ilgili açıklayıcı bir rehber de araştırdım ama onu da bulamadım. Servisten destek isteyeceğim gibi duruyor. Umarım onlar tarif konusunda yardımcı olurlar. Yanlış bir işlem ile cihazı çalışmaz duruma da getirmek istemiyorum.
Tekrardan yardımlarınız için teşekkür ederim.
@Salih28 Selamlar tekrardan, küçük bir detay sormak istiyorum. Ben BIOS ve EC Firmware güncellemelerini gerçekleştirdim.
BIOS: N.1.14 ve EC Firmware: 1.17 sürümlerine güncellendi.
Ama ilginç bir şekilde VBIOS flash işlemini yaptığım zaman normal BIOS ve EC Firmware güncellemesi yapmadan önceki hatanın aynısını almaya devam ediyorum. Yaptığım güncellemenin hiçbir etkisi olmadı uzun lafın kısası.
Size sormak istediğim detay durumu netleştirmek amacıyla tam olarak şu şekilde:

İşlemlere başlayıp en son verilen “ y “ onayının da akabinde barlar dolup yükleme tamamlanınca ekranınız tamamen kararıyor muydu ?

Yani mesela bende işlem başarılı yazısı gelir gelmez ekran tamamen kararıyor. Bu kararma durumu yavaş yavaş aydınlanıyor. Önceki (90W VBIOS yüklü iken) parlaklığın neredeyse yarı oranında daha az parlak bir ekranla devam ediyor cihaz.

Bu sorun restart atmam akabinde normale dönüyor ama RTX 2060 kullanan herhangi bir uygulamayı açar açmaz parlaklık yine yarı yarıya düşüyor. Yani ekran kartı kullanılınca bu parlaklık sorunu oluşuyor.

Sizde bu belirttiğim durumlar yükleme bitişi akabinde o ekranda kararma ve RTX 2060 kullanan herhangi bir uygulamayı açınca normal parlaklığın yarı yarıya düşmesi gibi durumlar yaşanıyor mu ya da yaşandı mı ?
Bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Son düzenleme:
Tamamdır anladım, işlemler biraz da karmaşık geldi açıkcası. Bu durumu biraz araştırıp yapmakta fayda var. Bahsettiğiniz konuda galiba referans alınan model aslı Clevo bir Abra modeli ama T7 V20.2 ise Tongfang'ın bir modeli. Burada biraz kafam karıştı uyum durumları işlem adımları vs derken. Konuyla ilgili açıklayıcı bir rehber de araştırdım ama onu da bulamadım. Servisten destek isteyeceğim gibi duruyor. Umarım onlar tarif konusunda yardımcı olurlar. Yanlış bir işlem ile cihazı çalışmaz duruma da getirmek istemiyorum.
Tekrardan yardımlarınız için teşekkür ederim.
@Salih28 Selamlar tekrardan, küçük bir detay sormak istiyorum. Ben BIOS ve EC Firmware güncellemelerini gerçekleştirdim.
BIOS: N.1.14 ve EC Firmware: 1.17 sürümlerine güncellendi.
Ama ilginç bir şekilde VBIOS flash işlemini yaptığım zaman normal BIOS ve EC Firmware güncellemesi yapmadan önceki hatanın aynısını almaya devam ediyorum. Yaptığım güncellemenin hiçbir etkisi olmadı uzun lafın kısası.
Size sormak istediğim detay durumu netleştirmek amacıyla tam olarak şu şekilde:

İşlemlere başlayıp en son verilen “ y “ onayının da akabinde barlar dolup yükleme tamamlanınca ekranınız tamamen kararıyor muydu ?

Yani mesela bende işlem başarılı yazısı gelir gelmez ekran tamamen kararıyor. Bu kararma durumu yavaş yavaş aydınlanıyor. Önceki (90W VBIOS yüklü iken) parlaklığın neredeyse yarı oranında daha az parlak bir ekranla devam ediyor cihaz.

Bu sorun restart atmam akabinde normale dönüyor ama RTX 2060 kullanan herhangi bir uygulamayı açar açmaz parlaklık yine yarı yarıya düşüyor. Yani ekran kartı kullanılınca bu parlaklık sorunu oluşuyor.

Sizde bu belirttiğim durumlar yükleme bitişi akabinde o ekranda kararma ve RTX 2060 kullanan herhangi bir uygulamayı açınca normal parlaklığın yarı yarıya düşmesi gibi durumlar yaşanıyor mu ya da yaşandı mı ?
Bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Bozuldu mu gpu

Öncelikle işlemi tamamen aynı şekilde gerçekleştirseniz bile GPU'nun olması gerektiği gibi çalışacağının garantisinin olmadığını belirterek başlamak isterim. NVIDIA'da değiştirilen BIOS'u imzalamanın veya NVFlash yazılımındaki imza kontrolünü atlatmanın bir yolu olmadığı için (henüz) başka bir laptopa ait GPU BIOS'unu flashlamamız gerek. ayrıca laptop soğutmasının ve adaptörün artan gücü besleyebileceğinin de garantisi yok. Sonuçta tasarımına aykırı müdahale ediyoruz. Son olarak da TechPowerUp'ta bulunan BIOS'ların neredeyse hiçbirinin resmi olarak doğrulanmadığını da ekleyeyim. Başınıza gelecek her türlü olaydan Google Play Store sorumlu değildir, hatırlatmak isterim 😁

Bu yöntem 2060 dışındaki GPU'larda da çalışacaktır muhtemelen ama denemedim, araştırmadım. Deneyen olursa buraya yazabilir🙂

önemli not: 115W flashlayacak kişilerin GPU'su Refresh model olmalı yoksa çalışmaz diyenler var yabancı forumlarda. Kendim denemedim, herhangi bir garanti veremem ancak böyle bir ihtimal var!

Öncelikle herhangi bir sorun olma ihtimaline karşı GPU-Z indirip şu anki BIOS'umuzu kaydedelim. Bunun için görselde sarıyla işaretli oka basıp kayıt etmek istediğiniz yeri seçmeniz yeterli.

Eki Görüntüle 990200

Sonraki adımda NVFlash'ın BIOS ID kontrolü atlatılmış versiyonunu indirmemiz gerekiyor. Hemen alttaki linkten indirebilirsiniz.

Yine aynı siteden istediğiniz BIOS'u seçip indirin. Güç limiti maalesef yazmıyor, onu tahmin etmeniz gerekli. Boost hızı 1560 MHz olanlar 115W, 1350/1335 MHz olanlar ise 80-90W'dır muhtemelen.

Hazırlık evresinin son adımında ise aygıt yöneticisinden harici GPU'yu devre dışı bırakalım. Görselde sarıyla işaretli butona basabilir veya GPU'ya sağ tıklayıp "devre dışı bırak" diyebilirsiniz. İşlem bittiğinde aynı şekilde aktif edebilirsiniz.

Eki Görüntüle 990231

Şimdi geldik flashlama evresine🙂 öncelikle indirdiğiniz. RAR içindeki .exe şeklinde NVFlash programını doğrudan yerel disk C'nin altına oluşturacağınız "NVFlash" isimli klasörün içine çıkartın. Yine indirdiğiniz .ROM dosyasını da aynı klasöre atın. Bu şekilde olsun:Eki Görüntüle 990229
Bu adım zorunlu değil ancak bize kolaylık sağlayacağından dolayı böyle kullanıyorum ben.

Sonra sol alttaki arama çubuğuna CMD yazıp yönetici olarak çalıştırın, alttaki komutlarla oluşturduğumuz NVFlash klasörünü seçin.

• cd/nvflash
Şimdi NVFlash klasörü içindeyiz. Korumayı kapatmakla başlayalım.
  • NVFlash --protectoff
Komutunu çalıştırmak yeterli olmalı. En son ekran bu şekilde olacaktır:Eki Görüntüle 990254

Son olarak da,
  • NVFlash -6 (indirdiğiniz BIOS dosyasının adı).rom
    • Örneğin "NVFlash -6 232273.rom"
Komutuyla flashlamaya başlayalım. Size emin olup olmadığınızı soracak program, "y"ye basıp enterlayın. Emin olmak için bir kez daha sorabilir, yine "y" deyin. Sanırım bazı PC'lerde "y" yerine "yes" yazmanız isteniyor. Size söyler zaten program ne yazmanız gerektiğini.

İşlem tamamlandığında "Firmware image has been updated..." ve "a reboot is required..." şeklinde iki mesaj çıkacaktır. Veya successful tarzı mesaj çıkacaktır. Başarılı veya başarısız olduğunu size söyler, merak etmeyin. Maalesef bu son adım için görsel yok elimde.

Sistemi yeniden başlatın, yeni BIOS'un tadını çıkarın. Herhangi bir sorun olursa yine aynı adımları takip edip ilk başta yedeklediğimiz orijinal BIOS'u flashlamayı deneyin. Intel HD Graphics üzerinden görüntü alabilirsiniz 2060'ta sorun çıkarsa.

Öncelikle eline sağlık. Patch yapılmış versiyonunu kullanmadan yapacaktım bu yazını görmeseydim. İşlemler başarılı bir şekilde gerçekleşti sorun yok. Ancak bir problem oluştu. Bu arada Excalibur kullanıyorum.

Kartım 80W ve testlerimde 76 derecede termal limitine ulaşıyordu ve hız düşürüyordu. Bu sorunu çözemedim bir türlü ve en sonunda bu yöntemini denedim. Yöntem kartımı 80W değerinden 115W değerine çıkardı bu güzel haber. Fakat kartın termal limit derecesini artırayım derken 70 dereceye düşürdüm bu sefer. Buna anlam veremedim ben. Normal şartlarda elimde 5-10 derece daha olsa güzel bir ayar yapacaktım. Bu soruna ne yapabilirim?

Ayrıca bazı arkadaşların ekran kararma gibi durumu olmuş. Ben de yaşadım ve entegre ekran kartını devre dışı bırakıp kökten çözdüm. İsteyen arkadaşlar bunu yapabilir. (BIOS üzerinden devre dışı bıraktım.)

Yeni konular

Geri
Yukarı