RTX 2060 mining ayarları nasıl olmalı?

Celal Kaplan

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar herkese. İyi forumlar. Bu aralar durumum sıkışık olduğundan dolayı mining işine girmek istedim. 2-3 gündür araştırmalarımı yaptım ama tam istediğim cevapları alamadım. Binance Poll'dan ETH kasmaktayım. Ekran kartı değerlerim aşağıdaki gibi. Neler yapmam gerekli? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

değerler.PNG

Hocam UV/OC işlemlerinin garantiyi bozup bozmadığını bilemyorum, bu firmalarda işin içinde olan birileri veya kartınız garantiye göndermiş kişiler en sağlıklı bilgiyi verebilir. Mining için UV yapmanın karta bir zararı olacağını düşünmüyorum aksine kullanım ömrüne katkısı olduğunu düşünüyorum. Hocam Afterburner ile undervolt aslında kolay bir işlem, aslında en güzeli kendi ayarınızı kendiniz deneyerek bulmanız çünkü markası modeli aynı olsa da her kart aynı performansı vermiyor, aynı voltaj altında aynı frekansları veremiyor, bunu neredeyse 10 yıldır overclock underclock yapan birisi olarak söylüyorum. Silicon lottery denilen şeyi biraz araştırırsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Ama bu işlere fazla girmek istemiyorum diyorsanız Reddit ve YouTube üzerinden kartınız için hazır ayarlar bulabileceğinize inanıyorum

Teşekkürler hocam aldım ben cevabımı

Yarın müsaitim bu UV işini arastirip yapacağım ama birileri ani voltaj yukselmesi vs yazmıştı onla alakalımı bilmiyorum ama sizr yine yazarım hocam teşekkürler herkese destek için😇

İlginç valla bilemedim hocam
o zaman şu ayarlarla başlayın,
Power limit 75
Temp limit 75
Core clock 0
Memory clock +800

Miner ı başlatın, sonra 50'şer 50'şer veya 25'er core clock u düşürün, taa ki MH değeri negatif etkilenene kadar.
Uygın core clock'u bulduğunuzda Power limiti yavaş yavaş düşürün, MH etkilenene kadar

Sonra bir süre mining yapıp sıcaklıkları paylaşırsanız fan ayarlarını da konuşabilirız
Ayarları dediğiniz gibi yaptım ama power limit 78 son core clock da -502 son sıcaklık sabit 64 derece

Hocam bir de Core Clock'un derecesi 39/40 iken VRAM'de herhalde 65 70'dir +1500 yapmak sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum.
Hocam garanti ücretsiz tamir ediyorsa bilemem, bugüne kadar hiç gpu bozmadım fakat ücretsiz tamir etmiyorsa kazanacağınız 2-3mh'ın getirisini sizden geri alacağından eminim, yani sizden almasa da malesef sizden sonraki kullanıcıdan alır
Ayarları dediğiniz gibi yaptım ama power limit 78 son core clock da -502 son sıcaklık sabit 64 derece
başlangıç ayarlarına kıyaslar (standart ayarlar ve +800 mem clock) MH değerinde düşme oldu mu

Hocam garanti ücretsiz tamir ediyorsa bilemem, bugüne kadar hiç gpu bozmadım fakat ücretsiz tamir etmiyorsa kazanacağınız 2-3mh'ın getirisini sizden geri alacağından eminim, yani sizden almasa da malesef sizden sonraki kullanıcıdan alır

başlangıç ayarlarına kıyaslar (standart ayarlar ve +800 mem clock) MH değerinde düşme oldu mu
Normalde opera açıkken 28 27 bazen 25 bile oluyordu şuan açık 30 sabit neredeyse çok nadir 28 oluyor o kadar

Normalde opera açıkken 28 27 bazen 25 bile oluyordu şuan açık 30 sabit neredeyse çok nadir 28 oluyor o kadar
Hocam mining yaparken bilgisayarı kullanmanız MH değerinde düşüşlere yol açar gayet normaldir, bunu takip edebileceğiniz en sağlıklı gösterge GPU-Z 'deki memoy controller load'ın dalgalanması/düşmesidir, MSİ afterburner'deki karşılığı FB Usage % 'dir

Hocam mining yaparken bilgisayarı kullanmanız MH değerinde düşüşlere yol açar gayet normaldir, bunu takip edebileceğiniz en sağlıklı gösterge GPU-Z 'deki memoy controller load'ın dalgalanması/düşmesidir, MSİ afterburner'deki karşılığı FB Usage % 'dir
başka yapmam gereken bir ayar var mı acaba ? güç kullanımı bir tık fazla gibi 125w sadece

başka yapmam gereken bir ayar var mı acaba ? güç kullanımı bir tık fazla gibi 125w sadece
Hocam siz yine de bir deneyin, CTRL-F yapın ve 800mv'a denk gelen ufak beyaz kutucuğa tıklayıp CTRL-L yapın, grafiği kapatıp Afterburner'daki "uygula" simgesine basın, TDP değişiyor mu gözlemleyin, değişmediyse grafikteki limiti geri kaldırın.
Hocam UV yapmadıkca güç kullanımı öyle kalır malesef, power limiti ve core clock'u daha fazla düşürmeyi deneyebilirsiniz.

Bir de dikkat etmeniz gereken başka bir husus, miner'da rapor edilen veya binance'de rapor edilen stale ve reject değerleridir, bazen fazla overclock yaptığınızda (ağınızda problem olmadığından eminseniz), ve stale/reject oranınız yüksek ise overclock ayarlarını tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir, memory clock ayarında aşağı yönde, core clock ayarında yukarı yönde ufak oynamalar yapmanız durumu düzeltebilir. (Fakat mutlaka binance pool'da veya sizin ağınızda bir problem olmadığınıdan emin olun)
Bunları nerede göreceğim diyorsanız, phoenix miner kullanıyorsunuz , 4/0/0 şeklinde belirtilen değerler sırasıyla share/stale/reject 'dir, share=başarılı işlem, diğer ikisi ise başarısız sayılan işlemlerdir.

@Celal Kaplan
Screenshot_7.png

Hocam bendeki kart sizdekinin super olan modeli, pc boştayken bu ayarlarda çalıştırıyorum. bu katla max 44 küsür mh lara ulaşabiliyorlar fakat ne kadar sağlıklı tartışılır, kullandığım kart msi'in en iyi soğutma sistemlerinden birini kullanıyor gaming x, haziran'da oyun oynamak için almıştım ama oynayamdım cihaz yatmasın diye mining yapıyorum. 45-46 derecelerde 94tdp ile neredeyse 42mh alıyorum, 2-3 mh için riske atmaya değmez kart bozulduğunda bırakın yenisini bulabilmeyi, yedek parça dahi bulamazsınız, garantiye yollarsanız ne zaman döneceği de meçhul, kartınız reballing'e girerse reballing(bellek bağlantılarının lehimlerinin yenilenmesi diyebiliriz kısaca) fiyatları da piyasa ile beraber yükselmiştir

Eğer bir şekilde afterburner'deki voltaj kontrol ayarı problemi halledebilirseniz undervoltu anlatacağım şekilde yapabilirsiniz
Screenshot_2.png

hocam bu grafiği açıklayacak olursam, üstteki kırmızı eğri, kartın doğal yani default ayarlardaki voltaj/frekans eğrisidir, altta beyaz noktalı eğri ise benim ayarlardan core clock'u -400 yapmam sonucu oluşan son eğridir, kart bu eğriyi baz alır, istediğiniz voltaja denk gelecek beyaz kutuyu seçip CTRL-L yaptığınızda ve ayarları kaydettiğinizde, gpu'nuz o voltaj ve frekansa kilitlenir, deneme yanılma yöntemilye, eğrinin tepe noktasından başlayarak adım adım düşürün bu voltajı, MH'ı negatif etkilediği an bir adım geriye dönüp kilitleyin.

NOT: Hocam tdp de hiçbir değişiklik olmazsda, bu ayarı geri alın, MSI afterburner'dan voltaj ayarlarını aktif etmeniz gerekiyor

Fan ayarlarına gelecek olursak, %60 ideal bir hız ama fanı %60'a sabitlemeyin, tek fanlıysanız ne olur bilmiyorum ama çift veya 3 fan varsa biri arıza yaptığı takdirde diğerinin durumu kısa vadede idare edebilmesi gerekir, fan ayarlarını aşağıdaki gibi yapabilirsiniz (sizin için düzenledim)
Screenshot_3.png

Ayarları GPUI'nuzun denge sıcaklığının 60 derece olduğunu varsayarak yaptım. Buradaki mantık, fanlarınızın biri arıza verdiğinde sıcaklıklar 3-4 derece artacaktır ve sıcaklık 3-4 derece arttığında diğer fanın %100'e çıkarak durumu idare etmesini sağlamak, artan sesten dolayı da siz de elbet anlayacaksınız birşeylerin ters gittiğini.
Ayrıca sıcaklık artınca pc'nin alarm çalmasını sağlayan veya kendine reset atmasını sağlayan bir ayar yapabiliyorsunuz afterburner'dan, merak ediyorsanız onu da anlatabilirim

NOT:Ekran kartınızda kaç fanınız varsa hepsine yapın bu ayarı, yapamazsanız afterburner'da fan speed % yazan yerin yanındaki zincire tıklayın

Geri
Yukarı