RTX 2060 Mobile az GPU kullanımı

battuballuk

Hectopat
Daha fazla  
-RTX 2060 Mobile 6 GB, i5 10300H, 16 GB RAM, 512 GB SSD-

Laptopu alalı 4 ay kadar oldu, ilk zamanlar Dying Light oyununda rastgele olarak GPU kullanımı %50'lerde dolanıp FPS düşürüyordu ama oyundan herhalde deyip umursamadım. Şu an oynadığım iki oyunda da GPU kullanımı düşüyor(Warzone ve AC Odyssey)

Warzone Low ayarlarda yerde 60-80 arası geziyor, GPU kullanımı 50-70 arası. Grafik ayarlarını değiştirmem kullanımı arttırmıyor.

AC Odyssey'de High-Very High ayarlarda ortalama 60 FPS veriyor ama GPU yine 60-70 kullanımda, ultraya aldığımda hem GPU hem CPU %95 kullanıma çıkıyor ancak FPS 30-40'a düşüyor.
İki gün öncesine kadar RDR2 oynuyordum hiçbir sıkıntı yoktu, High ayarlarda 50-60 FPS GPU kullanımı 98-99 gibi ideal durumdaydı.
Isınma problemi ve darboğaz gibi sıkıntılar da yok. Sorun oyunlarda mı benim laptopta mı?
Warzone'da aspect radio ayarı otomatikteydi, dikkatimi çekti otomatikten 16:9 a aldım sabit olmasa da kullanım 90'lara çıktı. 80-100 FPS arasına döndü.

Son düzenleme:
Warzone da sıkıntı devam ediyor, işlemciden kaynaklandığını düşünüyordum. Oyunun her güncellemesinden sonra fps değerlerim değişiyor. Yakın zamanda ortalama 80 fps ile oynarken, 200mb lık gelen güncelleme ile tekrardan drop yemeye başladım ve ortalama 60 almaya başladım. Sorunun donanımsal olduğunu düşünmüyorum fakat emin de değilim.Warzone dışında sorun yaşadığım bir oyun olmadı yakın zamanda. Forza horizon 4ü ultrada 100fps ortalama ile oynuyorum

Warzone da sıkıntı devam ediyor, işlemciden kaynaklandığını düşünüyordum. Oyunun her güncellemesinden sonra fps değerlerim değişiyor. Yakın zamanda ortalama 80 fps ile oynarken, 200mb lık gelen güncelleme ile tekrardan drop yemeye başladım ve ortalama 60 almaya başladım. Sorunun donanımsal olduğunu düşünmüyorum fakat emin de değilim.Warzone dışında sorun yaşadığım bir oyun olmadı yakın zamanda. Forza horizon 4ü ultrada 100fps ortalama ile oynuyorum
Ayarları yükseltmeyi denediniz mi ? Bence yüksek ayarlarda kullanım artacaktır, çünkü boşuna işlemciye bir yük biner. 2060 gibi bir GPU ile lowda oynayınca kendini kullanmaması normal. Ayar yükselince eğer FPS aynıysa oyun kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Bende de aynı özellikler var, RAM çift kanal mı? Ayrıca Warzone tamamen optimizasyon özürlü bir oyun yapımcılar hiç düzeltmeyi düşünmüyorlar herhalde.

Ayarları yükseltmeyi denediniz mi ? Bence yüksek ayarlarda kullanım artacaktır, çünkü boşuna işlemciye bir yük biner. 2060 gibi bir GPU ile lowda oynayınca kendini kullanmaması normal. Ayar yükselince eğer FPS aynıysa oyun kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
Ray tracing açıp da denedim, kullanım artacağına fps düşüyor.Yakın zamanda denemedim ama, tekrardan bakıp geri dönüş yaparım.
Bende de aynı özellikler var, RAM çift kanal mı? Ayrıca Warzone tamamen optimizasyon özürlü bir oyun yapımcılar hiç düzeltmeyi düşünmüyorlar herhalde.
Evet Ram çift kanal, ssd 3gb okuma 3gb yazma hızına sahip.

Ray tracing açıp da denedim, kullanım artacağına fps düşüyor.Yakın zamanda denemedim ama, tekrardan bakıp geri dönüş yaparım.

Evet Ram çift kanal, ssd 3gb okuma 3gb yazma hızına sahip.
Warzone bozuk oyun, DLSS'de işe yaramıyor dediğim gibi aynı özelliklere sahibiz elinizde varsa BF V test eder misniiz?

Hocam ram'e çift kanal demişsiniz ama cpu-z üzerinden bir ekran görüntüsü atabilme şansınız var mı? Ram darboğazı gibi geldi bana.

Ekran Görüntüsü (131).png

Warzone bozuk oyun, DLSS'de işe yaramıyor dediğim gibi aynı özelliklere sahibiz elinizde varsa BF v test eder misniiz?

Maalesef Battlefield yüklü değil.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (130).png
    Ekran Görüntüsü (130).png
    88,4 KB · Görüntüleme: 23

Yeni konular

Geri
Yukarı