RTX 2060 Oyunlarda Crash Problemi

Mazın

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Dünden beri garip bir sorun yaşıyorum. PUBG, Apex Legends ve daha birçok oyunda oyunun açılış ekranında oyun çöküyor ve kapanıyor. Bu oyunlarda belirli bir hata kodu almadığım için sorunun kaynağı nedir bilmiyorum. Oyun açılırken ekran gidip geliyor gibi oluyor ve hata alıyorum. Bugün format atıp tekrar denedim fakat sonuç değişmedi. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Bilgisayar özelliklerim:
  • ASUS TUF B40 PLUS GAMING Anakart
  • ASUS ROG STRIX RTX 2060 OC.
  • Ryzen 5 2600 İşlemci
  • 2x8 16 GB RAM
  • Windows 10

@Recep Baltaş Merhabalar, az önce konunuzda gördüğüm üzere Process Monitor kullanarak bahsettiğiniz işlemleri yaptım. Rica etsem kontrol edebilir misiniz ?

Onu sormuyorum, kendiniz sonradan OC yaptınız mı? Yapmadıysanız bile Afterburner'dan bellek frekansını 500 MHz kadar kısıp oyun oynamayı deneyin. Eğer sorunsuz çalışırsa sorunun bellek frekansında olduğuna emin olabilirsiniz.
Sorun devam ederse DDU ile sürücüleri kaldırıp tekrardan kurun. Yine devam ederse muhtemelen donanımsal bir sorun vardır.
Yok hocam ben herhangi bir şekilde ekran kartına OC. yapmadım. Son olarak dediğinizi yapmayı düşünüyorum, teşekkür ederim.

Herkese tekrardan merhaba. Dün akşam saatlerinde başlayan, oyunların başlangıç ekranında çökmesi hala devam etmekte. Fakat şuan kurcalarken şöyle bir şey fark ettim, MSI Afterburner programında Core Clock ve Memory Clock barlarını -50 konumuna getirdiğimde herhangi bir sorun kalmıyor, sorunsuz sıkıntısız oyunlara girebiliyorum. Fakat ben ekran kartımdan tam verim almak için OC. versiyonunu seçtim ve herhangi bir şekilde ayarlardan kısmak istemiyorum. Düne kadar sorunsuz sıkıntısız kullandığım bilgisayarımda, hiçbir ayarı değiştirmediğim halde şuan bu tarz bir problemle karşılaştım. Ekran kartı marka ve modelim ASUS ROG STRIX RTX 2060 OC. versiyonu. Yarın aldığım yere götüreceğim fakat sorunumun kaynağını da bilip gitmek istiyorum, buna ne sebep olmuş olabilir ve hiçbir şeyi kısmadan kendim nasıl çözüme ulaşabilirim ? Format attım, herhangi bir değişiklik olmadı sorunum formattan öncesindeki gibi devam ediyor. DDU ile driverları kaldırıp tekrar temiz kurulum yaptım, yine herhangi bir değişiklik olmadı. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Aynı sorunu yaşıyorum. Bilgisayar herhangi bir ağır oyuna girdiğimde belli bir süre sonra donuyor, bazen ise reset atıyor. Farklı bir güç kaynağı ile denedim sonuç aynı. Kartı garantiye gönderdim bekliyorum. Sorun GPUTweak ile ilgilide olabilir. Kaldırın ardından bir daha düşünün.

Onu sormuyorum, kendiniz sonradan OC yaptınız mı? Yapmadıysanız bile Afterburner'dan bellek frekansını 500 MHz kadar kısıp oyun oynamayı deneyin. Eğer sorunsuz çalışırsa sorunun bellek frekansında olduğuna emin olabilirsiniz.
Sorun devam ederse DDU ile sürücüleri kaldırıp tekrardan kurun. Yine devam ederse muhtemelen donanımsal bir sorun vardır.
Sorunumun bahsetmiş olduğunuz bellek frekansından kaynaklı olduğu konusunda kanaat getirdim. Söylediğiniz gibi frekansı düşürdüğümde herhangi bir sorun yaşamıyorum.
Aynı sorunu yaşıyorum. Bilgisayar herhangi bir ağır oyuna girdiğimde belli bir süre sonra donuyor, bazen ise reset atıyor. Farklı bir güç kaynağı ile denedim sonuç aynı. Kartı garantiye gönderdim bekliyorum. Sorun GPUTweak ile ilgilide olabilir. Kaldırın ardından bir daha düşünün.
Benim sorunumda ağır oyun farketmeksizin benchmark testlerinde dahi masaüstüne geri atıyordu sistem. Farklı güç kaynağı ile denediğimizde değişen bir şey olmadı, kendi kullandığım 650W 80+ güç kaynağında kendi sistemime aynı ekran kartı markasının RTX 2070 OC. versiyonu ile test ettiğimizde sorunsuz sıkıntısız işlemleri gerçekleştirdiğimizi gördük. Yani ne güç kaynağından ne de driverdan kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorum. Buna sebep olan problem her ne ise olması gereken OC. frekanslarında ekran kartım çalışmıyor. Frekansları düşürünce sorun kalmıyor fakat öyle de bir anlamı yok. Bugün ekran kartımı servise gönderdim. Hayırlısı diyorum.

Son düzenleme:
Hocam öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Ramleri kontrol ettim bir sıkıntı gözükmüyor, 3000mHz de sorunsuz çalışıyorlar. Birazdan tak çıkar yapacağım. Dediğiniz MSI Kombustor programını indirip 1080p'de test etmeyi denedim fakat teste başladıktan 1-2 saniye sonra takılıp program kapandı :D
Her deneyişinizde bu oldu mu?

Her deneyişinizde bu oldu mu?
Benim sorunumda ağır oyun farketmeksizin benchmark testlerinde dahi masaüstüne geri atıyordu sistem. Farklı güç kaynağı ile denediğimizde değişen bir şey olmadı, kendi kullandığım 650W 80+ güç kaynağında kendi sistemime aynı ekran kartı markasının RTX 2070 OC. versiyonu ile test ettiğimizde sorunsuz sıkıntısız işlemleri gerçekleştirdiğimizi gördük. Yani ne güç kaynağından ne de driverdan kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorum. Buna sebep olan problem her ne ise olması gereken OC. frekanslarında ekran kartım çalışmıyor. Frekansları düşürünce sorun kalmıyor fakat öyle de bir anlamı yok. Bugün ekran kartımı servise gönderdim.

Yukarıda da bahsettiğim gibi sorunumun kaynağını az çok çözmüş oldum fakat herhangi bir çözüme ulaşamadığım için ekran kartımı ASUS Türkiye servisine gönderdim. Belki de çok basit bir çözümü vardı fakat derinlemesine anlamadığım bir konu olduğu için fazla kurcalamak istemedim

Herkese merhaba. Dünden beri garip bir sorun yaşıyorum. PUBG, Apex Legends ve daha birçok oyunda oyunun açılış ekranında oyun çöküyor ve kapanıyor. Bu oyunlarda belirli bir hata kodu almadığım için sorunun kaynağı nedir bilmiyorum. Oyun açılırken ekran gidip geliyor gibi oluyor ve hata alıyorum. Bugün format atıp tekrar denedim fakat sonuç değişmedi. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Bilgisayar özelliklerim:
  • ASUS TUF B40 PLUS GAMING Anakart
  • ASUS ROG STRIX RTX 2060 OC.
  • Ryzen 5 2600 İşlemci
  • 2x8 16 GB RAM
  • Windows 10
Merhaba, sorunun kaynağını bulabildiniz mi? Bende aynı sorunu yaşamaya başladım, tek farklılık bende oyunlar çökerken ekrandaki renkler bozuluyor.
Umuyorum ki geçen süre zarfında sorununuz çözülmüştür.

Merhaba, sorunun kaynağını bulabildiniz mi? Bende aynı sorunu yaşamaya başladım, tek farklılık bende oyunlar çökerken ekrandaki renkler bozuluyor.
Umuyorum ki geçen süre zarfında sorununuz çözülmüştür.
Geç cevap verdiğim için kusura bakmayın. Donanımsal bir sorun olduğu tespit edildiği için değişim verildi. Kapalı kutu ekran kartı ile değişim yaptım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı