RTX 2060 R5 2600 Sistemde kasma sorunu

Remaster

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Müehendisi
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 2-3 ay kadar önce bir sistem toplamıştım. İlk zamanlarda hiçbir sıkıntım yoktu. Fakat zamanla ara ara mavi ekran hataları almaya başladım ve bu durum gittikçe sıklaşmaya başladı. Hata kodunu arattığımda donanımsal bir sıkıntı olduğunu gösteriyordu. Ben de hard disk ve RAM kontrolü yaptım. Hard disklerimde bir hata çıkmadı fakat Memtest86 da yığınla error buldu. Garantiye göndermek için kutusuna baktığımda yalnızca "Intel Support" yazısını gördüm. Daha sonrasında anakartın desteklediği RAM'leri kontrol ettiğimde tabii ki RAM'lerim uyum listesinde yoktu. RAM'leri 2133 MHz çektiğimde ise herhangi bir error bulamadı ve mavi ekran vermeyi kesti. Bu arada BIOS'u da güncelledim.

Şu sıralarda da oyunlarda kasma problemi yaşıyorum. Mesela önceden sıkıntısız oynadığım PUBG, GTA V gibi oyunlarda şu anda FPS 90-110 gösterse bile görüntü takıla takıla ilerliyor(V-sync açık kapalı fark etmiyor) RAM'leri 3000 MHz'e geri çektiğimde yine değişen bir şey olmadı. Sistemim önceden bunları Ultra ayarda bile 100 FPS'lerde oynatırken şu an ayarları low yapsam dahi kasıyor. LOL'e girdiğimde ise ayrı bir sorun var. FPS 270 lerde başlıyor, 2-3 dk sonra 150'lere düşüyor. Hatta bir keresinde teamfight sırasında kasılmışlığı da var. Ama geçen gün Metro Exodus'a girdim, hiçbir sıkıntı yaşamadım. Ayrıca Metro'nun Benchmark'ını çalıştırdım oyuna girmeden. RTX(Ultra) modunda; ortalama 40 FPS verdi ki internetteki sahip olduğum ekran kartı testiyle uyuşuyor aldığım değer. Bir sıkıntı yok yani.

Bu kasmalar sırasında işlemci ve ekran kartı sıcaklıklarımı da düzenli bir şekilde kontrol ettim. Ekran kartı Max 70 dereceyi ve işlemcide 65 dereceyi gördü. Yani ısınmayla alakalı bir sorunum yok. Fanlarda da bir sıkıntı yok, olması gerektiği gibi çalışıyor. İşlemci çalışma frekansı 3.4 GHz onu da belirteyim.

Sanırım sıkıntı ya anakartta ya da RAM'lerimde. Ama anakartta bir sıkıntı olmasına açıkçası pek ihtimal vermiyorum.

Aldığım yerle irtibata geçtiğimde Ryzen işlemcili anakartlarda uyumsuzluk sorunu olmadığını büyük ihtimalle RAM'lerin kendisinin arızalı olduğunu ve garanti için kendilerine göndermemi istediler. Hazır bir sistem aldım, sadece RAM'lerini değiştirdim. Zaten seçenek olarak 3-4 model RAM karşıma çıktı, ben de uyumsuz bir parçayı bana ekletebileceğine ihtimal vermediğim için araştırma gereği duymadım. Uyumsuz bir parça kullandıklarını tabii ki de kabul etmelerini beklemiyordum telefon açmadan önce :)

Neyse, bu arada formatta attım yine değişen bir şey olmadı. Merak ettiğim nokta neden durup dururken bu kasmalar başladı, sizin de bir fikrinizi almak istedim. Biraz uzun oldu ama her şeyi anlatmak istedim. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Anakart: MSI Pro M.2 V2 (3400MHz)
RAM: G. Skill Trident Z 2X8 GB 3000MHZ CL16
İşlemci: Ryzen 5 2600
Ekran kartı: MSI RTX 2060 Gaming Z
1 TB HDD / 250 GB SSD

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim önerim anakartın sitesine girip desteklediği RAM’lere bakman. Desteklediği RAM’ler arasında 3000 MHZ olan bir RAM almalısın. Şahsen sorunun anakarttan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum.

Nvdia kontrol panelinden uyumlu düşey senkronizasyon açıp, önceden oluşturulan maksimum kare sayısı'nı 4'e çıkarıp deneyebilirsiniz. Aynı sistem bende de var ve anlık kasma & takılmalar çoğunlukla bunu yapınca düzeldi. Ayrıca arka planda "intelligent standby list cleaner" programını kullanıyorum forumdan bir arkadaş önermişti gerçekten çok yardımı oldu. Ama mavi ekran vs veriyorsa bambaşka problem olabilir.

Başkan işlemci veya ram gerekli voltajı alamadığı için böyle hatalar verebilir işlemci ve ram voltajı ni yükseltip demeyin kendimden örnek vereyim eski bir sistem kullanıyorum islemcim kulladigim sisteme takılabilecek en iyi işlemci iki çekirdekli işlemci de %20 lik bir overclok yapabiliyorken 4 çekirdek li bir işlemci de anakart %15 lik o.c izin veriyor hatta mavi ekran veriyor devamlı voltaj değeri yetiştirmiyor bions üzerinden. Benimki örnek tâbi sen deneme yanılma yapabilirsin

Arkadaşlar bir kez daha Memtest86 yaptım ve 2133 MHZ’e çekmeme rağmen daha testin yarısı bitmeden 160 error verdi. RAM’lerim ölmüş, garanti yolu gözüktü 😄
Ayrıca daha önce hiç almadığım “ram may be vulnerable to high frequency rowhammer bit flips” şeklinde bir de uyarı verdi.

Çok teşekkür ederim ilginiz için. Askere gitmeden yetişirse yeni RAM’ler bilgilendirmek için yazarım buraya.

Arkadaşlar bir kez daha Memtest86 yaptım ve 2133 MHZ’e çekmeme rağmen daha testin yarısı bitmeden 160 error verdi. RAM’lerim ölmüş, garanti yolu gözüktü 😄
Ayrıca daha önce hiç almadığım “ram may be vulnerable to high frequency rowhammer bit flips” şeklinde bir de uyarı verdi.

Çok teşekkür ederim ilginiz için. Askere gitmeden yetişirse yeni RAM’ler bilgilendirmek için yazarım buraya.
Dostum sen garantiye bunları garantiye yollasan da senin sisteminle uyumlu değil. Anakartın “Support RAM List” adlı listesinden anakartının tam performans verip sorun yapmayacağı RAM’ler almalısın. Aynı sorunu benim de arkadaşım yaşıyordu RAM’leri değiştirdi sorun halloldu. Onun sisteminde Ryzen 1600x, b350 anakart, GTX1080 idi. RAM’leri her türlü değiştirmen lazım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı