RTX 2060 R5 3500 Sistemde Micro stuttering

Flarion

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Birkaç ay önce bir bilgisayar toplamıştım. Oyunların çoğunda donma yaşanıyordu ama FPS'te problem gözükmüyordu. Garantiye verdiğimde FPS sorunu olmadığı söylendi. Son birkaç gündür araştırma yapıyorum ve şuna denk geldim Micro stuttering. Anladığım kadarıyla %0.1 FPS değerleriyle alakalıymış ve FPS normal gözükse de oyun donuyormuş. Benim bilgisayarımda da sanırım bu sorun var. Oyun ayarlarının yüksek veya düşük olması fark etmiyor. Donma oluyor. İnternette çözümünü araştırdığımda bulamadım. Yardımcı olur musunuz? Bilgisayarımın sorunu bu mu? Eğer buysa nasıl düzeltebilirim?

Sistemim:
Gigabyte RTX 2060.
AMD Ryzen 5 3500.
Gigabyte B450M S2H.
2x8 3000 MHz XPG RAM
Power Boost X-59 kasa.
PSU kasayla geliyor ve 650W.
XPG M.2 SSD 3500 MB okuma / 2300 MB yazma.
Seagate 1TB HDD.

As SSD ile testleri 2 depolama birimine de yapın değerleri buraya fotoğraf olarak atın. Oyunlarınızı da SSD'ye kurun bende HDD kullanmayın zaten SSD nizin alanı yeterlidir diye umuyorum. Çok az oynadığınız oyunları HDD'ye kurun. Bu arada Windows SSD de mi kurulu?

As SSD ile testleri 2 depolama birimine de yapın değerleri buraya fotoğraf olarak atın. Oyunlarınızı da SSD'ye kurun bende HDD kullanmayın zaten SSD nizin alanı yeterlidir diye umuyorum. Çok az oynadığınız oyunları HDD'ye kurun. Bu arada Windows SSD de mi kurulu?

Dediğiniz gibi yapıyorum zaten Fortnite oynadığım bir oyun değil açıkça söyleyeyim sadece FPS düşmesi diğer oyunlarda 5 dk da bir karşıma çıkıyorsa Fortnite'ta 10 saniyede bir karşıma çıkıyor. Test için indirdim gibi bir şey yani. Ve Windows SSD'de evet. Dediğiniz programı indirip sonuçları atarım birazdan.

Yani dinlediğiniz şarkıya kadar takılıyorsa sistem donuyor anlık sadece oyunda olmuyor belli ki ya işletim sisteminde sorun var ya da depolama birimlerinde. Daha sonra temiz format atın bence.

Bu M.2 SSD'nin testi:
1614196924656.png

HDD'nin testi şu anda yapılıyor ancak çok yavaş olduğundan dolayı onu sonra atacağım.

Bu M.2 SSD'nin testi:
Eki Görüntüle 894807
HDD'nin testi şu anda yapılıyor ancak çok yavaş olduğundan dolayı onu sonra atacağım.

Sadece seq kısmı bitince atsan olur. Okuma yazma da pek bir sorun görülmüyor SSD tarafında. Bence format at kontrol et sorun devam edecek mi temiz bir Windows kur derim.

Şöyle anlatayım bilgisayar bana geldiğinde FreeDOS'tu Windows'u kurup kullandım. Sonrasında garantiye yolladığımda format attılar ve öyle gönderdiler. Bunlardan sonra bende 1 kez format attım. Yani 3 defa Windows baştan kuruldu. Yine de format atmama gerek var mı?

Hocam dediğim gibi benzer sorunu SSD değiştirerek çözmüştüm. Arkadaşlarında SSD varsa al onlarla dene bir yerden başla yani net sorun şu diyebilceğini sanmıyorum kimsenin.

Yeni konular

Geri
Yukarı