RTX 2060 Ryzen5 1600 Oyun Performansı

Cyberpunk

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, RTX 2060 ve Ryzen5 1600AF ile oyunlarda istediğim performansı elde edemiyorum. YouTube’da aynı sistemle yapılan testlerde alınan FPS değerlerine ulaşamıyorum. Sürücülerim güncel internetteki bütün yolları denedim fakat sonuç değişmedi. Bunun sebebi tam olarak ne olabilir?

Sistemim;
GPU; Galax RTX 2060 (1-Click OC)
CPU: Ryzen 5 1600AF(rev2) 3.9GHz OC
RAM: Corsair Vengeance CL16 2400MHz 8 GB X2
Anakart: ASUS Prime B-350M-E
PSU: Corsair Builder VS550 550W 80 Plus
Kasa: Power Boost Elegance VK-G1006B

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun içi ekran kartı kullanımı, işlemci kullanımı gibi değerleri paylaşırsanız daha rahat yardımcı olabiliriz.

RAM'lerinin hızları baya düşük. Ryzen'larda RAM frekansı çok önemli. Hangi oyunlarda istediğin FPS değerlerini veremiyor?

Oyun içi ekran kartı kullanımı, işlemci kullanımı gibi değerleri paylaşırsanız daha rahat yardımcı olabiliriz.
Değerler sürekli değişiyor sabit kalmıyor.
RAM'lerinin hızları baya düşük. Ryzen'larda RAM frekansı çok önemli. Hangi oyunlarda istediğin FPS değerlerini veremiyor?
League of Legends. En çok oynadığım oyun olduğu için düşük fps almam canımı sıkıyor. 250-300 arası fps ile başlıyor fakat oyun ilerledikçe oyun içi savaşlarda 90 fps'e kadar düşüyor. Üstelik en düşük ayarlarda oluyor. Ekran kartı kullanımını arttırmak için ayarları en yükseğe çekince de değişen bir şey olmuyor. Ram hızlarını OC yapıp 2800MHz çıkarttım. 1.3 voltaj verdim. Bir etkisi olur mu?

Dosya Ekleri

• Grand Theft Auto V Screenshot 2020.02.02 - 16.14.38.61.png
    Grand Theft Auto V Screenshot 2020.02.02 - 16.14.38.61.png
    1.017,5 KB · Görüntüleme: 53
  • Gears of War 5 Screenshot 2020.02.02 - 116.18.27.46.png
    Gears of War 5 Screenshot 2020.02.02 - 116.18.27.46.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 44
Ryzen 1600 sonuçta 600 liralık işlemci çok birşey beklememek lazım. RAM'lerin frekansıda düşük. Darboğaz olması normal. Ekran kartı ayarlarından doku filtrelemeyi kaliteye çekebilirsin belki biraz faydası olur. Bunun dışında masrafa girerek soğutucu alıp işlemciye daha iyi OC yapabilirsin. RAM'leri değiştirme imkanın varsa değiştir veya direk işlemcini 3600 ile değiştir darboğaz olayı minimuma düşer. RAM'lere overclock yapman performansa faydası olur ama stabilitesinide test et.

Ryzen 1600 sonuçta 600 liralık işlemci çok birşey beklememek lazım. RAM'lerin frekansıda düşük. Darboğaz olması normal. Ekran kartı ayarlarından doku filtrelemeyi kaliteye çekebilirsin belki biraz faydası olur. Bunun dışında masrafa girerek soğutucu alıp işlemciye daha iyi OC yapabilirsin. RAM'leri değiştirme imkanın varsa değiştir veya direk işlemcini 3600 ile değiştir darboğaz olayı minimuma düşer. RAM'lere overclock yapman performansa faydası olur ama stabilitesinide test et.
Açıkçası ben Ryzen 2600 almayı düşünüyordum fakat internette inceleme videolarında 1600’ün 12nm’lik versiyonu 2600 ile neredeyse aynı sonuçları veriyordu bu yüzden 1600’ü tercih ettim. Yani siz diyorsunuz ki anakart ve ekran kartında sıkıntı yok işlemci ve ramleri değiştirirsem sorun çözülecek öyle mi? Birde stabilite testini hangi programla yapmalıyım?

FPS düştüğü anda ekran kartı kullanımıda düşüyorsa darboğaz oluyor demektir. 3600 alırsan darboğaz olayı neredeyse olmaz. RAM'leri değiştirirsen performans artışı olur ama değiştirmek zorundada değilsin tabiki. RAM'leri Memtest86 programıyla test edebilirsin.

@Y.Burak Şahin Verdiğin bilgiler havada kalıyor. Yaşadığın durum dar boğaz ile alakalı değil dostum. LoL ve CS:GO gibi oyunlar işlemci tabanlı. Ekran kartını neredeyse hiç kullanmıyorlar. Senin gibi Ryzen 5 1600 veya 2600'e sahip kişiler buraya gelip CS:GO veya LoL'de aldıkları düşük FPS'ler yüzünden konu açıyorlar. Bu tarz oyunları oynamak istiyorsan ya İntel tercih edeceksin ya da AMD tarafında Ryzen 5 3600'den aşağısını almayacaksın. Tekli çekirdek performansı önemli. Sana verebileceğim iki tavsiye var sistemin için. RAM'leri mümkünse 3000Mhz'e overclock et. Anakartı değiştir. B450 serisinden bir anakarta geç. İşlemcini değiştirene kadar bu tarz oyunlarda çok bir FPS bekleme. İstediğini alamayabilirsin. Grafik isteyen oyunlarda işlemciden çok ekran kartı devreye girdiği için aldığın ve FPS ve performans tatmin edici olabiliyor. Fakat iş işlemciye sıkıntı olabiliyor :) .

@curiousoftech Darboğaz ile alakalı bir durum bu. İşlemcim R5 2600(4.0) RX 580 ile CS:GO oynadığımda ortalama 200-250 FPS alıyorum ve FPS 200'ün altına neredeyse düşmüyor ama RX 5700XT ekran kartını takınca aynı ayarlarlarda FPS 100'lere kadar düşüyor. Bu durum sence darboğaz değil mi? Anakarta para gömmesine bence gerek yok. Direk Ryzen 3600 alması işi çözecektir.
5700 XT, RTX 2080 gücünde. RTX 2060' la zorlanmasının tek sebebi düşük ram hızları veya dengesiz bios ayarları olabilir. Darboğaz söz konusu değil bence.

@Y.Burak Şahin Ryzen 5 3600 ile B350 bir anakartı nasıl önerebiliyorsun anlamıyorum fakat ortada dar boğaz yok. En azından bu oyun için yok. İşlemcisi performanslı fakat tamamen işlemci tabanlı oyunlarda yetersiz kalıyor. Tek olay bu. Hem işlemci hem ekran kartına ağır yüklenen oyunlarda dar boğaz yapacaktır. Bu oyunda değil.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı