Çözüldü RTX 2060 sistem Cyberpunk 2077 Darboğaz ve takılmalar

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

$ilent

Hectopat
Yer
OverClock Merkezinde
Daha fazla  
Merhabalar, yakın zamanda Cyberpunk 2077'yi Steam üzerinden aldım ve yükledim en son çıkan 1.31 patch ile oynuyorum ve oyunda ciddi anlamda CPU kullanımın özellikle şehir içi NPC'lerin olduğu yerde %80-90 arası (tüm iş parçacıkları dahil) ve sürekli minik droplar giriyor oyunu oynanmaz bir hale getiriyor belli çözüm yöntemleri denedim ama bir şey değişmedi.

Denediğim yöntemler:

- Ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp temiz bir şekilde tekrar kurmak.
- Sistemimdeki bazı bileşenleri extra overclock etmiştim o yaptığım ayarları kapattım ve stock hallerine çevirdim bir de o şekilde oyunu oynamayı denedim.
- Grafik ayarlarını hem Ultra hem de orta ayarlarda deneyerek FPS ve drop durumlarına baktım.
- DLSS açık ve kapalı denedim.
- Steam arayüzün birkaç ayarını kapattım bazı yerlerde önerilen.

Birçok yöntem denedim fakat hala sorunum çözülmedi, sistem stabil daha önce RDR2 gibi veya güncel çıkan Forza serisi oyunları vb. güncel oyunları rahatlıkla oynadım Cyberpunk 2077 büyük oranda düzeldi denmesine rağmen sistemimde ilk kez böyle bir sorun görüyorum. Artıdan benim sistemime benzer özelliği olan kişilerin gameplay videolarını izlediğim zaman onlarda da işlemci kullanımı yükseliyor ama benim gibi drop ve FPS düşmesi yaşamıyorlar veya GPU kullanımları maksimum %80 ne kadar düşüyor bende ise %40'a kadar indiğini gördüm.

Sistemim:

R5 3600 (4.2GHz stabil Overclocked)
RTX 2060 Gaming Z (Stabil overclocked)
8x2 16 GB Kingston HyperX RAM 3200MHz (3600MHz stabil overclocked)
Oyun 500GB M.2 SSD'ye kurulu ve SSD sağlıklı bir sorunu yok.
Güç kaynağı Gigabyte P650B sistemde güç tüketimleri ve değerleri stabil bir sorun yok.

Oyun içinde genelde işlemci kullanımı %70-90 arasında ve tüm iş parçacıkları kullanılıyor ama işlemci fazla zorlanıyor gibi geliyor ekran kartı ise kullanımı sürekli droplar esnasında %97-93'den %40-60'lara kadar düşüyor.

Bilgisi olanlar yardım edebilirse çok sevinirim ortada bir sorun yok gibi duruyor ama ciddi drop ve darboğaz yaşıyorum. @Tolga Samet

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Deneyeceğim teşekkürler.

Ray Tracing, FidelityFX, DLSS vb. bunlardan herhangi birisi açıksa komple kapat saf kas gücüyle orta veya high ayarlarda oyna. Bir de yeni oyun başlat belki save dosyası kafayı kırmıştır ne olur ne olmaz. Hala daha bir çözüm yoksa baştan yükle oyunu.
Diğer oyunlarda sorun yaşamaman sisteminde de sorun yok yoluna gidiyor. Benim işlemci ve ekran kartı dengem seninkine kıyasla daha sıkıntılı bir durumda, ona rağmen CP77'de böyle bir sorun yaşamadım.

Genel bir bakarsak, Bu sorun sadece CP 2077 de oluyor ve Driverlar güncel sorunsuz, donanımlar OC suz stock halde bile aynı sorunu yaşatıyor, GPU VRAM tıkanmıyor, RAM yeterli, oyun grafik ayarları bir değişim sağlamıyor. Driverları sil yükle yapmama rağmende devam ediyor.

Her şeyi denedim gibi çok araştırdımda benim sorunumu yaşayanlar AMD Ryzen işlemciler için gelene Update ile çözüme ulaşmış, ki zaten benim iş parçacıklarımın kullanımındada sorun yok işlemci tüm çekirdeklerini kullanıyor ve 1440p de oynasam bile çok kullanıyor. Asıl sorun ani hareket ve insan kalabalığan girince olduğundan işlemciden çok şüpheleniyorum.

Şimdi oyunu tekrar yüklüyorum temiz bir şekilde bakalım ne olacak.

Genel bir bakarsak, Bu sorun sadece CP 2077 de oluyor ve Driverlar güncel sorunsuz, donanımlar OC suz stock halde bile aynı sorunu yaşatıyor, GPU VRAM tıkanmıyor, RAM yeterli, oyun grafik ayarları bir değişim sağlamıyor. Driverları sil yükle yapmama rağmende devam ediyor.

Her şeyi denedim gibi çok araştırdım da benim sorunumu yaşayanlar AMD Ryzen işlemciler için gelene Update ile çözüme ulaşmış, ki zaten benim iş parçacıklarımın kullanımında da sorun yok işlemci tüm çekirdeklerini kullanıyor ve 1440p de oynasam bile çok kullanıyor. Asıl sorun ani hareket ve insan kalabalığa girince olduğundan işlemciden çok şüpheleniyorum.

Şimdi oyunu tekrar yüklüyorum temiz bir şekilde bakalım ne olacak.

Ryzen sorunu 1.04v yaması ile düzelmişti çok uzun zaman oluyor geçen sene Aralık ayındaydı. Kalabalık bazı yerlerde sıkıntı yaratıyor ama çok nadir bölgeler. Ana binanın önü biraz ağır, Mox'ların barının önünden geçerken bir de şu Jin-Jin sokağının karşısındaki pazar yeri biraz ağır yük vuruyor. Onda da benim 4 çekirdek takılmıyorsa 3600 hiç sorun yapmaz.

Ryzen sorunu 1.04v yaması ile düzelmişti çok uzun zaman oluyor geçen sene aralık ayındaydı. Kalabalık bazı yerlerde sıkıntı yaratıyor ama çok nadir bölgeler. Ana binanın önü biraz ağır, Mox'ların barının önünden geçerken bir de şu Jin-Jin sokağının karşısındaki pazar yeri biraz ağır yük vuruyor. Onda da benim 4 çekirdek takılmıyorsa 3600 hiç sorun yapmaz.

Bende o ana binanın orada sürekli drop oluyor. İşin tuhaf yani sabit durup mouse oynatmaz isem çevremdeki her şey sorunsuz akıo, ne zaman hareket etmeye başlasam droplarda başlıo beni mahvetmeye :D.

Bende o ana binanın orada sürekli drop oluyor. İşin tuhaf yani sabit durup mouse oynatmaz isem çevremdeki her şey sorunsuz akıyor, ne zaman hareket etmeye başlasam droplarda başlıyor beni mahvetmeye :D.

Sen tekrar yüklediğinde denersin bir düzelme var mı diye.

Umarım düzelir :D.

Yükleme sonrası yeni bir oyun kaydı açmama rağmen bir şey değişmedi. DSR ile 1440p yaptığım ayar ile biraz oynadım fena değil gibi ama hala droplar var. Bir hot fix Update ile falan çözülecek sanırım başka çare yok :/.
Güncelleme: Enteresan bir şekilde DLSS tekrar kapatıp test edeyim dedim ve 1080p de bile sorun çıkmadan akıcı oynuyorum. Sorun çözüldü diyebilirim :D.

Son düzenleme:
Umarım düzelir :D.

Yükleme sonrası yeni bir oyun kaydı açmama rağmen bir şey değişmedi. DSR ile 1440p yaptığım ayar ile biraz oynadım fena değil gibi ama hala droplar var. Bir hot fix Update ile falan çözülecek sanırım başka çare yok :/.
Güncelleme: Enteresan bir şekilde DLSS tekrar kapatıp test edeyim dedim ve 1080p de bile sorun çıkmadan akıcı oynuyorum. Sorun çözüldü diyebilirim :D.

İyi o zaman sevindim. RT açılmayacaksa DLSS'e gerek yok. 2060'ın kas gücü yüksek ayarlarda akıcı oyun için yetecektir diye düşnüüyorum.

İyi o zaman sevindim. RT açılmayacaksa DLSS'e gerek yok. 2060'ın kas gücü yüksek ayarlarda akıcı oyun için yetecektir diye düşnüüyorum.

Kesinlikle, yine de yeni teknolojilere alışınca eskideki gibi kas gücünü unutuyorum sanki kasıcakmış gibi :D. 60 FPS sabit ve stabil takılmayı düşünüyorum şu anlık sıkıntı yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı