RTX 2060 sistem için 144 Hz monitör önerisi

fener0166

Hectopat
Daha fazla  
Beyler bende monitör almayı düşünüyorum ekran kartım RTX 2060 bütçem 1000-2000 TL civarı eğer 240Hz bir monitör ise 2500 TL bile ayarlayabilirim ve önerilerinizi bekliyorum.

Benim sormak istediğim şu: Şimdi araştırıp öğrendiğim kadarıyla RTX NVIDIA'ya bağlı onun içinde herhangi bir FPS düşüşünde kırılma olmaması için G-Sync desteği olması lazım.

Bu tam tersi içinde geçerli yani AMD ekran kartları içinde FreeSync desteği olması lazım.

Şimdi benim sistemim dediğim gibi RTX 2060 ben sürekli CS:GO ve Valorant oynuyorum tam anlamıyla monitörden 144Hz almam için G-Sync desteği mi olması lazım? Herhangi FreeSync desteği olan144 HZ monitörde ben 144 Hz alamaz mıyım alırsam da nasıl alırım?

Son düzenleyen: Moderatör:
FreeSync/G-SYNC FPS oyunları için pek önemli bir şey değil. Eğer daha çok hikayeli oyun oynuyorsanız ve FPS'inizin genelde 70-80'de seyrediyorsa FreeSync/G-SYNC destekli monitör tercih edebilirsiniz. Zaten çoğu yeni nesil monitörde G-SYNC açılabiliyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Monitör önerim;

Son düzenleme:
144Hz kablo destekli ise alırsınız.
Bahsettiğiniz teknolojilerin Hz ile hiç alakası yok.

Yırtülma olarak ise evet, V-Sync ile FPS sınırlamadan yırtılmaları önlemenin tek yolu bahsettiğiniz teknolojiler.

Ama DP kablosu ile FreeSync monitörde G-Sync açıkabiliyor artık. Tabii verimli çalışır mı veya %100 çalışır mı, bir garantisi yok.

Riskli yani.

Önerim ise bu;

27 inch isterseniz de;

Yanliz 1080p 27 inch'de piksellesme yapabilir, en az 60-70cm mesafeden bakacaksaniz tercih etmelisiniz.

AOC IPS ike birlikte harika hareket kabiliyeti ve muhtesem renk gamutlari sunarken LG de HDR10, G-Sync ve 400 nit parlaklik sunuyor.

LG de IPS ve hareket kabiliyeti de cok iyi ayrica.

Sistemim 200 FPS verse ben 240 Hz FreeSync monitörde 240 hz alabilecek miyim bir sıkıntı olmaz mı ?
Monitör 240Hz ise alırsınız.

Ama FreeSync yırtılmayı önlemek için oyun esnasında FPS 200 olduğunda Hz'i 200 yapar. 240FPS alırsanız da 240 yapar.
Böylece yırtılma önlenmiş olur.

FPS'iniz ile eşit olur yani. Ama bu sasece oyunlarda FreeSync aktifken olur.

Monitör 240Hz ise alırsınız.

Ama FreeSync yırtılmayı önlemek için oyun esnasında FPS 200 olduğunda Hz'i 200 yapar. 240FPS alırsanız da 240 yapar.
Böylece yırtılma önlenmiş olur.

FPS'iniz ile eşit olur yani. Ama bu sasece oyunlarda FreeSync aktifken olur.

AMD RYZEN 5 3600X 3.80GHZ 35MB AM4 Tray İşlemci
Asus TUF B450M-Plus AM4 DDR4 4400(OC)MHz mATX Anakart
Team T-Force Vulcan TUF Gaming Alliance 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Ram
Asus Dual-RTX2060-O6G-EVO GeForce RTX 2060 6GB GDDR6 192Bit DX12 Gaming Ekran Kartı
Adata SWORDFISH 500GB 1800/1200MB/s NVMe M.2 SSD
Corsair Carbide Spec Delta RGB 550W 80+ Midi-Tower Tempered Glass Gaming Kasa

Böyle bir sistemim var ve monitör almadan önce araştırayım dedim IPS, VA, TN panel, FreeSync ve G-Sync desteği gibi şeyler gördüm ve beynim bulandı açıkçası sadece tek istediğim ucuz 144Hz veya arkadaşın atıığı 240 Hz bana çok ucuz geldi aklım hep ona kayıyor sence hangi marka almalıyım sadece monitörde 144Hz alacaksam 144Hz eğer 240Hz alacaksam 240Hz deneyimini yaşamak istiyorum hiçbir sıkıntısı olmadan yardımcı olursam çok iyi olur çok teşekkür ederim.

aklımda olan 240hz bu

Son düzenleme:
@fener0166 Attığınız monitör TN panel olduğundan berbat renkler sunacaktır attıklarıma göre. Ama akıcılık istiyorsanız da bakılabilir.

Monitörün hakkını verebileceğinizden emin olun derim. Mesela en az 190-200FPS almıyor iseniz şahsen gerek yok bence.

TN = En hızlı panel, en berbat görüntüyü veren panel. Film falan izleyecekseniz uzak durun.

Şahsen pek önermem profesyonel düşünülmediği sürece.

IPS = TN'e nazaran bir tık daha yavaştır aka ondan çok çok daha iyi renk ve görüntü kalitesine sahiptir. İkisini yan yana koyup bakarsanız bir daha asla TN monitör kullanmak istemeyeceksiniz.

VA = İkisinin ortası. IPS'e biraz daha yakın.

Onun avantajı ise siyahları ikisinden de çok daha derin ve koyu göstermesi. IPS'lerden fiyat olarak çok daha uygun olduklarındna oyun icin genelde onlar önerilie.

Yeni konular

Geri
Yukarı