Çözüldü RTX 2060 sistem oyunlar çöküyor ve DirectX hatası veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

pacxwheaa

Decapat
Daha fazla  
RAM
16GB
Ekran kartı
NVIDIA GeForce RTX 2060 6GB
Anakart
Gigabyte B450M S2H
İşlemci
AMD Ryzen 5 3500X 6-Core Processor, 3593 Mhz
Sistemimi 2 gün önce 2. el aldım, sıfırlara bütçem yetmiyordu. İki gündür Red Dead Redemption 2 çözümüne uğraştım, dün akşam olmayacak kanaatine varıp oyunu iade ettim. Sistemim iyi fakat oyunlar çöküyor, DirectX 12 kurmama rağmen DirectX hatası veriyor.

Sistemim;

İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X 6-Core Processor 3.59 GHz.
RAM: 16,0 GB.
Sistem üreticisi: Gigabyte Technology.
Sistem modeli: B450M S2H.
DirectX sürümü: DirectX 12.
Ekran kartı: NVIDIA GeForce RTX 2060.
DAC türü: Integrated ramdac.
Video RAM (VRAM): 5958 MB (6 GB)
Paylaşılan bellek: 8166 MB.

Sistemimi detaylı bir şekilde yazdım.

Oynamaya çalıştığım oyunlar:

Red Dead Redemption 2 ( ERR_GFX_STATE hatası, forumlardan hata çözümlerini denedim fakat hiçbiri işe yaramadı.)
Grand Theft Auto 5 ( yükleme ekranında ERR_GFX_D3D_INIT hatası)
Dying Light 2 (crack denedim, aynı şey korsan oyunda da olacak mı diye, yine oldu.)
Alba - a wildlife adventure (oyun küçük bir oyun olmasına rağmen, oyuna hiç girmiyor, baştaki yükleniyor ekranından sonra donup kalıyor ve çöküyor.)
The Forest ( oyunu açıyorum, ekrana logo geliyor, daha sonra beni masaüstüne atıyor ve Alt+Tab ile ne kadar geri girmeyi denesem de işe yaramıyor)
Roblox (aslında kız kardeşim oynuyor diye indirdim, Roblox'ta bir servere katılmaya çalışmış, ve ekranına "an unexpected error occured and Roblox needs to quit. We're sorry!" hatası çıkıyor, Roblox'un da küçük bir oyun olduğunu bildiğimden dolayı sanırım oyun dışı bir hata oluyor.)
Garry's Mod (Bu oyun çok eski bir oyun olduğu için herhangi bir sıkıntı yaşamadım.)
FiveM ("Recursive error: DirectX encountered an uncoverable error: DXGI_ERROR_DEVICE_REMOVED - GPU aygıt örneği askıya alınmış. Uygun eylemi belirlemek için GetDeviceRemovedReason komutunu kullanın" adlı hatayı alıyorum.)

Bir çözüm bulalım, kurtulayım şu olaydan.

Son düzenleme:
Çözüm
Kart sıkıntılı.

Tanıdığım bir bilgisayarcı var, onun elinde ekran kartı varmış, ona götüreceğim kasayı, onun ekran kartını takıp oyunlara girmeyi deneyeceğiz, olursa bizim ekran kartı tamir edilebilir mi diye soracağım, tamir edilebilirse, tamir etmeyi biliyor mu diye soracağım, biliyorsa tamir ettireceğim, bilmiyorsa Lesgo'da ekran kartı tamir eden bir adam gördüm 350TL demiş onunla konuşacağım.

Tanıdığım bir bilgisayarcı var, onun elinde ekran kartı varmış, ona götüreceğim kasayı, onun ekran kartını takıp oyunlara girmeyi deneyeceğiz, olursa bizim ekran kartı tamir edilebilir mi diye soracağım, tamir edilebilirse, tamir etmeyi biliyor mu diye soracağım, biliyorsa tamir ettireceğim, bilmiyorsa Lesgo'da ekran kartı tamir eden bir adam gördüm 350TL demiş onunla konuşacağım.

Gelişmeleri paylaşırım buradan.

Konu kapanabilir, ekran kartının termal pedleri erimiş, eriyince VRAM'lerin altına kaçıp oksitlenme yapmış yani ekran kartı artık kullanılamaz halde, yeni ekran kartı alacağım.
Denemekte fayda var.

Ya dün akşam BIOS güncelledim, BIOS güncelleme sonrası kendi kendine birkaç tane sürücüler falan yükledi, daha sonra GTA 5 indirip denedim, grafikleri normal ayarlarda 0 kasma ile oynayabiliyorum, sıkıntı olmuyor ama benim takıldığım kısım, eski bilgisayarımda 1050 2 GB ekran kartı vardı, Very high ayarlarda 70-80 FPS ile oynuyordum, şu an grafikleri yükseğe alır almaz aynı hatayı veriyor.

Ya dün akşam BIOS güncelledim, BIOS güncelleme sonrası kendi kendine birkaç tane sürücüler falan yükledi, daha sonra GTA 5 indirip denedim, grafikleri normal ayarlarda 0 kasma ile oynayabiliyorum, sıkıntı olmuyor ama benim takıldığım kısım, eski bilgisayarımda 1050 2 GB ekran kartı vardı, Very high ayarlarda 70-80 FPS ile oynuyordum, şu an grafikleri yükseğe alır almaz aynı hatayı veriyor.
Güç kaynağınız nedir?

Kart sıkıntılı.

Konu kapanabilir, ekran kartının termal pedleri erimiş, eriyince VRAM'lerin altına kaçıp oksitlenme yapmış yani ekran kartı artık kullanılamaz halde, yeni ekran kartı alacağım.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı