RTX 2060 sistemde donma ve mavi ekran hataları

alazbegen

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16 XPG D10-D30
Merhaba. Geçtiğimiz ay bir oyuna Türkçe yama indirirken trojan bulaştı daha sonra mavi ekran vermeye, donmaya başladı. Çözümü bilgisayarı format atmakla bulduğumu düşündüm fakat hiçbir şekilde sorun ortadan kalkmadı. Tüm disklerimi temizleyip daha sonra tekrardan temiz kurulumla Windows 11'e geçiş yaptım, hiçbir sorun düzelmediği gibi sanki bilgisayarı kullanırken özellikle yapıyor gibi gelmeye başladı. Oyun oynarken veya YouTube'da video izlerken kendi kendine donup yeniden başlatmak zorunda kalıyorum ya da mavi ekran verip yükleme ekranında donuyor bu yüzden minidump dosyası dahi oluşmuyor. Sorunlarım bunlarla da kalmakla bitmeyip dün gece bilgisayar durduk yere kendini yeniden başlattı daha birkaç dakika önce de video izlerken ekran dondu klavye ve fareye giden güç kesildi bilgisayarı tekrardan zorla yeniden başlatmak durumunda kaldım.
Çözüm olarak denediklerim;
-BIOS güncelledim.
-Ekran kartı işlemci güncellendi hatta donanımda sıkıntı var mı diye OCCT ile stres test yaptım.
-RAM'ler için Memtest yaptım sorun çıkmadı.
-Her mavi ekran sorununda gördüğüm saçma scannow yaptım tertemiz çıktı.
-Sorun HDD ve SSD içinde olabilir mi diye sentinel programını indirdim fakat 15 yıllık HDD bile %100 sağlıkta gözüktü onu çıkardım sorun devam ediyor.
Bilgisayar özellikleri;
-16 GB RAM 8x2 D30-D10 XPG.
-RTX 2060 6 GB ekran kartı.
-AMD Ryzen 5 3600 6-Core Processor.

Dediğim gibi hocam sorun kartta, muhtemelen size tamir görüp geçici çalışan kartı satmışlar.
İşin garibi aldığım eleman faturasında adresinden TCsine kadar gözüküyordu başarısız bir dolandırıcılık örneği. Teşekkürler yardımın için.

Hocam merhaba birkaç güncelleme ile gelmek istedim. Hemen vazgeçmek yerine NVIDIA'nın sürücüsünü silip Windows 11 için yeni sürücü indirdim. Daha sonra 35 dakika boyunca stres teste soktum ekran kartını hiçbir şekilde donma olmadı. Daha sonra oyuna girdiğimde mavi ekran verdi ve kapandı iyi yanı minidump dosyası oluşturuldu. Gelen her mavi ekranın farklı olduğunu söylemek istiyorum bir de daha öncesi ama şu son gelende direkt minidump dosyası oluşturdu.

Son düzenleme:
İşin garibi aldığım eleman faturasında adresinden tcsine kadar gözüküyordu başarısız bir dolandırıcılık örneği. Teşekkürler yardımın için.

Hocam merhaba birkaç güncelleme ile gelmek istedim. Hemen vazgeçmek yerine NVIDIA'nın sürücüsünü silip Windows 11 için yeni sürücü indirdim. Daha sonra 35 dakika boyunca stres teste soktum ekran kartını hiçbir şekilde donma olmadı. Daha sonra oyuna girdiğimde mavi ekran verdi ve kapandı iyi yanı minidump dosyası oluşturuldu. Gelen her mavi ekranın farklı olduğunu söylemek istiyorum bir de daha öncesi ama şu son gelende direkt minidump dosyası oluşturdu.

Paylaşabilirseniz ilgilenebilirler.

Ben mavi ekran konusunda bilgili değilim fakat hatalı çıkan 2 dosya da Windows ile alakalı dosya olduğu için format sonrası düzeleceğini umdum.
@EgeN7

Ya bende de aynı durum var ha düzelir ha düzeldi diye diye 3 format attım zaten gelen mavi ekranların hepsi farklı oluyor şu ana kadar olan ve benim çekebildiklerim şunlar;
-SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED.
-DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (KS.SYS)
-Kmode exception not HANDLED(DXGMMS2.SYS)
-IRQL not less or EQUAL(NTOSKRNL.EXE)
-MEMORY_MANAGEMENT
Her aldığım mavi ekran kodu bu internette araştırdıklarıma göre hiçbirinde doğru düzgün bir şey yazmıyor birebir bakıp anlayan olur illaki.

Windows'la alakalı gözüküyor hocamın da dediği gibi, anlayamadım gerçekten. Anakartınız neydi bu arada hocam?

Gigabyte B450M S2H.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ya bende de aynı durum var ha düzelir ha düzeldi diye diye 3 format attım zaten gelen mavi ekranların hepsi farklı oluyor şu ana kadar olan ve benim çekebildiklerim şunlar;
-SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED.
-DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (KS.SYS)
-Kmode exception not HANDLED(DXGMMS2.SYS)
-IRQL not less or EQUAL(NTOSKRNL.EXE)
-MEMORY_MANAGEMENT
Her aldığım mavi ekran kodu bu internette araştırdıklarıma göre hiçbirinde doğru düzgün bir şey yazmıyor birebir bakıp anlayan olur illaki.

Gigabyte B450M S2H.

Sıkıntı kartta kesin gibi gözüküyor ama RAM'de olması da yüksek ihtimal, RAM'ler 8x2 ise tek tek dener misiniz?

Sıkıntı kartta kesin gibi gözüküyor ama RAM'de olması da yüksek ihtimal, RAM'ler 8x2 ise tek tek dener misiniz?

Tek tek deneyip kartı stres testine soktuğumda 5-10 dakika arayla dondu daha sonra NVIDIA için Windows 11 güncellemesi kurdum 35 dakika stres test yaptım 2 RAM ile hiçbir sorun gözükmedi. Windows 11 kurarken Pro kurmuştum acaba sıkıntı bunda da olabilir mi düşük de olsa? Yoksa tek RAM ile geri format atacağım.

Geri
Yukarı