RTX 2060 sistemde FPS düşmesi

gothyami

Femtopat
Daha fazla  
Dostlar öncelikle selam. yaklaşık yarım yıldır bu sorunla savaşıyorum fakat hiçbir sonuç alamadım. eski bilgisayarımdaki tüm parçaların yerine Pcu'ya kadar yeni parçalar aldım fakat sorunum hala devam ediyor.
Sorun şu ki mesela LoL'ü baz alacak olursak FPS sabitlememe rağmen sadece 1-2 FPS düşüyor ve saniyelik FPS droplara sebep oluyor mesela FPS 72ye sabit 71 oluyor bazen 69 oluyor ve droplanıyor sabitlemesem oyun 500+ FPS veriyor fakat bu hiçbir işe yaramıyor çünkü yine aynı sorun oluyor ve takılmaya devam ediyor. FreeSync kapatmayı da denedim bir yararı olmadı bir ayarı mı bozdum ne yaptım hiç bilmiyorum. Defalarca format attım yazılımsal bir problem de değil diğer oyunlarda hiç böyle yapmıyor Warzone, Cold War, Sekiro vb cayır cayır oynatıyor fakat iş Valorant, LoL, CS:GO, Fortnite gibi oyunlara gelince aşırı takılıyor.

Sistem özellikleri:
RTX 2060.
ASUS B550M-E
R5 5600.
16 GB 3000MHz.
120GB SSD.
1TB HDD.
Artık bu sorundan gerçekten gına geldi bir bilginiz varsa yardımcı olabilirseniz sevinirim umarım sorunumu anlatabilmişimdir çünkü tam nasıl anlatılır bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunların HDD'ye kurulu diye tahmin ediyorum çünkü SSD'in 120GB en düşün boyutlu oyununu yerin varsa SSD'ye kurup dener misin sorunun çözülecek mi çünkü HDD SSD'ye nazaran okuma yazma hızı bir hayli düşük olduğu için (HDD'nin sağlığına göre değişir) bu gibi takılmalar yaşaman normal geçen gün bende aynı sorunla karşılaştım oyunu HDD'den SSD'ye atınca sorunum çözüldü.

onu sadece lolde deneme şansım oldu fakat yine aynı sonuçları aldım
Oyunların HDD'ye kurulu diye tahmin ediyorum çünkü SSD'in 120GB en düşün boyutlu oyununu yerin varsa SSD'ye kurup dener misin sorunun çözülecek mi çünkü HDD SSD'ye nazaran okuma yazma hızı bir hayli düşük olduğu için (HDD'nin sağlığına göre değişir) bu gibi takılmalar yaşaman normal geçen gün bende aynı sorunla karşılaştım oyunu HDD'den SSD'ye atınca sorunum çözüldü.
onu sadece lolde deneme şansım oldu kapasite düşük olduğu için fakat sonuç yine aynı

Dostlar öncelikle selam. Yaklaşık yarım yıldır bu sorunla savaşıyorum fakat hiçbir sonuç alamadım. Eski bilgisayarımdaki tüm parçaların yerine Pcu'ya kadar yeni parçalar aldım fakat sorunum hala devam ediyor.
Sorun şu ki mesela LoL'ü baz alacak olursak FPS sabitlememe rağmen sadece 1-2 FPS düşüyor ve saniyelik FPS droplara sebep oluyor mesela FPS 72ye sabit 71 oluyor bazen 69 oluyor ve droplanıyor sabitlemesem oyun 500+ FPS veriyor fakat bu hiçbir işe yaramıyor çünkü yine aynı sorun oluyor ve takılmaya devam ediyor. FreeSync kapatmayı da denedim bir yararı olmadı bir ayarı mı bozdum ne yaptım hiç bilmiyorum. Defalarca format attım yazılımsal bir problem de değil diğer oyunlarda hiç böyle yapmıyor Warzone, Cold War, Sekiro vb cayır cayır oynatıyor fakat iş Valorant, LoL, CS:GO, Fortnite gibi oyunlara gelince aşırı takılıyor.

Sistem özellikleri:
RTX 2060.
ASUS B550M-E
R5 5600.
16 GB 3000MHz.
120GB SSD.
1TB HDD.
Artık bu sorundan gerçekten gına geldi bir bilginiz varsa yardımcı olabilirseniz sevinirim umarım sorunumu anlatabilmişimdir çünkü tam nasıl anlatılır bilmiyorum.

Sıcaklık değerleriniz nedir?

Sıcaklık değerleriniz nedir?
sıcaklık değerlerimde hiçbir sorun yok bilgisayarın tüm parçaları yeni ve stabil onunla alakalı değil

Güç ayarlarından yüksek performansa alıp girer misin oyuna bir de Görev Yöneticisi'nden işlemcinin frekans hızını kontrol eder misin?
denedim sonuç aynı frekans hızı da işlemcimle eşdeğer orantıda

LoL üzerinden gidelim LoL oyunun ayarlarından FPS'i serbest bırakıp V-Sync kapatır mısın sonra NVIDIA Denetim Masası'ndan LoL'ün FPS oranını 144'e sabitleyip düşey senkranizasyonu kapatır mısın?

Geri
Yukarı