Çözüldü RTX 2060 sistemde PSU değişimi sonrası ekran gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Edip Akar

Kilopat
Daha fazla  
Selam dostlar. Birkaç aydır çözmeyr çalıştığım sorun var. Hala çözemedim ve artık sabrım tükendi kasayı camdan dışarı atacağım.

Sistemimde Ryzen 3600 işlemci RTX2060 ekran kartı ve B450M ASRock anakartım bulunmaktaydı. 5 ay önce falan 3060 Ti satın aldım ve Ryzen 3600 işlemci ile sorunsuz kullandım. Birkaç hafta sonra da işlemci yükseltmeye karar verdim ve Ryzen 5600 aldım ve sisteme taktım. Sistem sorunsuz masaüstüne açılıyor fakat oyuna girip yük altına girince sistem kendini kapatıyordu. Bu sistemde 600wattlık High Power 80Plus Gold PSU kullanıyordum ve 5 yılını tamamlamak üzereydi. Biraz araştırma sonrası PSU'dan kaynaklı olarak sisteme güç yetiştiremediği için kapanma olduğunu düşündüm ve iki gün önce de Corsair 850W 80Plus Platinium satın aldım ve sisteme taktım. Taktıktan sonra kasayı açıyorum fanlar ışıklar falan çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. Ekran kartını çıkartıp denedim RAM'leri flan yerini değiştirdim ama sonuç değişmedi. Tekrardan eski PSU'yu takınca sistem açılıyor ama sıfır PSU takınca sadece ışıklar yaniyor fakat ekran gelmiyor. Yardimci olabilecek var mı?

Çözüm
Yeni PSU ile eksik bir bağlantı yapıyor olabilirsiniz.

Asıl sorununuza gelirsek, anakart B450M HDV R4 ise, o anakartta sorun var 5000 serisi ile düzgün çalışmıyor.
Bir terslik görünmüyor, PSU'yu sıfır mı aldınız?
Sizin mesajınız üzerine bende anakart sorununu bi araştırdım sizin dediğiniz gibi. Herkes bu anakartı değiştirince kapanma sorunundan kurtulmuş açıkçası. Sanırsam benim de bi anakart almam gerekiyor. Sistemim için bi anakart öneriniz olabilir mi acaba ?

R5 5600
Inno3d 3060Ti
8x2 16GB 2666Mhz Ram

Sizin mesajınız üzerine bende anakart sorununu bir araştırdım sizin dediğiniz gibi. Herkes bu anakartı değiştirince kapanma sorunundan kurtulmuş açıkçası. Sanırsam benim de bir anakart almam gerekiyor. Sistemim için bir anakart öneriniz olabilir mi acaba?

R5 5600
INNO3D 3060 Ti
8x2 16 GB 2666MHz RAM

Bu anakart sorunlu o net, uygun B550 anakartlar var.

Sorunum çözüldü.
Bütün problem B450 model ASRock anakarttan dolayı kaynaklanıyormuş.
Dün @Marix adlı arkadaşın tavsiyesi üzerine B550 model ASUS bir anakarta geçiş yaptım.
Hem yeni aldığım Corsair 850Watt +Platinium PSU sorunsuz çalıştı hem de bilgisayarımda kapanma sorunu çözüldü.
Anlaşılan şu ki B450 Model anakartlar Ryzen 5000 serisi destekliyor denmesine rağmen sorunlar çıkartıyor.

Bu anakart sorunlu o net, uygun B550 anakartlar var.

Yeni anakartla beraber sistemi direkt çalıştırdım. Format atmam gerektiğini biliyorum ama kaybetmek istemediğim çok fazla dosyam var. Windows üzerinden format atsam sıkıntı yaşatır mı bana?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunum çözüldü.
Bütün problem B450 model ASRock anakarttan dolayı kaynaklanıyormuş.
Dün @Marix adlı arkadaşın tavsiyesi üzerine B550 model ASUS bir anakarta geçiş yaptım.
Hem yeni aldığım Corsair 850Watt +Platinium PSU sorunsuz çalıştı hem de bilgisayarımda kapanma sorunu çözüldü.
Anlaşılan şu ki B450 Model anakartlar Ryzen 5000 serisi destekliyor denmesine rağmen sorunlar çıkartıyor.

Yeni anakartla beraber sistemi direkt çalıştırdım. Format atmam gerektiğini biliyorum ama kaybetmek istemediğim çok fazla dosyam var. Windows üzerinden format atsam sıkıntı yaşatır mı bana?

Sorun sadece sizdeki modelde var, diğer B450'lerde sorun yok.

Bilgilerinizi bir şekilde yedekleyin, temiz kurulum yapın, anakart chipseti değiştiği için stabil çalışmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı