RTX 2060 sistemde takılmalar

Stokeley

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Sin City
Arkadaşlar sistemimle oyunlarda çeşit çeşit FPS drop ve FPS düşüşleri, gündelik kullanımda ise işlem yavaşlığı ve birtakım sorunlar yaşıyorum. Virüs taraması, format atmak, driver güncellemesi çoğu şeyi denedim ama nafile. Donanımdan artık bir parçanın sorunlu olduğunu düşünüyorum. Teknik servise yollayabilirim fakat üniversiteye hazırlandığım için zaman kaybı yaşarım biraz. Böyle kötü geçen günlerde tek bir eğlencem var o da baltalanmış durumda. İllallah ettim.

1-Bu zamana kadar sürekli yaşanan bir sorun, 1-2 günde 1 defa böyle 1 saniyeliğine ses görüntü ne varsa takılıyor. Müzik dinliyorsam ses takılarak geliyor mouse imleci yavaşlıyor.

2-Oynadığım oyunlarda FPS düşüşleri ekran görüntülerinde ve video linklerindeki gibi, kimi oyunda FPS drop, kimi oyunda FPS düşüşü. RDR2'yi Minecraft'tan daha rahat oynuyorum böyle bir şey var mı?

Rise of the Tomb Raider FPS Drop
Screenshot_14.png
Screenshot_15.png

Rise of the Tomb Raider FPS Düşüşü Video Youtube'dan baktım R5 2600 + RTX 2060 ile 80-120 FPS alıyorlar ultra ayarlarda. Ben oyunun ilk safhalarında alıyordum sonra belli bir yere geçtikten sonra 40-70 olmaya başladı. Bu da savaş esnasından bir video kaydı

Minecraft
Minecraft'ta aldığım performans ayrı bir şaşırtıcı zaten Videoda anlaşılıyor mu bilmiyorum ama oynarken hiç akıcı hissettirmiyor.

Hitman
Hitman'de de test edeyim dedim. Bu oyunda da FPS droplar oldu. Genel aldığım performansta bu videoda var. Görüldüğü üzere FPS düşüşleri oluyor.
hdrop.pnghitman drop.png

Dead By Daylight
Dead By Daylight'ta keza FPS drop ve FPS düşüşleri oluyor, bu videoda tam yakalayamadım ama FPS drop var.

Batman Arkham City
Oyun içi FPS dropları kaydettiğim video.
Screenshot_9.png

Minecraft SSD'de diğer tüm oyunlar HDD'de kurulu.

SSD Testleri:
okuma.pngquick.pngScreenshot_9.png

Diğer bileşenleri sistemi ilk aldığım aylar test etmiştim herhangi bir göze çarpan durum olmamıştı. Bu zamana kadar sistemde herhangi bir kapanma, mavi ekran vs. gibi hatalar olmadı.

Temiz kurulumdan sonra şuan sistemimde 8 oyun yüklü neredeyse sadece 1'ini (o da Rocket League) tamamen akıcı halde oynayabiliyorum. Dead Cells'te bile 75 FPS'ten 72'ye oynamalar oluyor yer yer. Onda pek sık olmadığı için göz ardı edilebilir ama o 3 FPS'lik oynamayı bile hissettiriyor oynarken çok ufak bir drop olsa da.

Sistemim
Biostar B450MH 3200MHz (OC) DDR4 AM4 mATX
R5 3500X 3.6GHz
Inno3D GeForce RTX 2060 Twin x2
Crucial Ballistix 16GB (2X8) 3000MHz DDR4 CL15
Netac N535S 480 GB 560/520 MBs
Seagate Barracuda 1 TB 7200RPM
GameGaraj 650Watt 80+ Bronz
LG 27MP59G-P 27" 1ms 75 Hz

Hocam Minecraft'ta aldığın FPS falan normal. Onun dışında bir problem varsa monitör ya da bağlandığın kablodan olabilir.

Diğer oyunlar için drop olayına gelirsek, günümüzde HDD yetersiz kalıyor. Oyunda her kaplama yüklenmesinde falan HDD'ye yüklüyse drop yersiniz.

Hocam Minecraft'ta aldığın FPS falan normal. Onun dışında bir problem varsa monitör ya da bağlandığın kablodan olabilir.

Diğer oyunlar için drop olayına gelirsek, günümüzde HDD yetersiz kalıyor. Oyunda her kaplama yüklenmesinde falan HDD'ye yüklüyse drop yersiniz.
Minecraft SSD'ye yüklü de hocam ben Minecraft'ta aldığım FPS değerin normalliğinden bahsetmiyorum oyun hiç akıcı hissetmiyor yani onu şimdi sizi benim bilgisayarın başına oturtmadan anlatabilmek zor ama RDR 2 75 FPS sabitte oynadım Minecraft'ta, hangisi daha akıcı geldi derseniz RDR2 daha akıcıydı.

Özellikle abimin bilgisayarından oynadıktan sonra anladım, onda daha seri ve hızlı oynarken benim sistemle daha böyle ağır hissettiriyor oyun kendini.

FPS Drop önerinize gelince Hitman'i birde SSD'ye yükleyip deneyeceğim önerinizi, yapılan CrystalDisMark ve diğer testlere göre SSD'm sağlıklı gözüküyor.

@Elandeer 1-1 buçuk saat Hitman oynadım SSD'ye yükleyip FPS Drop olmadı şimdilik ama GPU ve CPU kullanımı gözüme çarptı, genelde böyleydi 1 saat boyunca:
Screenshot_17.pngScreenshot_18.png
Sıkıntı var mı? Ekran kartının %90-%100 kullanıldığı yerlerde oldu ama çoğunluklu CPU kullanımı daha fazlaydı. Ultra ayarlarda oynadım.

Son düzenleme:
Minecraft SSD'ye yüklü de hocam ben Minecraft'ta aldığım FPS değerin normalliğinden bahsetmiyorum oyun hiç akıcı hissetmiyor yani onu şimdi sizi benim bilgisayarın başına oturtmadan anlatabilmek zor ama RDR 2 75 FPS sabitte oynadım Minecraft'ta, hangisi daha akıcı geldi derseniz RDR2 daha akıcıydı.

Özellikle abimin bilgisayarından oynadıktan sonra anladım, onda daha seri ve hızlı oynarken benim sistemle daha böyle ağır hissettiriyor oyun kendini.

FPS Drop önerinize gelince Hitman'i birde SSD'ye yükleyip deneyeceğim önerinizi, yapılan CrystalDisMark ve diğer testlere göre SSD'm sağlıklı gözüküyor.

@Elandeer 1-1 buçuk saat Hitman oynadım SSD'ye yükleyip FPS Drop olmadı şimdilik ama GPU ve CPU kullanımı gözüme çarptı, genelde böyleydi 1 saat boyunca:
Eki Görüntüle 1227250Eki Görüntüle 1227251
Sıkıntı var mı? Ekran kartının %90-%100 kullanıldığı yerlerde oldu ama çoğunluklu CPU kullanımı daha fazlaydı. Ultra ayarlarda oynadım.
RTX 2060 güçlü bir kart hocam. Hitman 3 oynamadım ama grafik olarak çok güçlü gelmedi gözüme. %100 veya 99 kullanım için RDR2 veya Cyberpunk gibi oyunlarda deneyiniz. O oyunlarda GPU %100 kullanılır muhtemelen.

CPU kullanımı ise muhtemelen 6 çekirdek olmasından kaynaklanıyor. 6/6'dır o. 6/12 olmadığı için. Ama güçlü bir işlemcidir sorun yaşamazsınız.

Artı -1 Eksi
RTX 2060 güçlü bir kart hocam. Hitman 3 oynamadım ama grafik olarak çok güçlü gelmedi gözüme. %100 veya 99 kullanım için RDR2 veya Cyberpunk gibi oyunlarda deneyiniz. O oyunlarda GPU %100 kullanılır muhtemelen.

CPU kullanımı ise muhtemelen 6 çekirdek olmasından kaynaklanıyor. 6/6'dır o. 6/12 olmadığı için. Ama güçlü bir işlemcidir sorun yaşamazsınız.
@Elandeer Hocam RDR2 yüklü değil sistemde yüklüyorum zaman alacak biraz. O sırada Mafia 1 oynarken bir iki dakikalık video çektim size zahmet kontrol edebilirseniz. Kayıt esnasında çok feci bir drop oldu bir de.

Screenshot_2.png

Videodaki kullanımlar normal mi işlemci çok fazla kullanılıyor gibime geldi benim?

Bir bak bakalım.
Hocam bu arada çevremde kimseden kablo bulamadım ya deneyemedim o yüzden. Kablo mu kaynaklı ondan da emin değilim açıkçası ama kablo fark eder mi bu raddede FPS drop vs. ?

@Elandeer Hocam RDR2 yüklü değil sistemde yüklüyorum zaman alacak biraz. O sırada Mafia 1 oynarken bir iki dakikalık video çektim size zahmet kontrol edebilirseniz. Kayıt esnasında çok feci bir drop oldu bir de.

Eki Görüntüle 1231596

Videodaki kullanımlar normal mi işlemci çok fazla kullanılıyor gibime geldi benim?

Hocam bu arada çevremde kimseden kablo bulamadım ya deneyemedim o yüzden. Kablo mu kaynaklı ondan da emin değilim açıkçası ama kablo fark eder mi bu raddede FPS drop vs. ?
Hocam o videodaki drop işlemci yüzünden oluyor. İşlemci neden yetersiz geliyor bilmiyorum ama olması gerektiğinden daha düşük çalışıyor. Belki oyunun optimizasyonundan olabilir diyeceğim ama tam emin değilim. Denetim masası güç planlarından yüksek performansı seçtiniz mi? Ryzen Master indirip teste sokmanızı tavsiye ederim.

Hocam o videodaki drop işlemci yüzünden oluyor. İşlemci neden yetersiz geliyor bilmiyorum ama olması gerektiğinden daha düşük çalışıyor.
3600 MHz çalışıyor hocam zamanında CPB kapatmıştım. 4100 MHz çalışıyordu zamanında 80 derecelere kadar ısınıyor diye kapatmıştım onla alakası var mı?

Denetim masası güç planlarından yüksek performansı seçtiniz mi?
AMD Ryzen Balanced seçili hocam.

Ryzen Master indirip teste sokmanızı tavsiye ederim.
Tabii yapabilirim fakat bu ara fazla stres testi yaptım bir zararı olmasın? OCCT power test ve 2 adet FurMark yapmıştım yakın zamanda. OCCT testinin sonuçları yeterliyse atabilirim değerleri. Ayriyeten yapmam gerekiyorsa Ryzen Master yüklü ama nasıl test yapılıyor bilmiyorum.

Yani bazı 3500X kullanan arkadaşlar işlemci kaynaklı bu tarz sıkıntılar çektiğini söylüyor. 6 çekirdek yetersiz kalıyor R5 2600'e geçseniz bile rahatlar, aradaki farkı anlarsınız diyor ama her ne kadar doğru bilemem. Keşke ilk başta alırken 3600 seçseydim işlemciyi.

3600 MHz çalışıyor hocam zamanında CPB kapatmıştım. 4100 MHz çalışıyordu zamanında 80 derecelere kadar ısınıyor diye kapatmıştım onla alakası var mı?

AMD Ryzen Balanced seçili hocam.

Tabii yapabilirim fakat bu ara fazla stres testi yaptım bir zararı olmasın? OCCT power test ve 2 adet FurMark yapmıştım yakın zamanda. OCCT testinin sonuçları yeterliyse atabilirim değerleri. Ayriyeten yapmam gerekiyorsa Ryzen Master yüklü ama nasıl test yapılıyor bilmiyorum.

Yani bazı 3500X kullanan arkadaşlar işlemci kaynaklı bu tarz sıkıntılar çektiğini söylüyor. 6 çekirdek yetersiz kalıyor R5 2600'e geçseniz bile rahatlar, aradaki farkı anlarsınız diyor ama her ne kadar doğru bilemem. Keşke ilk başta alırken 3600 seçseydim işlemciyi.
Yok hocam aynı işlemci bende de var. 5700 XT ile kullanmıştım zamanında hiçbir sorun olmadan. Balanced değil yüksek performansa alın hocam onu. Eğer CPB açtığınızda ısınıyorsa yeni bir soğutucu gerekir hocam. Ama performans almak için başka yolu yok.

Balanced değil yüksek performansa alın hocam onu.
Aldım bakalım.

Eğer CPB açtığınızda ısınıyorsa yeni bir soğutucu gerekir hocam. Ama performans almak için başka yolu yok.
Düşündüm açıkçası yeni bir SSD ve soğutucu almayı elimdeki ürünleri bir satabilsem para geçmiyor elime. Ekonomimizin hali de malum zaten. Eğer sorunun sebebi bunlara dayanıyorsa yine iyi şükrederim. İşlemci, ekran kartı, güç kaynağı gibi diğer bileşenlere kadar uzarsa başım ağrıyacak biraz.

Yeni konular

Geri
Yukarı