RTX 2060 ve i5 9600k Sistem Toplama

8800 lira verebilecek durumum var diyebilirim. Benim videoyla falan işim yok. Ama belki overclock durumu olabilir ilerde. Şimdi durum şu fiyat farkı 800 lira fps farkı 5-10 arasında. Tercih edilmeli mi bilemedim

Sadece standart oyun bazlı ve Full HD olucaksa 9400F al.

Arada performans açısından fazla fark yok. Overclock olmadan bile rahatlıkla 1080P oyunları akıcı şekilde oynayabilir. 2K ve 4K çözünürlükte ekran kartına yük biner. Benim bildiğim çözünürlük ne kadar çok artarsa işlemci kullanımı da o kadar çok azalır.

Dediğin doğru ama daha çok darboğaz yaşatan durumlar için geçerli. İşlemci iyiyse ekran kartına binen yükü kendinede bölüyor. Üst çözünürlükte farkı görebileceğin bir noktaya taşıyor. Öyle olsaydı aynı ekran kartı her işlemciyle üst çözünürlükte aynı performansı vermesi gerekirdi.

Sadece standart oyun bazlı ve Full HD olucaksa 9400F al.

Dediğin doğru ama daha çok darboğaz yaşatan durumlar için geçerli. İşlemci iyiyse ekran kartına binen yükü kendinede bölüyor. Üst çözünürlükte farkı görebileceğin bir noktaya taşıyor. Öyle olsaydı aynı ekran kartı her işlemciyle üst çözünürlükte aynı performansı vermesi gerekirdi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim sistem de 9600k, msi rtx 2060 ventus xs, 16 gb ram, 750 watt fsp hydro g power, msi b360 gaming pro carbon anakart, corsair h45 120 mm sıvı soğutma.
Oynadığım oyunlar Bf1, Bf5, Rainbow Six Siege, Pubg ve nadiren de olsa Apex Legends. Oyunlarda darboğaz yapmıyor.
Freesync monitörde Gsync sorunsuz olarak kullanıyorum. Monitörüm ViewSonic XG 2401.
Bir uyarı:
Ram seçerken anakartın sitesine gir. Destek kısmında uyumlu ram(bellek, memory) listesi vardır. Şiddetle tavsiyem o listedeki kodu olan RAM'i almandır. Alışveriş sitelerinde Ram modelinin sonunda o kodlar yazıyor. Ne olur ne olmaz, yeni bir sistem kurarken bellek uyumsuzluk ihtimali olmaz böylece. Ben listeye bakmadan aldım kullanıyom bişey olmaz şeklindeki önerileri yanlış buluyorum bu konuda. Özellikle yüksek FPS ve olabildiğince stabil FPS almak istiyosan sisteminden bu hususa da dikkat et.
Sonra technopat'ta konu açarsın aynı ekran kartlı sistemlerden neden daha düşük FPS alıyorum diye.
9600k 6 çekirdekli bir işlemci. Tek çekirdek aktifken 4.6 GHZ'de, tüm çekirdekler yükte iken 4.3 GHZ'de çalışıyor. Bf5'te 1920x1080 çözünürlükte ultrada rahat besliyor 4.3 GHZ ile. Eğer rtx 2070 veya 2080 kullansaydın bu oyun için overclock lazım olabilirdi. Bu sisteminde hiç gerek yok overclocka. Sadece işlemciye değil anakarta da yük bindiriyorsun çünkü. Anakart stabilitesi sistem kararlılığını etkiliyor çünkü.
Bf5'te grafik ayarlarında Future Frame Rendering'i açınca işlemci kullanımı %100'lere çıkıyor. Korkma bu özellik ile bilgisayardaki hiçbir programın kullanmadığı anda tüm işlemci yükünü ekran kartına yardıma yönlendiriyor ve çok iyi fps arttırıyor.

Benim sistem de 9600k, msi rtx 2060 ventus xs, 16 gb ram, 750 watt fsp hydro g power, msi b360 gaming pro carbon anakart, corsair h45 120 mm sıvı soğutma.
Oynadığım oyunlar Bf1, Bf5, Rainbow Six Siege, Pubg ve nadiren de olsa Apex Legends. Oyunlarda darboğaz yapmıyor.
Freesync monitörde Gsync sorunsuz olarak kullanıyorum. Monitörüm ViewSonic XG 2401.
Bir uyarı:
Ram seçerken anakartın sitesine gir. Destek kısmında uyumlu ram(bellek, memory) listesi vardır. Şiddetle tavsiyem o listedeki kodu olan RAM'i almandır. Alışveriş sitelerinde Ram modelinin sonunda o kodlar yazıyor. Ne olur ne olmaz, yeni bir sistem kurarken bellek uyumsuzluk ihtimali olmaz böylece. Ben listeye bakmadan aldım kullanıyom bişey olmaz şeklindeki önerileri yanlış buluyorum bu konuda. Özellikle yüksek FPS ve olabildiğince stabil FPS almak istiyosan sisteminden bu hususa da dikkat et.
Sonra technopat'ta konu açarsın aynı ekran kartlı sistemlerden neden daha düşük FPS alıyorum diye.
9600k 6 çekirdekli bir işlemci. Tek çekirdek aktifken 4.6 GHZ'de, tüm çekirdekler yükte iken 4.3 GHZ'de çalışıyor. Bf5'te 1920x1080 çözünürlükte ultrada rahat besliyor 4.3 GHZ ile. Eğer rtx 2070 veya 2080 kullansaydın bu oyun için overclock lazım olabilirdi. Bu sisteminde hiç gerek yok overclocka. Sadece işlemciye değil anakarta da yük bindiriyorsun çünkü. Anakart stabilitesi sistem kararlılığını etkiliyor çünkü.
Bf5'te grafik ayarlarında Future Frame Rendering'i açınca işlemci kullanımı %100'lere çıkıyor. Korkma bu özellik ile bilgisayardaki hiçbir programın kullanmadığı anda tüm işlemci yükünü ekran kartına yardıma yönlendiriyor ve çok iyi fps arttırıyor.

Baktım ama bulamadım dediğiniz uyumlu ram kısmını. Ayrıca b360m geçsem nasıl olur bu sistemde ?
Sıkıntı olur mu ?

Active Cores (GHz)Base Frequency1246
Core i5-9600K3.74.64.54.44.3
Core i5-9400/F2.94.14.04.03.9
Core i5-84002.84.03.93.93.8
İşlemci yüküne göre çalışma frekansları
Buradan bakabilirsin

Palit Dual modellerini başarısız eski serilerinde öyleydi 1080 DUAL modeli vardı buna benziyor soğutması kötüydü. Bunda belki çözmüştür bilemem ama illa teknobiyotik'ten almak zorunda mısınız?
Şu an baktım oyun testlerine fazla ısınmıyor gözüküyor.

Yo teknobiyotik şart değil ama her şeyi bir yerden alsam benim için daha iyi olacak. Siz neden istemiyorsunuz teknobiyotik ?
Ben de baktım da ısınma problemi fazla yok gibi o yüzden buna karta geçtim.
Active Cores (GHz)Base Frequency1246
Core i5-9600K3.74.64.54.44.3
Core i5-9400/F2.94.14.04.03.9
Core i5-84002.84.03.93.93.8
İşlemci yüküne göre çalışma frekansları
Buradan bakabilirsin

Çok teşekkür ederim.

Hocam o monitörü almanızı önermem, yabancı bir kanaldan incelemesini izlemiştim ve adam baya laf etti. Araştırıp almanızı öneririm, bende alıcakken vazgeçmiştim.

Yo teknobiyotik şart değil ama her şeyi bir yerden alsam benim için daha iyi olacak. Siz neden istemiyorsunuz teknobiyotik ?
Ben de baktım da ısınma problemi fazla yok gibi o yüzden buna karta geçtim.

Çok teşekkür ederim.
En ucuz nerede varsa oradan alınır o yüzden önermeme gibi durum yok. Teknobiyotikte arıza iade gibi durumlarda kargoyu siz ödüyorsunuz onu da belirtelim kocaman kasa için yüklü kargo parası ödemek saçmalık.
Sıvı soğutucu alacaksanız bence 24 yada 28 santimetre olandan alın SATA SSD alıp.

Son düzenleme:
Baktım ama bulamadım dediğiniz uyumlu ram kısmını. Ayrıca b360m geçsem nasıl olur bu sistemde ?
Sıkıntı olur mu ?
i5 9400f için ise bir sorun teşkil etmez. Performans farkı fazla yok. Overlock yapılmış videoları da sizlere önceki mesajlarımda sundum. Ayrıca son attığım video da 2K performansını da attım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı