RTX 2060 vs RX 5600XT

Çok saçma bir şey kardeşim. Karta o kadar para vericem, sonrada siyah ekranla falan mı uğraşıcam ne saçma iş tabikide RTX.
Aynı şekilde düşünüyorum hocam. Niye böyle bir şeyle uğraşmak isteyeyim ki. Bir arkadaş fiyatını hak etmiyor ve RX 5600XT alırım fiyatını o daha çok hak ediyor tarzı bir şey demiş sanırım. Arada 400 TL falan fark olacak. Bence 1-2 FPS az verse bile böyle saçma sapan şeylerle uğraşmamak için RTX 2060 daha mantıklı. RTX 2060 Super'e ya da RTX 2070'e param yok zaten toplayacağım sistemi her yerden kıstım. 6300 TL civarlarında tutuyor RTX 2060 ve AMD Ryzen 5 3600 ikilisi olan bir sistem. Kısacası RTX 2060 Super ve RTX 2070 kesinlikle alamam bu bütçede.

Aynı şekilde düşünüyorum hocam. Niye böyle bir şeyle uğraşmak isteyeyim ki. Bir arkadaş fiyatını hak etmiyor ve RX 5600XT alırım fiyatını o daha çok hak ediyor tarzı bir şey demiş sanırım. Arada 400 TL falan fark olacak. Bence 1-2 FPS az verse bile böyle saçma sapan şeylerle uğraşmamak için RTX 2060 daha mantıklı. RTX 2060 Super'e ya da RTX 2070'e param yok zaten toplayacağım sistemi her yerden kıstım. 6300 TL civarlarında tutuyor RTX 2060 ve AMD Ryzen 5 3600 ikilisi olan bir sistem. Kısacası RTX 2060 Super ve RTX 2070 kesinlikle alamam bu bütçede.

Bir de şöyle düşün RTX 2060'ın alabileceğin en ucuz fiyatına RX 5600XT tarafından MSI Gaming X gibi üst düzey Premium bir model alabiliyorken neden Palit RTX 2060 almak isteyesin ki siyah ekran sorunu vs. sonuna kadar endişenizde haklısınız fakat WHQL Driver kullandıktan sonra sıkıntı yaşamıyorsunuz. Karar sizin sonuçta daha fazla verip kalitesiz bir kart almak yerine aynı parayı verip kaliteli malzeme ve soğutmaya sahip Premium bir kart almak daha akıllı bir tercih. Gözünüzde büyütücek kadar bir sorun değil hem de alt tarafı Driver silip yüklüyeceksiniz sorunla karşılaşınca :D. 20.4.2 sürücüsü şuan son derece stabil çalışıyor

Ayrıca bütçenizi kısmanız hiç iyi bir şey değil sisteminiz için madem bütçeniz yetmiyor ekran kartına bu kadar yatırım yapmak yerine diğer bileşenleri de aynı seviyede kaliteli şeyler alarak denge kurarsanız uzun ömürlü olması açısından sizin yararınıza olur. Tek bir parçaya tüm parayı verip diğer bileşenleri kalitesiz şeyler almak kötü bir tercih bana göre.

Bir de şöyle düşün RTX 2060'ın alabileceğin en ucuz fiyatına RX 5600XT tarafından MSI Gaming X gibi üst düzey Premium bir model alabiliyorken neden Palit RTX 2060 almak isteyesin ki siyah ekran sorunu vs. sonuna kadar endişenizde haklısınız fakat WHQL Driver kullandıktan sonra sıkıntı yaşamıyorsunuz. Karar sizin sonuçta daha fazla verip kalitesiz bir kart almak yerine aynı parayı verip kaliteli malzeme ve soğutmaya sahip Premium bir kart almak daha akıllı bir tercih. Gözünüzde büyütücek kadar bir sorun değil hem de alt tarafı Driver silip yüklüyeceksiniz sorunla karşılaşınca :D. 20.4.2 sürücüsü şuan son derece stabil çalışıyor
Dediklerinizde siz de haklısınız. Ben ilk defa bir AMD ekran kartı kullanacağım ondan dolayı biraz endişeliyim, onun da payı var. Ve aynı zamanda Nvidia'nın ekran kartı programına alışığım diğer programa alışmak uzun sürer mi? Bir de ben Nvidia'yı telefonlardaki Apple gibi görüyorum (Apple derken Apple bir örnek yani premium bir marka demeye çalıştım) nedense RTX denince bir mutlu oluyorum, değişik bir ruh haline kapılıyorum.

Bundan birkaç hafta önce sorsanız gözüm kapalı RX 5600 XT derdim ama şu aralar yine sürücü durumuna bağlı sorunlarla doldu forum. Yanaşmamak lazım 😅 Bütçe bilmediğim için 2500-3000 TL bandında RTX 2060 daha stabil bir performans sağlar. Kısa vade de Ampere 3060 gelmeyeceğine göre ve gelse bile tuzlu olacağını da düşündüğüm takdirde ya RTX 2060 ya RTX 2060 Super en mantık seçimlerdir. Tabi ASUS TUF(Eski seri), Phoenix gibi kötü soğutmaya sahip modeller olmasın.

Bundan birkaç hafta önce sorsanız gözüm kapalı RX 5600 XT derdim ama şu aralar yine sürücü durumuna bağlı sorunlarla doldu forum. Yanaşmamak lazım 😅 bütçe bilmediğim için 2500-3000 TL bandında RTX 2060 daha stabil bir performans sağlar. Kısa vade de ampere 3060 gelmeyeceğine göre ve gelse bile tuzlu olacağını da düşündüğüm takdirde ya RTX 2060'ya RTX 2060 Super en mantık seçimlerdir. Tabi ASUS TUF(eski seri), Phoenix gibi kötü soğutmaya sahip modeller olmasın.

Geriye model bırakmadın dostum zaten Gigabyte Galax Palit falan kaldı onlarında soğutmaları kötü zaten :D.

Ayrıca bütçenizi kısmanız hiç iyi bir şey değil sisteminiz için madem bütçeniz yetmiyor ekran kartına bu kadar yatırım yapmak yerine diğer bileşenleri de aynı seviyede kaliteli şeyler alarak denge kurarsanız uzun ömürlü olması açısından sizin yararınıza olur. Tek bir parçaya tüm parayı verip diğer bileşenleri kalitesiz şeyler almak kötü bir tercih bana göre.
Diğer bileşenler de çok kalitesiz olmayacak zaten sistemi şöyle yazabilirim.

Ekran kartı: RX 5600XT veya RTX 2060
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600
Anakart: Gigabyte B450M S2H
RAM: Hyperx Fury 3200 MHz CL16 2x8
Kasa+PSU: Corsair Spec Delta RGB 650W 80+
SSD: Samsung 860 Evo ya da Kington Hyperx Fury 250 GB
HDD: Seagate Barracuda 1TB
Monitör: Evdeki eski monitörü kullanmayı deneyeceğim onunla 1-2 yıl idare edip 144hz bir monitör almayı düşünüyorum.
Bundan birkaç hafta önce sorsanız gözüm kapalı RX 5600 XT derdim ama şu aralar yine sürücü durumuna bağlı sorunlarla doldu forum. Yanaşmamak lazım 😅 Bütçe bilmediğim için 2500-3000 TL bandında RTX 2060 daha stabil bir performans sağlar. Kısa vade de Ampere 3060 gelmeyeceğine göre ve gelse bile tuzlu olacağını da düşündüğüm takdirde ya RTX 2060 ya RTX 2060 Super en mantık seçimlerdir. Tabi ASUS TUF(Eski seri), Phoenix gibi kötü soğutmaya sahip modeller olmasın.
Bütçem eski monitörüm çalışırsa 7000 TL sadece kasa. Eski monitör çalışmazsa monitör+kasa 7000 TL.

Geriye model bırakmadın dostum zaten Gigabyte Galax Palit falan kaldı onlarında soğutmaları kötü zaten :D.

Galax ve Palit gayet standart soğutma sağlayan markalar. Diğer taraftan ASUS'un eski TUF modelinde ısı borusu diye bir şey yoktu. Yetmeyip Phoenix'e de aynısı yapmışlardı. Hatta hızlarını alamayıp GTX 1660 Ti için Dual adlı bir kart çıkarmışlardı. Rezalet ötesiydi. O yüzden uyarı yapmak gerek.

Diğer bileşenler de çok kalitesiz olmayacak zaten sistemi şöyle yazabilirim.

Ekran kartı: RX 5600XT veya RTX 2060.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600.
Anakart: Gigabyte B450M S2H.
RAM: HyperX Fury 3200 MHz CL16 2x8.
Kasa+PSU: Corsair Spec Delta RGB 650W 80+
SSD: Samsung 860 Evo ya da kington HyperX Fury 250 GB.
HDD: Seagate Barracuda 1TB.
Monitör: Evdeki eski monitörü kullanmayı deneyeceğim onunla 1-2 yıl idare edip 144Hz bir monitör almayı düşünüyorum.

Anakartın çok giriş seviyesi kalmış bence ileride güncellemek istersen sıkıntı çekebilirsin. Bence iki kartı da alsanız pişman olmazsınız ama ben kaliteden yanayım her zaman aynı parada bir taraftan Palit alıyorken diğer tarafta da MSI'ın en üst kartlarını sunduğu Gaming X almak var arada uçurum var bana göre kafanızda soru işaretleri kalacaksa RTX 2060 alın hiçbir türlü pişman olmayacaksınız bana göre son karar sizin.
Galax ve Palit gayet standart soğutma sağlayan markalar. Diğer taraftan ASUS'un eski TUF modelinde ısı borusu diye bir şey yoktu. Yetmeyip Phoenix'e de aynısı yapmışlardı. Hatta hızlarını alamayıp GTX 1660 Ti için Dual adlı bir kart çıkarmışlardı. Rezalet ötesiydi. O yüzden uyarı yapmak gerek.

Galax ve Palit kartlarında arka plaka bile kullanmıyor soğutmaları uzun vade de pek sağlıklı olmayacaktır. Gün içinde uzun saatler yük altında oyun oynanırsa uzun ömürlü olacağını sanmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı