RTX 2060S sistemde 400 FPS alırken kasma hissiyatı

Kadircan Kolip

Hectopat
RAM
Gskill ripjaws 3200mhz 8x2
SSD veya HDD modeli
Kingston A2000 M2
Ekran kartı
Nvidia RTX 2060 Super 8GB 256 Bit
Anakart
GİGABYTE B450M S2H
İşlemci
Ryzen 5 5600
Merhaba arkadaşlar.
Uzun zamandır yaşadığım bir durum var bütün oyunlar da hiçbir türlü akıcı hissiyat alamıyorum. Bundan önce 3500X kullanıyordum onda da bu sorun vardı şu an 5600 kullanıyorum hala bu sorun devam ediyor. Herhangi bir sıcaklık sorunum da bulunmuyor monitörüm 144Hz ve ayarlarında da 144 olarak uyarlı FPS değerlerim Valorant ve CS:GO gibi oyunlar da 400 üzerinde.

Son düzenleyen: Moderatör:
400FPS'de artık işlemci darboğaz yapıyordur, sürekli yaptığı içinde bu şekilde kasma gibi hissedersin. Stabil, akıcı oyun için darboğaz yapmayacağı maksimum FPS'ye ayarlaman lazım. O da oyunda yerine göre, ne yaptığına göre değişir.

Video çekip atma şansınız var mı?

Eve geçtiğim zaman hemen çekeyim.

G-SYNC açık mı? NVIDIA denetim masasında ayarlarla oynama yaptın mı daha önce?

Açık ve kapalı denedim durum aynı sadece NVIDIA Denetim Masası'ndan Hertz kısmını değiştirdim.

400FPS'de artık işlemci darboğaz yapıyordur, sürekli yaptığı içinde bu şekilde kasma gibi hissedersin. Stabil, akıcı oyun için darboğaz yapmayacağı maksimum FPS'ye ayarlaman lazım. O da oyunda yerine göre, ne yaptığına göre değişir.

BF ve onun gibi oyunlarda böyle hocam darboğaz var mı diye baktığım da GPU 80 CPU 50 seviyelerinde oynuyordu.

144 fps sabitle derim. Montörün de 144hz zaten fazlasına gerek yok. Arkadaşın dediği gibi dar boğaz yapıyor olabilir sisteme 🙂

Benzer bir durumla karşılaşmıştım, tüm ayarları defaulta çekip fps'i de oyun içinden sabitlediğimde sorun çözülmüştü. Deneyebilirsin.

Geri
Yukarı