RTX 2060S yerine RTX 3060 almak mantıklı mı?

• Konuyu başlatan Forly
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 18
  • Görüntüleme 2B

Forly

Hectopat
Öncelikle herkese selam.
Konu başlığında da belirttiğim gibi.
Madenciliğe başlayacak bir tanıdığım RTX 3060'ın çok elektrik harcadığını bu yüzden daha düşük bir kart baktığını söyledi.
Bende elimdeki RTX 2060 Super'i verip üzerine biraz para verip takas edebileceğimizi söyledim.
Kendisi 3000 TL dedi, ben 2500 TL teklif ettim ve o şekilde anlaştık.
Ben kendi kartımı 14-15 ay önce almıştım.
Garantisi bitmek üzere ama 3060 henüz 1 aylık.
Fakat şöyle bir problem var 3060 olan kart Gigabyte Eagle serisi ve bu seride soğutma problemlerinin olduğu söyleniyor.
Kartı bilgisayarıma taktım ve oyunlarda test ettim 70 derecenin üzerine çıktığını hiç görmedim ama fan %85,%90 da çalışıyor.
(Kendi kartım 75,76 dereceyi görüyordu ama fanlar %60'ın üzerine çıkmıyordu)
Ve bir de Valorant, CS:GO gibi rekabetçi oyunlarda ilginç bir şekilde 3060 ile daha az FPS alıyorum.
Single Player oyunlarda ise 3060 daha fazla FPS veriyor.
Ne yapmamı önerirsiniz arkadaşlar?

Eğer ki sıcaklık değerlerine çok takılmıyor isen 80 dereceye kadar bir sorun yok uzun kullanımdada yani manuel bir fan ayarı yapar isen fanları daha az döndürebilirsin, CS:GO'da öyle tuhaf bir durum vardı sanırım hatırlıyorum belki ileride driverlar ile çözülebilir bence 2500 TL bir fiyat farkı ile sıfır gibi bir kart almak mantıklı gibi.

Rekabetçi oyunlarda işlemci gücü öne çıkar. Yalnız adam seni ayaküstü dolandırmış. 2060 Super'in ikinci el piyasası 13-14K civarı geziyor, 3060 da aynı şekilde. Tanıdık ayağına soymuş seni.

Son düzenleme:
1. olarak tanıdığın elektrikten dolayı değil 3000 serisi ekran kartlarında LHR olduğu için sana kartı kakalamış 2060S mining için daha güçlü.
2. olarak niye üstüne para verdin kartlar aynı neredeyse? 5-10 FPS için 2500₺ vermen saçmalık hiç mi bakmadın? Senin üstüne para alman gerekiyordu.
3. olarak seride genel olarak soğutma problemi varsa yapabileceğin bir şey yok ekran kartı için ama daha iyi hava akışı sağlayan kasa ve içine bolca fan eklemeyi ve GPU'nun termal macununu yenilemeyi deneyebilirsin.

Fiyatların o kadar yaklaştığına dikkat etmemişim :O.

2060 Super çok güzel kazım yapan bir kart değeri oradan geliyor. Onu geçtim oyun performansı zaten 3060'dan gözle görülür derecede geri değil. Elinde RTX 3060 olacak ve birisinden 2060 Super'ini ve 2500 TL'sini alacaksın, bildiğin soygun.

Yeni konular

Geri
Yukarı