RTX 2070 düşük GPU kullanımı

Cahit Gergin

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, 2 haftadan beri kafayı yemek üzereyim yardımlarınızı bekliyorum :(
oynadığım bütün oyunlarda GPU kullanımı %60'larda bazen %50 bazen %40 bile oluyor eskiden böyle bir sorun yoktu.

Örneğin aşağıda yüklemiş olduğum görsel'de BF5'te ekran kartımı %57 kullanıyor ayarların hepsi Ultra'da eskiden 115-120'lerde geziyordu aynı haritada, ancak bu kullanım düştükten sonra 75-80'lere geriledi.

2 Gün önce çözüm olur diye format attım, geçtiğimiz 6 ay öncesine kadarki bütün NVIDIA Game Ready Driver'ları da kurup denedim (DDU ile temizleyip kurulum yaptım) ancak hiçbir sonuca varamadım.

Sistem:
MSI RTX2070 GAMING Z.
i5 9600K.
16 GB 3200MHz RAM.
Z390-E anakart.
970 Evo SSD.
850W 80+ Corsair PSU.

Dosya Ekleri

• Battlefield V Screenshot 2020.09.28 - 02.49.13.05.png
    Battlefield V Screenshot 2020.09.28 - 02.49.13.05.png
    1 MB · Görüntüleme: 136
Son düzenleyen: Moderatör:
bir darboğaz var ama 2070 i beslemesi lazım 9600K nın
biostan hiç bir ayarla filan uğraştınmı ? uğraştıysan bi biosu sıfırla bence .
windowstan pil ayarlarında tassaruf modunda filansa en iyi performansa al .

Zotac RTX 2070 ve 9600K işlemcim ile Bf5, COD ve R6 Siege oynuyorum. BF5'te 144 FPS civarı almak için ayar kıstım ama geçtiğimiz günlerde bende de oyunlarda FPS'em düştü. Oyunun exe dosyasına sağ tıklayıp özelliklerden uyumluluk sekmesinde yönetici olarak çalıştırı ve windows tam ekran iyileştirmeleri devre dışı bırakı seçin. Nvidia denetim masasında 3d ayarlar varsayılan olsun. Oyunu DX11 modunda oynuyorum Dx12'de takılmalar oluyor. Windows update ayarlarında gelişmişte teslim iyileştirmeyi kapatın. Antivirüsün oyun modu vs. varsa açın. İnternet tarayıcı, discord gibi programların ayarında donanım hızlandırmasını kapatın. Ne olur ne olmaz diye Gforce Experience'taki önemli anları kaydeti ve diğer video kayıt özelliklerini kapatın.
Bunları aşama aşama uygulayıp her değişiklikten sonra test ederseniz sebep olan faktörü yakalayabilirsiniz.
Eknolarak Windows store ve Chromun arka planda çalışma seçeneklerini de kapatın.

Ekran kartı sürücüsünü güncel mi değil mi kontrol et.Ama bence sorun yenilerde yüklediğin bir uygulamanın(Mesela Clean master)GPU kullanımından yemesi.Eğer öyle bir uygulama varsa kaldır onu.Eğer hiçbir şey yapamazsan bu konuyla ilgili elindeki işlemci overclock işlemcisi kaliteli bir sıvı soğutma alıp overclock yapabilirsin.Daha önce bu komboyu kullanan çok insan gördüm hiçbir darboğaz yaşamadılar.

Ekran kartı sürücüsünü güncel mi değil mi kontrol et.Ama bence sorun yenilerde yüklediğin bir uygulamanın(Mesela Clean master)GPU kullanımından yemesi.Eğer öyle bir uygulama varsa kaldır onu.Eğer hiçbir şey yapamazsan bu konuyla ilgili elindeki işlemci overclock işlemcisi kaliteli bir sıvı soğutma alıp overclock yapabilirsin.Daha önce bu komboyu kullanan çok insan gördüm hiçbir darboğaz yaşamadılar.
Aynı işlemci ve aynı çipsetli ekran kartı var bende. Aynı oyunda darboğaz filan olmuyor. Ayar kısınca Bf5'te 130-150 FPS rahat alınıyor.

[ÇÖZÜLDÜ] Değerli Technopat ailesi tüm yardımlarınız için, zamanınızı ayırıp yazdığınız için hepinize minnettarım,
Sorunu ASUS sitesinden güncel BIOS sürümünü yükleyip, BIOS'u sıfırladıktan sonra işlemciyi manuel olarak 4.7GHz'e çıkartarak çözdüm artık her oyunda GPU kullanımı 90'larda, yazan yazmayan hepiniz adamsınız.

Dosya Ekleri

• Battlefield V Screenshot 2020.09.28 - 18.28.48.54.png
    Battlefield V Screenshot 2020.09.28 - 18.28.48.54.png
    1 MB · Görüntüleme: 100
Son düzenleme:

Geri
Yukarı