RTX 2070 ile i5 9400F darboğazı monitör ile düzeltilebilir mi?

Mempire614

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ekran Kartı: MSI GeForce RTX 2070 Gaming 8G
işlemci : i7 9700k
Anakart: MSI B365 PRO-VH
RAM: 16 GB 2666 MHz
Monitör: ASUS MG248QR Gaming monitör (1080p)
Merhaba, başlıkta da belirttiğim gibi darboğaz problemim var monitörüm 1080P (ASUS MG248QR Gaming monitör) onun yerine para biriktirip 2K monitör almak mı mantıklı yoksa işlemcimi mi değiştirmeliyim? Sitemi alalı 1 yıl oldu yani daha yeni fakat bazı oyunlarda özellikle yeni nesillerde çok darboğaz oluyor örneğin AC: Odyssey oynarken kırsal alanda oyun akıyor ama şehir merkezine binalarla dolu alanlara girince FPS yerlere düşüyor ve acayip rahatsız ediyor. Sistem kötü olsa bir şey demeyeceğim fakat sistemi böyle oyunları Ultra'da oynamak için aldım zaten.

Sistemim:
Ekran kartı: MSI GeForce RTX 2070 Gaming 8G.
İşlemci: i5 9400F.
Anakart: MSI B365M PRO-VH.
RAM: 16 GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
FPS’in düştüğü zamanlar Afterburner ile kullanım değerlerini takip ettiniz mi? Bu sırada işlemci kullanımı %100’de kalıyor ve ekran kartı kullanımı düşüyorsa o zaman darboğaz diyebiliriz. Şehirde FPS’in düşmesi normal bir durum ama önce bir takip edin. AC Odyssey oynamadım ama en yüksek ayarlarda normal bir durum olabilir.

2K'da darboğaz yapmaz.
Peki sizce 2k monitör mü almalıyım yoksa i5 9600k mı
FPS’in düştüğü zamanlar Afterburner ile kullanım değerlerini takip ettiniz mi? Bu sırada işlemci kullanımı %100’de kalıyor ve ekran kartı kullanımı düşüyorsa o zaman darboğaz diyebiliriz. Şehirde FPS’in düşmesi normal bir durum ama önce bir takip edin. AC Odyssey oynamadım ama en yüksek ayarlarda normal bir durum olabilir.
Evet CPU %100 iken GPU en fazla %96 oluyor

O ekran kartını; Odyssey gibi işlemci katili bir oyunun şehirsel mekanlarında, en azından 4.8-5 GHz OC'lu bir i5-9600K veya i7-8700 ancak besler. Sizin elinizde de OC'a müsait olmayan bir anakart olduğu için ikinci elde uyguna bulabiliyorsanız i7-8700'e bakın derim. 1080p'de 2070 Super de besliyor o canavar.

İkinci bir alternatif olarak DSR'i aktif hale getirip sanal çözünürlüğü 1440p'ye alıp öyle oynayın, bu şekilde ciddi bir darboğaz olacağını düşünmüyorum.

Geri
Yukarı