RTX 2070 sistemde donma ve kilitlenme

Nuker_58

Hectopat
Oyundan çıkıp masaüstüne gelince bilgisayar 10-15 sn sonra kilitlenme sorunun yaşıyorum masaüstünde ekran donup kalıyor PC kapanma olmuyor.
Oyunlarda donma vs olmuyor genel olarak masaüstü ekranına gelince oluyor günde en az bir kere bu sorunla karşılaşıyorum.
Bilgisayar hiçbir şekilde tepki vermiyor donma olduğu zaman reset tuşu basıyorum ama resetlemiyor bilgisayarın gücünü keserek kapatabiliyorum tekrar açmak için BIOS pilini söküp takmam gerekiyor.

Arkadaşımdan test için MSI RTX 2070 Super Gaming X Trio ekran kartını alıp taktım. Bu ekran karta sorun yaşamadım donma olmuyor.

Sorun ekran kartında mı? Yoksa ekran kartını olumsuz yönde etkiliyen yazılımsal veya donanımsal bir durum mu var.

Açıkçası bu konularda fazla bilgili değilim yardımcı olur musunuz? Yorumlarınızı, önerilerinizi, fikirleriniz bekliyorum teşekkürler...

Bilgisayar özellikleri;

Anakart:
MPG Z390 Gaming Pro Carbon AC.

İşlemci:
Intel Core i9 9900K.

Ekran kartı:
MSI GeForce RTX 3080 Ti Suprim X

Bellek:
G.Skill Trident Z Neo RGB 32 GB (2x16 GB) DDR4 3600 MHz CL16-19-19-39 F4-3600C16D-32gtznc

SSD:
Samsung 500GB 970 EVO Plus NVMe M.2 SSD.

PSU:
Seasonic Prime 1000W 80+ Gold tam modüler güç kaynağı (sea-SSR-1000gd)

Not:
Anakart BIOS'un eski versiyonu ve güncel versiyonunu denedim.

Sistemde RAM'leri 3600 MHz yapmak için XMP açmak dışında hiçbir OC yok.

Korsan Windows değil. Driverların hepsi güncel.

Mavi ekran hatası almıyorum.

OCCT yazılımıyla test yaptım sorun yaşamadım.

Windows 10 ve 11 test ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şöyle fikir vereyim akıl vermem bana yetmiyor çünkü ikinci bir monitör tak Görev Yöneticisi'ni izleme fırsatın olur donma anında DDU ile driverı silip tekrar kurmayı dene son olarak MSI Afterburner gibi üçüncü parti yazılımları kapatarak dene bu söylediklerimin nedeni Windows 11 çıktı çıkalı NVIDIA ve Windows sürücülerinin kafası çok karışık.

Geri
Yukarı