RTX 3080 düşük kazım performansı

PCPAT4444

Hectopat
Merhabalar, RTX 3080 sistemimde mining yapıyorum. Hiveos veya Windows üzerinden ayrıca denememe rağmen miningi başlattıkdan hemen sonra 102 mh değer almama rağmen daha sonra kazım performansım 80 - 90 mhlara düşüyor, bununla birlikte ekran kartımın güç tüketim değeride 210 VA'ta kadar düşüyor. Değerlerim düştükten sonra overclock ayarlarındaki tüm kombinasyonları denememe rağmen değerlerim tekrar yükselmiyor. Yalnızca bilgisayarı aç kapat yapınca mh değerim tekrar yükselip alçalıyor. Sorunun ekran kartının güç tüketiminde olduğunu düşünüyorum ne yaparsam yapayım ekran kartım sistemin ilk açıldığı an dışında 210 - 220 vat değerini geçmiyor.

Güç kaynağım: Corsair CV650.

Ekran kartı: Gigabyte Aorus RTX 3080.

İşlemci: Ryzen 5 5600X.

Anakart: ASUS Prime B550 PLUS.

+1200 ve +1000 denedim daha demin fanlar tamamen açıkken 20 saniye içerisinde 100 derecenin üzerine çıktı sıcaklık. Bu sıcaklığın kaç derecelerde olması gerekli ?
Sanırım yeterince bilgiye sahip değilsiniz, Hiveos kullandığınızı söylediğinizde diğer ayarları söylememiştim size. Zaten biliyorsunuzdur diye. Sanırım söylemeliyim.
Core Voltage: 0
Powe Limit: 70
Core clock: -200
Memory Clock: 1200
Fan hızını 60 70 civarında tutabilirsiniz.

Bu arada söylemem gerek, 3080 gibi bir kartla bu kadar cesur ve kafanıza göre hareket etmeniz gerçekten ürpertici :)

Yeni başladım, öğrenmeye çalışıyorum.
Şu an test ettim.
Core Voltage: 0
Power Limit: 65
Memory Clock: 1000
Fan hızı: 100
5 adet kasa fanı + yan kapak açık
1dk içerisinde 104 dereceye ulaştı daha sonra 90 mhs ye geriledi.
Soğuk bir alana götürüp ölçülü bir overclock la düzeleceğini düşünüyorum.
Memory sıcaklığı kaç dereceye kadar normal sayılır, kaç derecede karta zarar verir?
Bir de Memory sıcaklığının bu kadar çıkmasının sebebi karttan kaynaklı bir sorun olabilir mi?

Yeni başladım, öğrenmeye çalışıyorum.
Şu an test ettim.
Core voltage: 0
Power limit: 65.
Memory clock: 1000.
Fan hızı: 100.
5 adet kasa fanı + yan kapak açık.
1dk içerisinde 104 dereceye ulaştı daha sonra 90 mhs ye geriledi.
Soğuk bir alana götürüp ölçülü bir overclock la düzeleceğini düşünüyorum.
Memory sıcaklığı kaç dereceye kadar normal sayılır, kaç derecede karta zarar verir?
Bir de Memory sıcaklığının bu kadar çıkmasının sebebi karttan kaynaklı bir sorun olabilir mi?

Hocam problemin cözümünü buldunuz mu?

konuyu hortlatıyorum. bu konuda çok tecrubelendim artık araştıran arkadaşlara bilgi olsun. her 3080 aynı mhs vermez. markadan markaya farklılık gösterir. bende 2 adet 3080 gaming x trio var ve hiveos üzerinden ilk başladıgımda bi tanesi 87 digeri 89 alıyordu. her türlü ayarı yapmama ragemn hic 100 leri göremedim. daha sonra araştırdım ve kartlara windows üzerinden bios attım. yanı gaming x trio nun içine suprim x biosunu attım. bunu neden yaptım çünkü memory hız farkı var ve x triolar fabrika çıkışı watt sınırlamasıyla geliyor. daha sonra windows ta 100 mhs leri gördüm ve aynı zamanda thermal padlerinide değiştirdim. benimde 106 larda geziyordu memory sıcaklıkları 10 derece kadar aşağı çekebildim. sizin sorunuza gelirsek ilk olarak kartın tam modeli lazım 3080 ama hangisi? ikincisi thermal pad olayı tamamiyle şans ben sıfır kartımı değiştirdim öyle düşünün. ve bios sonrası windowsta 100mhs ama hiveos ta yine 88 89mhs. bunun nedeni sanırım attığınız biosla hiveos çakışıyor ve sanki bios atmamıssınız gibi davranıyor ve ondan ötürü tüm gücünü kullanamıyor kart. şuan için suprım x ler en iyi kart 3080 lerde. daha sonra evga ftw, strix oc ve tuf serisi geliyor. gaming z trio x trio ve diğer kartlara mecburi bios atmanız şart. umarım yardımcı olur sırf bunları yazmak için giriş yaptım iyi forumlar.

Geri
Yukarı