Çözüldü RTX 2070 Super ekranda anlık Yırtılma/Karartılar oluşması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

srcn90

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Gümrük Muhafaza Memuru
Oyun oynarken yapıyordu ya da ben öyle sanıyordum ve oyundan olduğunu düşünmüştüm ancak Windows şifre ekranında da yaptığına şahit olunca konu açmak şart oldu.
Ekranın yan tarafından içe doğru (yatay şekilde) siyah renkte sanki böyle şimşek düşmesi gibi ince yırtılmalar/siyahlanmalar oluşmakta. Anlık, milisaniyelik bir olay. Çok sık yaşamıyorum ama ekran kartında bir sorun olabilir mi? Aşağıya eklediğim görselde beyaz kısmı ekranın tamamı olarak varsayın ve sağdan soldan içeri giren o siyahlıklar bahsettiğim olay. Anlık, ince boyutlu, siyah yırtılma. Monitör'den mi sizce yoksa ekran kartından mı? Bunu nasıl tespit edebilirim? Monitörüm ViewSonic VX2758-2KP-mhd, 144 Hz, 1440P, 1 ms, IPS panel.

YIRTILMA.png

Çözüm
Dediğimi yapmalısın, böyle sonuç elde edemeyiz. Kaliteli bir DP kablosu alıp, test etmelisin. Eğer DP kablosunu aldığın halde sorun devam ederse, monitörü garantiye yolla. Monitörün ayarlarını sıfırladın mı?

70B5697E-4875-4426-8946-008A20935020.jpeg
Düzeldi hocam. Ama
Dediğimi yapmalısın, böyle sonuç elde edemeyiz. Kaliteli bir DP kablosu alıp, test etmelisin. Eğer DP kablosunu aldığın halde sorun devam ederse, monitörü garantiye yolla. Monitörün ayarlarını sıfırladın mı?

Düzeldi hocam bellek geri çağırma yapınca, çok teşekkürler.

Eki Görüntüle 533961
Düzeldi hocam bellek geri çağırma yapınca, çok teşekkürler.

Evet hocam, çok teşekkürler.
Ama ben bundan sonra nasıl kullanıcam? Görüntü tepkime ayarını ultra yapmazsan oyunlarda gecikme olmaz mı? Zaten 1ms modunu açtığımda ekran parlaklığı inanılmaz azalıyo onu kullanamıyorum o yüzden, e bu modda da böyle yapınca düz monitöre dönüyo, otur film izle. :/

Sorununuzu çözünce lütfen haberdar edin. Tekrar başladı bende de.

Sorun çözüldü hocam, bellek geri çağırınca çözüldü. Muhtemelen problem "Yanıt Verme Zamanı"nın Ultra Hızlı olarak ayarlanmış olmasından kaynaklanmaktaydı, ayarları sıfırlayınca düzeldi. Çünkü ondan başka radikal bir değişiklik yapmamıştım monitörde. Sonra monitör menüsüde gezereken Adaptyv-Sync'i gördüm ve onu açtım, ardından tekrardan Ultra Hızlı moda aldım ve videodaki ekrana geldiğimde bekledim bekledim ve hiçbir şey olmadı, tertemiz görüntü vardı. Artık yapmayacak gibi hocam, birazdan oyunda da denemek istiyorum.

Sorunun devam edeceğini zannetmiyorum. Oyunlarda da sorunun çözülmüştür.

Kısa süreliğine antrenman moduna girdim ve gördüğüm kadarıyla yoktu problem.
Monitörde g-sync veya free sync varsa sorununuzu çözebilir hocam. Sorun GPU monitör arası uyuşmamazlıktan oluyor diye biliyorum. Monitörde ikiside yoksa V-sync kullanılabilinir. Bunların hepsi azda olsa kart frekansını düzenlediği için performans düşüklüğüne sebebiyet veriyor. Fakat yapacak çok bir şeyde yok. Screen Tearing adı altında da araştırabilirsiniz.

Hocam haklıymışsınız, G-SYNC (Adaptive-sync) açınca düzeldi. Çok teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı