Çözüldü RTX 2070 ve 5600X sistem oyunlarda yetersiz performans veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Grehon

Centipat
Daha fazla  
Sorunum tam olarak daha yüksek sistemde daha düşük performanslar elde etmek. En baştan başlarsam masaüstü bilgisayarda işlemci Ryzen 2600 idi ve darboğaz olduğu için ekran kartı kullanımı %40 seviyesini geçmiyordu. Daha sonra 5600X'e geçtim ve %99ları görebilmeye başladım. FPS değerlerim %50 artış aldı. Ama problem şu ki benim laptopumun performansına hala yetişemedi. Özelliklerini aşağıda belirttim. Nasıl olabilir de 2070'in performansı 2060'dan daha düşük olabilir? Hem de laptop içerisinde... Bilgisayarcı bilgisayarcı dolandım kimse bir çözüm bulamadı. Kimi dedi anakart değişmeli kimi diyor Power Supply... Power Supply yetersiz olsa donma, kapanmalar yaşanır ki yaşanmıyor. Anakart yetersiz desek veri yolu aynı olsa yeterli diye biliyorum. RAM sağlam, driverlar güncel, iki sistemde de aynı format var, iki sistemde de NVIDIA ayarları tamamen aynı. Kasa ve monitör kabloları tamamen sıfırlarıyla denendi. 2K monitörde denendi. Lütfen laptopumun daha iyi olduğu dışında bir şey söyleyin ☹️

Full ayarlarda Witcher 3

laptop: 110 FPS AVG.
Kasa: 94 FPS AVG.
OBS kayıt esnasında.
Laptop: 100 FPS.
Kasa: 70 FPS

Apex Legends'de tüm haritayı görürken:

laptop: 130-150 FPS.
Kasa: 50 -80 FPS.
OBS kayıt esnasında.
Laptop: 120-130 FPS.
Kasa: 30-60 FPS

Yere inildiğinde;
Laptop: 280-300 FPS.
Kasa: 150-180 FPS.
OBS kayıt esnasında.
Laptop: 220-250FPS
Kasa: 30-60 FPS

Masaüstü bilgisayar özellikleri.
Anakart: B450-M-K
İşlemci: Ryzen 5600X.
Ekran kartı: RTX 2070.
RAM: 16 GB1X 3000 MHz.
Power: 650W.

Laptop özellikleri (HP Omen 17CB1027NT)
İşlemci: i7 10750H.
Ekran kartı: RTX 2060.
RAM: 2x8.

Çözüm
Dual channel RAM yap frekans olarak da 3600 CL değeri olarak da 16 öneririm istediğin değerlere ulaşacaktır sıcaklıklarda önemli tabii kasa hava akışın iyi değilse sıcaklıklar yüksekse performans da düşük olabilir önceliğin RAM'ler olsun.
CPU-Z'den CPU hızını, FurMark'dan aynı çözünürlükte ekran kartı değerlerini, AIDA 64'ten de RAM hızını ölçün. İki sistemide karşılaştırın. Bence bu şekilde sorunu bulabilirsiniz.

İki sistemde de GPU kullanımı %99 ayarlar tamamen maksimum seviyede.

İki adet 3000Hz CL16 ile de test yaptım fark o kadar azdı ki AVG. FPS değeri sunulmasa fark etmezdim bile. 3600Hz'e geçersem çözülür mü?

Laptopu 2K'da denememin ne gibi bir faydası olabilir? Sonuç olarak sorun kasamda. Kasayı hem DSR kullanarak test ettim hem de direk 2K monitörle denedim. Laptopun performansı cidden bana da çok fazla geliyor 😀 bir an diyorum bana 2080'li laptop falan mı sattılar ama gerçekten değerler farkı böyle.
Bu arada iki sistemde de ısınma problemi yok en sıcak 80 derece görmüşümdür.

1647532491680.png

FurMark test alın GPU stres girmeyin aşa başlatma tusu var mssa 8X al öyle dene cıkan FPS puanlada youtubdan bak aynı FPS veriyorsa sıkıntı yoktur kartında. FHD 1080 basıp 1dk ekran kartının sonuna kadar kullancak ve ona göre FPS alırsın o FPS'le dediğim gibi youtubudan araştır aynı RTX 2070 bencmark testi kac veriyorsa sonuç puanını FPS sorun yoktur o zaman RAM'dan da o kadar FPS fark yaratagıcını sanmıyorum 50 60 FPS arasında fark olcagı hiç sanmıyorum.

Furmark testlerine baktım, youtubedan onlarca 2070 ile video izledim. Benim kasamdaki fps değerleri normalmiş hatta test yapanlardan 5-10 fps daha fazla alıyorum işlemcim sağolsun. Laptop okunmuşmuş ondan bu kadar güçlüymüş. Abicim bu nasıl teknoloji. Para verip sistem upgrade'liyorum ama sonuç daha vasat. Ne var bu laptobun içerisinde aklım almıyor

FurMark testlerine baktım, YouTube'dan onlarca 2070 ile video izledim. Benim kasamdaki FPS değerleri normalmiş hatta test yapanlardan 5-10 FPS daha fazla alıyorum işlemcim sağ olsun. Laptop okunmuşmuş ondan bu kadar güçlüymüş. Abicim bu nasıl teknoloji. Para verip sistem yükseltme'liyorum ama sonuç daha vasat. Ne var bu laptopun içerisinde aklım almıyor.

Intel işlemci var laptopta. Oyunlarda Intel tabanlı sistemler AMD'lere göre daha fazla FPS veriyor genelde.

Çözüüldüü.... Problemim tamamen ramden kaynaklıymış. Hem 3000hz olması hem de arızasının olmasından dolayı bu kadar düşük değerler alıyormuşum. 2070 için 2k monitör gerekmiyormuş, önerilmiyor da. 2x16 4400 ile kullanıyorum performans %50 arttı.

Geri
Yukarı