Çözüldü RTX 2070 ve 5600X sistem oyunlarda yetersiz performans veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Grehon

Centipat
Daha fazla  
Sorunum tam olarak daha yüksek sistemde daha düşük performanslar elde etmek. En baştan başlarsam masaüstü bilgisayarda işlemci Ryzen 2600 idi ve darboğaz olduğu için ekran kartı kullanımı %40 seviyesini geçmiyordu. Daha sonra 5600X'e geçtim ve %99ları görebilmeye başladım. FPS değerlerim %50 artış aldı. Ama problem şu ki benim laptopumun performansına hala yetişemedi. Özelliklerini aşağıda belirttim. Nasıl olabilir de 2070'in performansı 2060'dan daha düşük olabilir? Hem de laptop içerisinde... Bilgisayarcı bilgisayarcı dolandım kimse bir çözüm bulamadı. Kimi dedi anakart değişmeli kimi diyor Power Supply... Power Supply yetersiz olsa donma, kapanmalar yaşanır ki yaşanmıyor. Anakart yetersiz desek veri yolu aynı olsa yeterli diye biliyorum. RAM sağlam, driverlar güncel, iki sistemde de aynı format var, iki sistemde de NVIDIA ayarları tamamen aynı. Kasa ve monitör kabloları tamamen sıfırlarıyla denendi. 2K monitörde denendi. Lütfen laptopumun daha iyi olduğu dışında bir şey söyleyin ☹️

Full ayarlarda Witcher 3

laptop: 110 FPS AVG.
Kasa: 94 FPS AVG.
OBS kayıt esnasında.
Laptop: 100 FPS.
Kasa: 70 FPS

Apex Legends'de tüm haritayı görürken:

laptop: 130-150 FPS.
Kasa: 50 -80 FPS.
OBS kayıt esnasında.
Laptop: 120-130 FPS.
Kasa: 30-60 FPS

Yere inildiğinde;
Laptop: 280-300 FPS.
Kasa: 150-180 FPS.
OBS kayıt esnasında.
Laptop: 220-250FPS

Masaüstü bilgisayar özellikleri.
Anakart: B450-M-K
İşlemci: Ryzen 5600X.
Ekran kartı: RTX 2070.
RAM: 16 GB1X 3000 MHz.
Power: 650W.

Laptop özellikleri (HP Omen 17CB1027NT)
İşlemci: i7 10750H.
Ekran kartı: RTX 2060.
RAM: 2x8.

Çözüm
Dual channel RAM yap frekans olarak da 3600 CL değeri olarak da 16 öneririm istediğin değerlere ulaşacaktır sıcaklıklarda önemli tabii kasa hava akışın iyi değilse sıcaklıklar yüksekse performans da düşük olabilir önceliğin RAM'ler olsun.
Sorunum tam olarak daha yüksek sistemde daha düşük performanslar elde etmek. En baştan başlarsam masaüstü bilgisayarda işlemci Ryzen 2600 idi ve darboğaz olduğu için ekran kartı kullanımı %40 seviyesini geçmiyordu. Daha sonra 5600X'e geçtim ve %99ları görebilmeye başladım. FPS değerlerim %50 artış aldı. Ama problem şu ki benim laptopumun performansına hala yetişemedi. Özelliklerini aşağıda belirttim. Nasıl olabilir de 2070'in performansı 2060'dan daha düşük olabilir? Hem de laptop içerisinde... Bilgisayarcı bilgisayarcı dolandım kimse bir çözüm bulamadı. Kimi dedi anakart değişmeli kimi diyor Power Supply... Power Supply yetersiz olsa donma, kapanmalar yaşanır ki yaşanmıyor. Anakart yetersiz desek veri yolu aynı olsa yeterli diye biliyorum. RAM sağlam, driverlar güncel, iki sistemde de aynı format var, iki sistemde de NVIDIA ayarları tamamen aynı. Kasa ve monitör kabloları tamamen sıfırlarıyla denendi. 2K monitörde denendi. Lütfen laptopumun daha iyi olduğu dışında bir şey söyleyin ☹️

Full ayarlarda Witcher 3

laptop: 110 FPS AVG.
Kasa: 94 FPS AVG.
OBS kayıt esnasında.
Laptop: 100 FPS.
Kasa: 70 FPS

Apex Legends'de tüm haritayı görürken:

laptop: 130-150 FPS.
Kasa: 50 -80 FPS.
OBS kayıt esnasında.
Laptop: 120-130 FPS.

yere inildiğinde;
Laptop: 280-300 FPS.
Kasa: 150-180 FPS.
OBS kayıt esnasında.
Laptop: 220-250FPS

Masaüstü bilgisayar özellikleri.
Anakart: B450-M-K
İşlemci: Ryzen 5600X.
Ekran kartı: RTX 2070.
RAM: 16 GB1X 3000 MHz.
Power: 650W.

Laptop özellikleri (HP Omen 17CB1027NT)
İşlemci: i7 10750H.
Ekran kartı: RTX 2060.
RAM: 2X8.

Aynı muhhabet GTX 1660'lı laptoplarda gördüm TUF ile Legion karşılaştırmıştık TUF sistem özellikleri aynı olmasına rağmen 20 FPS 30 FPS düşük FPS veriyordu başka bir markanın ki Legion'dan 10 FPS falan düşük veriyorrdu Legion çok daha yüksek veriyordu hiçbir şekilde sebebini anlayamamıştık bu arada masaüstü GPU ile m GPU karşılaştırmak yanlıştır sadece GPS'u bile tüm laptoptan daha fazla voltaj çeker masaüstünde.

AMD işlemciler dual channel da daha yüksek performans veriyorlar ayrıca Ram MHZ değerleri AMD işlemciler için oldukça önemli. Sorun büyük ihtimal bu yönden kaynaklanıyor.

AMD işlemciler dual channel da daha yüksek performans veriyorlar ayrıca Ram MHZ değerleri AMD işlemciler için oldukça önemli. Sorun büyük ihtimal bu yönden kaynaklanıyor.
Evet ben de öyle biliyorum ama bu kadar uçurum bir fark olabilir mi? Benim beklentim doğru mudur bilmem ama laptopta witcher 3 oynarken aldığım fps 110 kasada 140-150 beklerdim. Ben bir tane daha 16gb ram taksam fps değerim 50-60 artar mı sizce?

Evet ben de öyle biliyorum ama bu kadar uçurum bir fark olabilir mi? Benim beklentim doğru mudur bilmem ama laptopta witcher 3 oynarken aldığım fps 110 kasada 140-150 beklerdim. Ben bir tane daha 16gb ram taksam fps değerim 50-60 artar mı sizce?
Ben sadece Ram faktörünü söyledim. Belki de Driver vb bir sorun da olabilir ayrı olarak bundan. Ama dual channel da performans artar orası kesin.

Ben sadece Ram faktörünü söyledim. Belki de Driver vb bir sorun da olabilir ayrı olarak bundan. Ama dual channel da performans artar orası kesin.
Dual channel değil quad channel yapsam 6 fps artar maximum. Ben en az 40 fps kaybı yaşıyorum. Driverların güncel olduğunu da belirttim. %15lik yardım diliminiz için teşekkür ederim.

Özellikle Witcher 3'de GPU kullanımları tam olarak ne alemde. Online oyunlarda evet çok büyük bir katkı sağlıyor Dual channel ama Witcher gibi bir oyunda bu fark olmamalı.

Dual channel RAM yap frekans olarak da 3600 CL değeri olarak da 16 öneririm istediğin değerlere ulaşacaktır sıcaklıklarda önemli tabii kasa hava akışın iyi değilse sıcaklıklar yüksekse performans da düşük olabilir önceliğin RAM'ler olsun.

Çözüm

Geri
Yukarı