RTX 2070S almak mantıklı mı?

RX5700XT, RTX 2700 in muadili olan bir kart değilmi ? RTX 2070s arasında fark var sanıyorum.

Not: RX5700 model kartlarda yazılımsal olarak sorunlar var diye biliyorum bu sorunlar hala devam ediyor mu ? Bazı oyunlara girişte çökmeler meydana geliyor.
RX 5700 ile 2060S rakip, RX 5700 XT ile 2070S rakip.

RX5700 kartında karar kıldım fakat sorunlu bir kartmış. Yani yazılım olarak beklemek gerekiyor sanırım hala düzelmemiş sürüm notlarını okudum. Keşke böyle olmasaydı düşünmeden alabiliceğim bir kartmış.
Rx 5700 XT alın.

Bende ekran kartı değişimine gitsem mi diye düşünüyorum fakat değiştireceksem de en az 2070 olmalı düşüncesindeydim. RX 5700 XT ler ile beraber 2070 in fiyatları rahatsız etmeye başladı ve kararsız kaldım. Değişiklik düşüncem zaten belirsizken model konusu da iyice karıştırdı olayı. Aşağıdaki klavuzun sizi ilgilendiren kısmı bir nebze yardımcı olacaktır.
EKRAN KARTI TAVSİYELERİ KASIM - ARALIK 2019

RTX 2070 Super'e bütçeniz yetiyorsa RX 5700XT almak çok saçma olur. RX 5700XT stabil çalışan bir kart olsa ve sürücü sorunları yaşatmasa kesinlikle alınır. Ama bütçe yetiyorken daha performanslı ve stabil çalışan, çok önemli olmasa da Ray-Tracing teknolojisine sahip RTX 2070 Super kesinlikle alınır.

RTX 2070 Super'e bütçeniz yetiyorsa RX 5700XT almak çok saçma olur. RX 5700XT stabil çalışan bir kart olsa ve sürücü sorunları yaşatmasa kesinlikle alınır. Ama bütçe yetiyorken daha performanslı ve stabil çalışan, çok önemli olmasa da Ray-Tracing teknolojisine sahip RTX 2070 Super kesinlikle alınır.

Piyasa şuan okadar salak bi düzeye indi ki,herkes iki kart içinde artı ve eksisini söyleyince fanboyluk durumuna geldi. Arkadaş biz neyi alıcaz şaşırıyoruz. Değerli yorumun için teşekkür ediyorum,şuan da vatan bilgisayarda RX5700XT Rog Strix 8gb 3000 tl indirime girdi. Ama okadar çok sorun okudum ki Msı RTX2070 Super Gamıng X Trio alıcak kafaya geldim. Fiyatı 4500 lira ama bukadar baş ağrısı çektirmez en azından.

@karetekit Size bir öneri sunmadan önce girip RX 5700XT'nin sürücü durumuna bakıyorum, sürücü notlarını okuyorum ve ardından seçenekler arasındaki fiyat farkına ve maksimum bütçeye bakarak bir öneri sunmaya çalışıyorum. Bazı durumlarda örneğin RTX 2060 almak isteyen bir arkadaşa yakın bütçeyle bir RX 5700XT ya da RX 5700 sunmak mantıklı oluyor, bu tip arkadaşların riske girmesini tavsiye edebiliyorum.

Aslında size de şu an RX 5700XT tavsiye ederdim fakat RTX 2070 Super modellerinin fiyatları ciddi şekilde düştü, aradaki 600-700 TL fiyat farkı bütçenin yetmesi halinde verilebilecek ve değecek bir fiyat farkı. Önceki yorumumda dediğim gibi Stabil RX 5700XT > RTX 2070 Super ancak maalesef RX 5700XT stabil değil. Sonuç ortada, iyi olanın hangisi olduğu da çok belli, tercih sizin :)

Elim değmişken birkaç teknik bilgi de vermeden geçmeyeyim, RX 5700XT alacaksanız Gigabyte Gaming OC ve ROG Strix modelinden uzak durun. ROG ve MSI Gaming modellerinin sıcaklık farkları şu şekilde;
  • VRM -> ROG: 77 ve MSI Gaming X: 62 Derece
  • GPU -> ROG: 77 ve MSI Gaming X: 67 Derece
  • GDDR6 -> ROG: 82 ve MSI Gaming X: 77 Derece
Gigabyte modelinin ise GDDR6 sıcaklığı 90 derecelerde geziyor bu sebeple alınmaz. RTX 2070 Super alacaksanız ise Gaming X Trio en iyi fiyat/performans oranına sahip.

2 gün önce MSI Gaming X Trio RTX 2070 Super ekran kartını aldım ve dün elime ulaştı. Ürün gayet güzel ve performanslı. Zaten bir çok test ve incelemeler mevcut fakat kendi gözlemlerimi eklersem , rgb ile hiç ilgilenmeme rağmen gayet farklı opsiyonlarda seçenekler mevcut. Stres testi yaptığımda 60 dereceyi geçmiyor fakat fan seslerini duyabiliyorsunuz.

RTX'i bir kenara koyarsak FPS anlamında RX 5700 daha iyi bir kart ama tabii RTX istiyorsa o başka. Şahsen Ray Tracing teknolojisinin 5 yıl içerisinde bir işe yarayacağını sanmıyorum.

Call of duty Modern Warfare Multiplayer oynarken Ray Tracing kapalı şekilde 144 Fps sabit şekilde oynayabiliyorum. Ray Tracing açınca gölgeler ve ışıklandırmadaki farklar gerçekten güzelve başarılı şekilde yapılmış. Kesinlikle işe yaradığını düşünüyorum.Fakat Multiplayer da ortalama 100-110 FPS alıyorum.

Sistem Özellikleri :
● İşlemci : Intel Core I7 9700K 5 Ghz (O.C)
● Anakart : MSI Z390 Tomahawk
● Ekran Kartı : MSI RTX 2070 Super Gaming X Trio 8 GB
● RAM : Corsair Vengeance 8x2 GB DDR4 2400 MHz
● SSD : Kingston A400 240 GB
● Güç Kaynağı : Corsair RM850X 850W 80+ Gold
● İşlemci Soğutucu : Cooler Master Masterliquid ML240
● Monitör : Aoc G2460PF 144 Hz

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı