RTX 2080 neden 1080p'de darboğaz yapıyor?

UmkuT

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcılığı | Muhasebe | Lojistik
Şimdi düşünüyorum saçma geliyor. Sonuçta ekran kartına bir işlem veriyorsun ve yapıyor ama bu güçlü kart olunca neden darboğaz olsun?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı kendi kendine darboğaz yapmaz, güçlü bir işlemci takmazsan yapar. Ancak bu kart 1080p kartı olmadığı için işlemcilerin bu konuda gücüne fazla önem verilmediğini duymuştum. Bazı oyunlarda da FPS limiti var mesela yeni BF oyunlarında 200 FPS'yi oyun motorları sınır olarak belirlemiş ve bu değeri aşamıyorsun.

Kartlar hangi çözünürlükte kullanılacağına göre üretiliyor. 4K çözünürlük için üretilmiş bir kartın 1080P'de darboğaz olmasının sebebi yüksek çözünürlük için üretilmiş bir kartı daha az çözünürlükte çalıştırmak. Yani 100 KG halter kaldırabilecek bir sporcuya 20 KG halter kaldır der gibi oluyor. Darboğazın bir zararı yok. Sadece cebine zarar. 1080P'de oynayacaksan 2080 biraz boşa kaçar gibime geliyor eğer 9900K yoksa.

Kartlar hangi çözünürlükte kullanılacağına göre üretiliyor. 4K çözünürlük için üretilmiş bir kartın 1080P'de darboğaz olmasının sebebi yüksek çözünürlük için üretilmiş bir kartı daha az çözünürlükte çalıştırmak. Yani 100 KG halter kaldırabilecek bir sporcuya 20 KG halter kaldır der gibi oluyor. Darboğazın bir zararı yok. Sadece cebine zarar. 1080P'de oynayacaksan 2080 biraz boşa kaçar gibime geliyor eğer 9900K yoksa.

Zaten anca 9900K en az darboğaz yapan işlemci gibi gözüküyor, Ti'a kesin yapıyor zaten.

Dar boğaz olmuyor, oyuna göre çok güçlü olduğu için az çalışıyor sadece. Buna ben dar boğaz diyemiyorum. Beni yormuyor bu oyun diyor kısaca. Mesela eski oyunları aç genelde bu şekildedir. Pes 6 oynadığımda kullanım yüzde 15 dolaylarında.

4K, 1080P kart diye bir şey yok bana saçma geliyor. Şuan ki oyunları 4K'da açacak kadar güçlü yani. 1080'ne de 4K kartı diyorlardı, şimdi güncel oyunları 4K oynatabilen var mı 1080 ile? RTX2060'ı 1080P kart diyorlar hemen hemen aynı güçteki 1080'ne 4K. Güçlü bir işlemciyle birlikte 2080Ti alıp 1080P yine oynarsın darboğaz falan olmaz.

Dar bogaz '' işlemci-ekran kartı-ram '' arasında yaşanabilen yetersizlik, yani bir diğer deyişle de birinin diğerlerine göre fazla iyi olması şeklinde de yorumlanabilir. Senin sorunda ki durum ise şu ; ekran kartı o seviyede yeterli işlemci ram beslemesini yapabilirsen belki 400 fps verebilecekken işlemci yeteri kadar kartı çalıştırmadığı için 200 fps de kalması durumu. ekran kartının başına daha iyi bir patron koyarsan sürekli baskı yapar ve daha fazla çalışmasını sağlar. Bakarsın ki yeni patron sayesinde ekran kartı artık 1080 p de verebileceği maximum performansı vermeye başlar. Diyelim ki ekran kartı 2k da 220 fps verebiliyor ve sen denemelerinde aynı işlemci ile 210 fps alıyorsun. Bu durumda artık daha iyi bir işlemci alman sana daha fazla bir performans neredeyse katmayacak. O zaman burada bir darboğazdan bahsemezsin. Buna zaten programlar aracılığı ile de bakabilirsin. İşlemci ve gpu kullanımlarındaki yüzdeye bakrsan şöyle %95 ve civarı birşey görüyorsan ikisi içinde orada herhangi bir dar boğaz yok denebilir. He tabi arkadaş bahsetmiş oyunun verdiği maximum fps değeri diye bir olay da var. Eğer baktığında yüzdeler mesela %70 vs bir yerlerde kalmışsa ve oyun bu konuda max fps değerine sahipse buna da dar boğaz denmez.
4K, 1080P kart diye bir şey yok bana saçma geliyor. Şuan ki oyunları 4K'da açacak kadar güçlü yani. 1080'ne de 4K kartı diyorlardı, şimdi güncel oyunları 4K oynatabilen var mı 1080 ile? RTX2060'ı 1080P kart diyorlar hemen hemen aynı güçteki 1080'ne 4K. Güçlü bir işlemciyle birlikte 2080Ti alıp 1080P yine oynarsın darboğaz falan olmaz.
bu k olayında evet kartın çekirdek gücü önemli ama bir diğer önemli olan şey aslında kaç gb ekran kartı olduğudur. 2060'a bakarsan 6 gb ama 1080' e bakarsan 8 gb olduğunu görürsün yani bir 2k veya 4k avantajı sağlaması ihtimali var burada ki sağlarda.

Sanırım arkadaşta 100 kg kaldırabilen birinin, 20 kilogramı neden sıkıntısız kaldıramayacağını sormuyor mu?

Dar boğaz işlemci çok zayıf kaldığında olur. Yeni güçlü ekran kartı almışsındır fakat işlemcin 3-4 nesil eskidir. O zaman dar boğazdan söz edilebilir. 200-300 fps ye çıkmaması oyunun yazılımıyla alakalı bir şey bunu zaten çoğu kişi biliyor. Çok fazla takılmayın bunlara akıcı oyun deneyimi için dengeli sistemler tercih edin. 9900k işlemciye 9600xt kart felan takmaya kalkmayın. 😂
Sanırım arkadaşta 100 kg kaldırabilen birinin, 20 kilogramı neden sıkıntısız kaldıramayacağını sormuyor mu?
Hafif geliyor, kendini yormuyor tek elle kaldırıyor. Bu şekilde düşünülebilir.

İyi de bir veri var ve ekran kartına veriyorsun o bunu gerçekleştiriyorsa ne gibi sorun olabilir ki? İşlemci nasıl etkiliyor sonuçta render işini gpu yapıyor cpu değil ki. Ben hala olayın teknik kısmını anlamadım

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı