RTX Serisi 1080P'de Darboğaz mı Yapıyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Regionella

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba.
GTX 1070TI, GTX 1080, RTX 2070, RTX 2080, RTX 2080TI, TITAN RTX gibi kartları konularda 2K veya 4K monitör ile oynayın deyip duruluyor.

Benchmarklara baktığımda hiçbir kart 4K'da 144 FPS veremiyor iken, 2K'da nerdeyse hiçbiri yüksek ayarlarda sabit 144 FPS veremiyor. 1080P'de ise çoğu kart 144 FPS üzeri alıyor.

Öyleyse bu darboğaz yapar muhabbeti nedir arkadaşlar, dayanağınız nedir?

Not: Kimse 60 FPS yeterli demesin, 144 FPS ile arasında dağlar kadar fark var.

Son düzenleyen: Moderatör:
O kartlar 2K ve üstü için üretildi zaten. Sen 1080p oynasanda işlemci yüzünden istediğin FPS miktarını alamazsın.

O kartlar 2K ve üstü için üretildi zaten. Sen 1080p oynasanda işlemci yüzünden istediğin FPS miktarını alamazsın.

Sonuçta 1080P'de 2K ve 4K'dan fazla FPS verdiği bariz belli. Neden 2K ve 4K için ısrar ediliyor, resmen saçmalık bana göre. 2K ve 4K'da 144 FPS'yi versinler amenna, haklısınız derim.

Testlere bakınca 2080Ti'ın, 1080p'de beslemesi çok zor bir kart olduğunu görüyorum. Fakat 2070 ve 2080 rahatlıkla 1080p'de, 8700K ile kullanılabiliyor. 2080Ti için, minimum 2K kullanılmalı diye düşünüyorum.

Sonuçta 1080P'de 2K ve 4K'dan fazla FPS verdiği bariz belli. Neden 2K ve 4K için ısrar ediliyor, resmen saçmalık bana göre. 2K ve 4K'da 144 FPS'yi versinler amenna, haklısınız derim.

Zaten bahsettiğin duruma darboğaz denilmiyor. Darboğaz diyen de bir şey bilmiyordur. Güçlü kartlar, tavsiye edilen çözünürlüğün altında daha çok FPS alırlar. Düşük çözünürlükte, az GPU kullanımı darboğaz değildir. Buradaki durum; GPU'nun fazla güç kullanmaya ihtiyaç duymamasıdır. Teknoloji ile uzaktan yakından alakası olmayan kişiler de buna darboğaz ve israf der.

O tarz ekran kartlarında 2K ve 4K gerekli denilmesinin sebebi; kartı tam yükte kullanın ve daha üst çözünürlüklere erişerek görüntü kalitesini artırın diyedir. Burada, daha çok FPS mi elde edilmek isteniyor ya da daha çok çözünürlük mü orası kullanıcının keyfine kalmış bir durum.

Zaten bahsettiğin duruma darboğaz denilmiyor. Darboğaz diyen de bir şey bilmiyordur. Güçlü kartlar, tavsiye edilen çözünürlüğün altında daha çok FPS alırlar. Düşük çözünürlükte, az GPU kullanımı darboğaz değildir. Buradaki durum; GPU'nun fazla güç kullanmaya ihtiyaç duymamasıdır. Teknoloji ile uzaktan yakından alakası olmayan kişiler de buna darboğaz ve israf der.

O tarz ekran kartlarında 2K ve 4K gerekli denilmesinin sebebi; kartı tam yükte kullanın ve daha üst çözünürlüklere erişerek görüntü kalitesini artırın diyedir. Burada, daha çok FPS mi elde edilmek isteniyor ya da daha çok çözünürlük mü orası kullanıcının keyfine kalmış bir durum.

Benim düşüncem de birebir sizin dedikleriniz gibi. Fakat Donanım bölümündeki tavsiyelerde o kadar çok yok 2K al, yok 4K al diyen bilgisiz insan var ki, beni bu soruyu sormaya itti artık. Adam oyun oynayacağım FPS istiyorum diyor, hala RTX 2080 karta 4k monitör alın yazık edersiniz deniyor, böyle bir saçmalık yok.

2080Ti hariç diğer kartlar 1080p'de gayet kullanılır bence. 2080Ti 2k 144 hz kartı gibi kullanılabilir, çok da mantıklı olur.

Evet bu konuyu açmanız iyi olmuş, bende anlamıyorum bu olayı. 1080p benim için yeterli bir çözünürlük ve uzun yıllar 1080p olarak oynamaya devam etmek istiyorum çünkü monitörüm 1080p 144hz ve görüntü kalitesi benim için yeterli. Bu tarz konular yüzünden sistemimi nasıl yükseltirim diye düşünüyorum acaba ilerde 2k 4k monitör almam mı gerekecek diye soruyorum kendime. Belki de bugün bir 2080 ekran kartı alsam 3 yıl sonra ki AAA oyunlar da 1080p de anca 100fps üstü verecek ama sanki 1080p de bugün de düşük FPS verirmiş gibi konuşuluyor.

Sadece gülüyorum yorumlara. Bi karta 6-7 bin lira verip 1080P de oynarken GPU kullanımının %70-80lerde gezdiğini görünce hiç mi içiniz sızlamıyor? 1080Ti 1080P kullanıyormuş Allah akıl fikir versin. Çöpe giden binlerce lira.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı